Adresssbuch -pomoc

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
piotr999
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:26

Adresssbuch -pomoc

Postautor: piotr999 » 25 paź 2012, o 20:06

Witam. Czy mogę prosić o pomoc w odczytaniu tych dwóch zapisów ze szczecińskich Adressbuch ?
Pierwszy z 1937 a drugi z 1943
Załączniki
1937 -485.jpg
1943 -cz2.jpg
1943 -cz2.jpg (12.03 KiB) Przejrzano 9431 razy
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Adresssbuch -pomoc

Postautor: Stau » 26 paź 2012, o 03:41

Mógłbyś bardziej sprecyzować, co dokładnie Cię interesuje w tym AB.

Na pierwszym skanie jest nazwa ulicy, podstawowe informacje o patronie etc., a potem dwa pierwsze numery, przy czym zaznaczono, że "nowy budynek", a poniżej bodajże "w budowie".

Poniżej skan, nr 15 - tutaj masz:

E. = Eigentümer = właściciel
V. – Verwalter = administrator, który zarządza budynkiem w imieniu właściciela
a dalej kolejno - osoby i ich zajęcia
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
piotr999
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:26

Re: Adresssbuch -pomoc

Postautor: piotr999 » 26 paź 2012, o 08:44

W zasadzie wszystko co tam jest napisane.
Od pewnego czasu tam zamieszkuję a z niemieckim u mnie słabo.
Więc jak byś mógł przetłumaczyć całość z tych dwóch fragmentów to z góry wielkie dzięki.

Przeglądając wpisy z 1943 wynikało by że:
- nr 1,3,5 to jeden właściciel
- nr 7-11 w budowie
- nr 15 i 17 należał do jednego właściciela
- nr 13 i od 19 dalej to też jeden właściciel
Czy dobrze to odczytuję?
Załączniki
1943 -cz -1-3.jpg
1943 -cz -2-3.jpg
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Adresssbuch -pomoc

Postautor: Stau » 27 paź 2012, o 01:45

Tak to wygląda jak piszesz.

- nr 1,3,5 to jeden właściciel ---> Baugenossenschaft (spółdzielnia [budowlana?]), Beamtenheim (dom urzędników?)
- nr 7-11 ---> Baustellen - prowadzono tam jeszcze prace budowlane, obiekty nie były ukończone (AB zawsze przedstawia stan na rok poprzedni, np. AB z 1908 podaje informacje z roku 1907)
- nr 15 i 17 należał do jednego właściciela ---> Provinzialverb. Pommern (Prowincja Pomorze - verb. to być może skrót od verband [związek, stowarzyszenie])
- nr 13 i od 19 dalej to też jeden właściciel ---> Bagel's Baugemeinschaft ("coś" związanego z branżą budowlaną [gemeinschaft = związek])

Być może eksperci bądź mądrzejsi ode mnie będą Ci w stanie bardziej pomóc.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
piotr999
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:26

Re: Adresssbuch -pomoc

Postautor: piotr999 » 27 paź 2012, o 09:24

Wielkie dzięki.
A czy jeszcze mógł byś przetłumaczyć dla nr 15 i 17 administratora oraz osoby tam zamieszkujące i ich zajęcia ?
1943 -cz -2-3.jpg
1943 -cz -2-3.jpg (56.33 KiB) Przejrzano 9326 razy
A do wtajemniczonych mam pytanko.
Czy coś więcej na temat tej Provinzialverb. Pommern można powiedzieć?
Ma ktoś jakieś informacje?
A może to jest Prowincja Pomorska czyli tamtejszy samorząd?
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Adresssbuch -pomoc

Postautor: Stau » 27 paź 2012, o 19:41

piotr999 pisze:Wielkie dzięki.
A czy jeszcze mógł byś przetłumaczyć dla nr 15 i 17 administratora oraz osoby tam zamieszkujące i ich zajęcia ?
1943 -cz -2-3.jpg
A do wtajemniczonych mam pytanko.
Czy coś więcej na temat tej Provinzialverb. Pommern można powiedzieć?
Ma ktoś jakieś informacje?
A może to jest Prowincja Pomorska czyli tamtejszy samorząd?
Co do podziału administracyjnego - utworzona w 1815 Prowincja Pomorze dzieliła się na trzy Rejencje (Szczecin, Koszalin, Stralsund). Jej główna siedziba mieściła się w Landeshaus'ie (obecny gmach Urzędu Miasta). Mianem Altes Landeshaus'u określano natomiast budynek przy Staromłyńskiej (obecnie - Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego).

Budynki numer 15 i 17 (Twój post) należały, jak pisałem, także do Prowincji Pomorze (czyli jednostki administracyjnej państwa pruskiego - jak piszesz). Po niemiecku określa się ją mianem "Provinz Pommern", natomiast w AB pojawiają się przy niej, jako "właścicielu", także określenia "Provinzialverb. von Pommern" (AB 1943 tak podaje przy aktualnym Urzędzie Miasta) czy zapewne "Provinzialverb. Pommern" (jak u Ciebie).

Prowincja Pomorze to jednostka organizacyjna, a właścicielem (gospodarzem) obiektu musi być pewnie jakieś ciało przy tejże prowincji, stąd pada ów wyraz "verb" (varband - czyli związek bądź coś).

Jako administrator tych budynków wymieniany jest Bauabteilung, Landeshaus (Dział Budowlany Landeshaus'u).

Pod 15 ponadto masz dwie osoby:

- Grossman'a, który jest jakimś kierownikiem - Gauhauptstellenleiter (nie wiem jak to dokładnie tłumaczyć - "kierownik szczebla okręgowego"?)
- Menge'a, który jest inspektorem budowlanym - Landes bauinsp.

Pod 17 dwie kolejne osoby:

Gauamtsleiter to kierownik wydziału w kierownictwie okręgowym NSDAP (Gauleitung), [niem. Leiter = kierownik]
Techn. Beamt. - urzędnik

Tyle mogę pomóc, naprawdę są na tym portalu mądrzejsi, ja to bardziej robię intuicyjnie i błędy mogą się pojawić.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
piotr999
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:26

Re: Adresssbuch -pomoc

Postautor: piotr999 » 28 paź 2012, o 17:55

Z tego co piszesz to wynika że mieszkania pod 15 i 17 to tak jak by mieszkania służbowe dla wyższych urzędników.
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.
Jak by ktoś jeszcze miał coś do dodania to poproszę.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Adresssbuch -pomoc

Postautor: Stau » 30 paź 2012, o 13:11

Chyba jest tak jak mówisz - ogólnie w mieszkaniach przy tej ulicy zaskakuje mała ilość lokatorów. Nie wiem jak "fizycznie" wyglądają/wyglądały te obiekty.

Natomiast wątpię, aby na peryferiach miasta znajdowały się jakieś biura, tym bardziej Landeshaus'u.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
piotr999
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:26

Re: Adresssbuch -pomoc

Postautor: piotr999 » 30 paź 2012, o 14:00

Na pewno pod każdym numerem (od 13) znajdowały się dwa mieszkania.
Zastanawia mnie że właściwie wszystkie mieszkania na tej ulicy związane są z branżą budowlaną.
Stau pisze: Natomiast wątpię, aby na peryferiach miasta znajdowały się jakieś biura, tym bardziej Landeshaus'u.
Może czuli już zagrożenie bombardowaniami i zaczęli tworzyć jakieś zapasowe biura?
Trzeba by sprawdzić w poprzednich rocznikach AB ale poprzedni jaki znalazłem jest z 1937 - nie ma tam wzmianki o tych budynkach.
1937 - 485.jpg
Natomiast nie znalazłem AB z okresu 1938-1942
Wtedy było by wiadome czy od razu byli ci mieszkańcy i administratorzy co w 1943 ( a w zasadzie 1942 biorąc pod uwagę roczne opóźnienie w danych)
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Adresssbuch -pomoc

Postautor: Stau » 30 paź 2012, o 14:32

piotr999 pisze:Na pewno pod każdym numerem (od 13) znajdowały się dwa mieszkania.
Zastanawia mnie że właściwie wszystkie mieszkania na tej ulicy związane są z branżą budowlaną.
Stau pisze: Natomiast wątpię, aby na peryferiach miasta znajdowały się jakieś biura, tym bardziej Landeshaus'u.
Może czuli już zagrożenie bombardowaniami i zaczęli tworzyć jakieś zapasowe biura?
Trzeba by sprawdzić w poprzednich rocznikach AB ale poprzedni jaki znalazłem jest z 1937 - nie ma tam wzmianki o tych budynkach.
1937 - 485.jpg
Natomiast nie znalazłem AB z okresu 1938-1942
Wtedy było by wiadome czy od razu byli ci mieszkańcy i administratorzy co w 1943 ( a w zasadzie 1942 biorąc pod uwagę roczne opóźnienie w danych)
W AB z 1937, który podałeś, można w pewnym sensie odnaleźć informacje o tych budynkach. Wygląda po prostu na to, że wówczas rozpoczynano dopiero zabudowę ulicy Bernhardstrasse (ob. Wszystkich Świętych). W 1936 roku nr 1-2 dopiero ukończono "Neubauten", a dalej (przy kolejnych budynkach) trwały w najlepsze prace, co odnotowano krótkim "Baustellen" (słowo zapisano od nowego akapitu, gdzie zazwyczaj są kolejne numery domów, wówczas jeszcze zapewne nienadane).

Można zakładać, że obiekty zostały ukończone ok. 2 lat później. Teoretycznie zatem ok. 1938-1939 roku.

Teoria o "zapasowych biurach" [1942] wydaje mi się zbyt daleko idąca. Obstawiałbym raczej bardziej racjonalną wersję: ok. 1938-1939 roku zabudowano całą ulicę obiektami mieszkalnymi, a dwa z nich przekazano administracji (Provinz Pommern), następnie wprowadzili się tam pracownicy tejże jednostki.

Skoro piszesz, iż na pewno znajdowały się w tych obiektach po dwa mieszkania to wszystko się zgadza, bo AB odnotowuje dwóch lokatorów.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
piotr999
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:26

Re: Adresssbuch -pomoc

Postautor: piotr999 » 30 paź 2012, o 18:07

Chyba masz rację, wielkie dzięki.
Jeżeli ktoś ma dostęp do AB z lat 1938-1942 to poproszę o skan informacji dotyczący ulicy Bernhardstrasse lub linki gdzie je można znaleźć.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości