sztandary niemieckich jednostek stacjonujących w Szczecinie

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
wojtek
Posty: 3
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 13:00

sztandary niemieckich jednostek stacjonujących w Szczecinie

Postautor: wojtek » 7 kwie 2012, o 13:27

Witam wszystkich użytkowników,

To mój pierwszy post na tym forum, proszę więc o zrozumienie jeśli temat już wcześniej się gdzieś pojawił.
Od dłuższego czasu staram się znaleźć wizerunki sztandarów jednostek stacjonujących w Szczecinie w latach1933-1945. Jad dotąd mi się nie udało. Jeśli ktoś takowymi dysponuje lub ma na nie namiary, serdecznie proszę o informacje.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Re: sztandary niemieckich jednostek stacjonujących w Szczecinie

Postautor: hehenio » 9 kwie 2012, o 20:04

Pytanie jest nieco zbyt obszerne.
Jednostki stacjonujące do 1919 (pułk grenadierów, pułk fizylierów, pułk artylerii, batalion pionierów, by pozostać przy najważniejszych) zostały rozwiązane a ich sztandary umieszczono w muzeum na Staromłyńskiej w specjalnej sali.
Po ich rozwiązaniu powołano tymczasową Reichswehrę, a w 1921 stałą Reichswehrę. Jej 2 dywizja stacjonowała w Szczecinie a składała się z3 pulków piechoty, pułku artylerii lekkiej, batalionu pionierów i 4 pododdziałów pomocniczych.
Reichswehra skończyła się za Hitlera i od 1934 po przywróceniu powszechnej służby wojskowej, rozpoczęto odbudowę armii - Wehrmachtu, która stale zwiększała ilość oddziałów, wiec ich liczba zmieniała się stale, ponadto pojawiały sie nowe rodzaje broni (piechota zmechanizowana, obrona przeciwlotnicza, oddziały rozpoznawcze i in.
Potem wybuchła wojna i do istniejacego stanu dochodzić zaczęły nowe jednostki, formowane i szkolone w Szczecinie i wysyłane na front oraz z frontu wycofywane celem uzupelnienia stanu.
Pod koniec wojny pojawiały się także oddziały sojusznicze (np. pułk policji wegierskiej).
Jeśli mówimy o sztandarach - to miały je pułki i samodzielne bataliony. Pododdziały miały proporce.
Napisanie monografii tego co wymieniłem to robota na lata.
Jeśli chodzi o ogólną orientację, jak wyglądał sztandar niemieckiego pułku, to polecałbym wpisać googlowi infanterie-regiment + fahne+grenadierregiment itd i kazać szukać grafiki. Powtarza się motyw krzyża z centralnym akcentem w środku. Szczecińskie można było rozpoznać po mumerze i napisie.
Załączniki
Przykład pierwszy z brzegu
Przykład pierwszy z brzegu
wojtek
Posty: 3
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 13:00

Re: sztandary niemieckich jednostek stacjonujących w Szczecinie

Postautor: wojtek » 11 kwie 2012, o 18:49

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety nie wyczerpuje ona mojego pytania, więc muszę sam zacząć szukać. Na początek może w internecie, nie wiem czy w Archiwum będą mieli informacje na ten temat...
Awatar użytkownika
Paulus
Posty: 87
Rejestracja: 30 lis 2004, o 20:30
Lokalizacja: Szczecin

Re: sztandary niemieckich jednostek stacjonujących w Szczecinie

Postautor: Paulus » 11 kwie 2012, o 19:01

Znane zdjęcie, ale wrzucam bo może coś pomoże w poszukiwaniach. Udostępnij wyniki swoich badań. Pozdrawiam
Załączniki
1941.jpg
60 postów przez 7 lat ! Czyli jednak jakość, nie ilość ;)
parshi
Posty: 1
Rejestracja: 30 paź 2012, o 07:51

Re: sztandary niemieckich jednostek stacjonujących w Szczeci

Postautor: parshi » 30 paź 2012, o 12:21

Hey wojtek, Good question.. I also want to ask same question....
BTW Paulus, nice pic........

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości