Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: hening » 28 lut 2013, o 16:05

Próbuję zlokalizować przedwojenne stadiony i boiska w Szczecinie i z paroma mam problem. Może ktoś zna lokalizacje następujących obiektów:
1. Żelechowa - do czasu wybudowania nowego obiektu w 1935r.( dzisiejsze boisko Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego) drużyny Zuellchower SC i Tv Zuellchow 1875 korzystały z boiska " Bethesda Sportplatz". Wiem że na Żelechowej znajdował się Instytut Niepełnosprawnych i "coś" dla młodzieży o tej nazwie, ale może ktoś zna dokładną lokalizację tego boiska?
2. Warszewo - z tego boiska korzystały VfL Warsow i TSV Warsow. Boisko to nazywano " Am Warsower Berge"
3. Lenz-Sportplatz - natrafiłem na wzmiankę o meczu towarzyskim drużyny Tv Bredow 1861 na boisku o takiej nazwie. Lenzstrasse znajdowała się na Drzetowie (dzisiejsza ul. Myśliwska) więc może gdzieś tam? Chociaż normalnie ta drużyna rozgrywała swoje mecze na Bredower Sportplatz, dzisiejszy stadion Stali Stocznia.
4. Pionier Kaserne- to boisko pewno znajdowało sie na terenie koszar, chociaż być może gdzieś obok? Swoje mecze rozgrywali tam piłkarze nożni klubu MSV ( Militaer Sportverein) Greif Stettin, którzy zresztą mieli przydomek "soldaten". Ale piłkarze ręczni grali na Ruhl- Kampfbahn.
5. Boisko klubu SpVgg 05 Stettin - W Adressbuchach pisze że mieli swoje własne boisko, ale nie pisze gdzie :)
6. Boisko klubu Jahn Podejuch - chociaz oni pewno grali na obiektach Pioniera Podejuch które znajdowały się miedzy stacją Szczecin Podjuchy a rzeką Regalicą . Ale pewności nie mam.
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Stadiny i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: hening » 28 lut 2013, o 16:26

Dodam że wiekszość przedwojennych boisk do dziś pełni swoje funkcje bądź jako obiekty klubowe, bądź jako boiska szkolne. A po niektórych zostały do dziś puste place ( jak np. w Skolwinie, przy Unii Lubelskiej, w Dąbiu czy Klęskowie). Więc może i po tych o które pytam, zostały jakieś ślady?
st0pr0c3nt
Posty: 16
Rejestracja: 15 lip 2008, o 01:55

Re: Stadiny i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: st0pr0c3nt » 3 mar 2013, o 19:04

Troszkę informacji jest jeszcze tutaj:

http://de.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Sport_(Stettin) i tutaj (wraz z tabelami z niektórych sezonów) http://www.worldfootball.net/suche/?q=s ... 960&y=-337
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: hening » 4 mar 2013, o 01:45

no prawie wszystkie stadiony i boiska w przedwojennym Szczecine mam "rozpracowane" tylko mam problem z dokladna lokalizacja tych o ktore pytalem . Pytalem tylko o szczecinskie ale intrersuje mnie takze lokalizacja podszczecinskich boisk, a mianowicie: gdzie dokladnie znajdowaly sie boiska w:
1. Jasienica (klub Tv Jasenitz)
2. Przesocin (klub Tv Friesen Neuendorf)
3. Radziszewo (klub Zufriedenheit Retzowsfelde, dzis Odrzanka Radziszewo gra na boisku w Daleszewie Gryfinskim, ale byc moze przed wojna bylo boisko w Radziszewie?)
4. Ustowo ( klub VfL Wustow, chociaz oni czesto korzystali z boiska klubu MTV Pommerensdorf ktore nazywalo sie Pommerensdorfer Gemeinde-Sportplatz, ale grali tez na wlasnym w Ustowie)
5. Police ( kluby Germania Poelitz, Tv Poelitz 1862)
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: hening » 4 mar 2013, o 01:56

a zapomnialem dodac jeszcze Mierzyn , bo intrersuje mnie gdzie grali pilkarze klubu Union Moehringen?
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: Bogus » 8 mar 2013, o 16:21

Na postawione pytania nie znalazłem odpowiedzi ale dotarłem do tego futbolowego wątku:
http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=26&t=1636

Znalazłem (też w sieci) takie oto zdjęcie:
Titania Stettin - VfB Stettin-1928.jpg
Przy okazji pytanie, na jakim boisku był rozgrywany ten mecz?
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: hening » 9 mar 2013, o 12:39

zdaje sie ze mecz rozgrywany byl na boisku Titanii Stettin ktore znajdowalo sie ciutke wyzej od dzisiejszego skrzyzowania ulic Krasinskiego i Przyjacioj Zolnierza, a w oddali widac cegielnie przy Przyjaciol Zolnierza. Titania zbankrutowala w 1930 roku i polaczyla sie z VfL Stettin. Pomimo ze pozniej z tego boiska korzystal klub Deutsch Voelkische Turnverein to dlugo jeszcze nazywane bylo Titania Sportplatz.
PS hihi w miejscu tego boiska mialem dzialke w latach 90tych nie majac pojecia co tam wczesniej sie znajdowalo :)
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: hening » 9 mar 2013, o 12:49

hmm chociaz to chyba nie cegielnia na Przyjaciol Zolnieza a zaklad powyzej boiska (w strone polnocna, moze przed wojna to tez byla cegielnia, ale w latach 90tych to byl zdaje sie Zaklad Energetyczny???)
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: Stau » 9 mar 2013, o 14:08

Bogus pisze:Na postawione pytania nie znalazłem odpowiedzi ale dotarłem do tego futbolowego wątku:
http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=26&t=1636

Znalazłem (też w sieci) takie oto zdjęcie:
Titania Stettin - VfB Stettin-1928.jpg
Przy okazji pytanie, na jakim boisku był rozgrywany ten mecz?
Ciekawy ten stary, futbolowy wątek - wcześniej na niego nie trafiłem. Urocze są te dawne herby klubowe - przeczytam z ciekawości te artykuły, które podał Torney.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: Bogus » 9 mar 2013, o 17:05

Stau, rozumiem, że odpowiedzi na pytania stawiane przez heninga nie znajdziemy w tych artykułach?
hening pisze:zdaje sie ze mecz rozgrywany byl na boisku Titanii Stettin ktore znajdowalo sie ciutke wyzej od dzisiejszego skrzyzowania ulic Krasinskiego i Przyjacioj Zolnierza ...
Rzeczywiście, jak podaje książka adresowa z 1930 r., przy Warsower Str. 49 było boisko klubu sportowago "Titania".
A warsztaty energetyczne po sąsiedzku były tam również przed wojną (Warsower Str. 53)
hening pisze:PS hihi w miejscu tego boiska mialem dzialke w latach 90tych nie majac pojecia co tam wczesniej sie znajdowalo :)
No to miałeś nieźle skopaną działkę. :)

Przypuszczenie heninga o lokalizacji zdjęcia potwierdza zdjęcie z Galerii:
Elektro-Werkstätten, Warsowerstraße 53
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: hening » 9 mar 2013, o 17:14

tak, ten mecz byl rozegrany na boisku Titanii w miejscu gdzie dzis sie krzyzuja ulice Krasinskiego i Przyjaciol Zolnierza. Na google map street view jak wejdzie sie w Przyjaciol Zolnierza z Krasinskiego w strone wschodnia i po kilku "krokach" obroci w lewo to widac budynek ktory jest na fotografi
http://maps.google.pl/maps?hl=pl&tab=wl
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: hening » 9 mar 2013, o 17:23

niestety ten link jest "za slaby" i trzeba wejsc samemu w street view :(
ps. a zdjecie pochodzi z ksiazki "Pommern Am Ball" napisanej w latach 70tych przez bylych zawodnikow i dzialaczy szczecinskich i pomorskich klubow.
poluje na ta ksiazke bardzo, byc moze ktorys z uzytkownikow ja posiada lub mozna ja gdzies przegladnac w Szczecinie?
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: Stau » 10 mar 2013, o 21:25

Bogus pisze:Stau, rozumiem, że odpowiedzi na pytania stawiane przez heninga nie znajdziemy w tych artykułach?
Jeszcze nie wiem - nie zdążyłem tego przeglądnąć przez weekend.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: hening » 11 mar 2013, o 14:34

mała korekta w Ustowie był klub VfB Gustow , nie Wustow oczywiscie ,sorry (i VfB ,a nie VfL pisalem z pamieci i mnie zawiodla troszke, a nazwy podobne :) )
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Stadiony i boiska w przedwojennym Szczecinie

Postautor: hening » 29 mar 2013, o 15:51

Znalazłem małą wskazówkę dotyczącą lokalizacji boiska klubu Jahn Podejuch o które pytałem wcześniej. Być może ktoś bedzie wiedział gdzie ono się znajdowało. Wcześniej sugerowałem że być może grali oni swoje mecze na obiektach Pioniera Podejuch, ale nie bo znalazlem taką notkę (przy okazji jakiegoś turnieju dla młodzieży):
"... in Podejuch auf dem am Waldeshang der Buchheide gelegenen Jahnplatz..." co mniej wiecej znaczy: "...w Podjuchach na leśnych stokach Puszczy Bukowej zlokalizowane jest boisko klubu Jahn (Jahnplatz)..."
Więc musiało znajdować się gdzieś w "górnych partiach" Podjuch, a obiekty Pioniera były za stacją kolejową w stronę Regalicy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości