Strona 1 z 1

Obóz pracy na Pomorzanach Kosakenberg

: 28 wrz 2016, o 20:17
autor: glodzio
Witam

Jest to mój pierwszy post. Chciałbym podzielić się materiałami dotyczącymi obiektów dawnej odlewni żeliwa Ferrum na al. Powstańców Wielkopolskich 29 (Apfelallee 29). Mieszkam tuż obok od ponad 30 lat i już za dziecka słyszałem, że w czasie wojny był tam obóz pracy przymusowej, a na strychu w kamienicy obok przebywali więźniowie. Postanowiłem zainteresować się tym tematem i wybrałem się do Archiwum Państwowego. Tam znalazłem dokumenty z akt Policji Budowlanej. Dzięki temu wiem jakie budynki pod tym adresem się znajdowały. Zamieszczam załącznik ze zdjęciem satelitarnym z nałożonymi konturami budynków jakie się tam znajdowały przed wojną.
Dzięki temu można zobaczyć, które z budynków jeszcze pozostały.
Wiem, że kilka lat temu ktoś na forum szukał jakichkolwiek informacji na temat obozu Kosakenberg. Jeżeli jest ktoś zainteresowany materiałami z akt Policji Budowlanej to chętnie je udostępnię. Może ktoś posiada inne informacje na ten temat.

download/file.php?mode=view&id=19681

Re: Obóz pracy na Pomorzanach Kosakenberg

: 6 paź 2016, o 00:53
autor: Bogus
glodzio pisze:(...) Może ktoś posiada inne informacje na ten temat.
Witam,
Na temat obozu nic nowego nie wniosę, ale jak wynika z Adressbucha’43, przy Apfelallee 29 była fabryka walizek H. Hermelinka.
Ta informacja doprowadziła mnie do takiego znaleziska z 1924 r.:
H. Hermalink & Co. Kofferfabrik, Apfelallee 29 - 1924.jpg
W Internecie można przeczytać, że po wojnie firma kontynuowała produkcję w Stavenhagen (Meklenburgia) do 1972 r. a produkt wyglądał następująco:
http://www.ebay.com/itm/Alter-Koffer-H- ... 1851818134

Re: Obóz pracy na Pomorzanach Kosakenberg

: 10 paź 2016, o 00:29
autor: Schulz
Bogus pisze:
glodzio pisze:(...) Może ktoś posiada inne informacje na ten temat.
Podejrzewam, że nie tylko Bogus "Na temat [tego] obozu nic nowego" nie wniesie. Nawet najnowsze wydanie papierowej Encyklopedii Szczecina" z 2016 roku po obfitym tekście Krzysztofa Żurawskiego o obozach pracy przymusowej w Szczecinie, który w tym temacie nie wiele nowego wnosi, odsyła nas do spisu obozów pracy przymusowej, określonego tu jako "pełnego imiennego wykazu (obozów zidentyfikowanych)", opublikowanego w 2003 roku w Suplemencie [nr] 1 Encyklopedii Szczecina. Na 118 podanych tam adresów większość, to albo adresy zbiorowego zakwaterowania robotników przymusowych z całej okupowanej Europy (co zresztą wynika z nazwy tego wykazu - "Wykaz obozów zbiorowego zakwaterowania robotników cudzoziemskich na terenie Szczecina w 1939-1945"), albo adresy zamieszkania lub pracy robotników skierowanych do konkretnego zakładu, jak być może w tym przypadku do wymenionej przez Bogusa fabryki walizek. Adresów tych, jak dotąd nikt nie weryfikował, bo choćby: co to znaczy Reichspostlager Stettin Kohlmarkt, którego obecny adres wskazano na Starym Rynku? Stary Rynek w 1945 roku oznaczal rynek w ciągu obecnej ulicy Grodzkiej (przy kościele św. Jakuba). Czyli co obóz ten mieścił się na tym rynku, czy w okolicznych kamienicach? Czy po prostu jakiś kamienicznik za rządowe pieniądze wynajmowal kwatery pracownikom zatrudnionym przez Pocztę Rzeszy. Albo Gemeinschaftslager Heiligegeiststr. 4/5, czyli wg spisu ulica Pod Bramą a dzisiaj św. Ducha. Tyle tylko, że są to dwie różne kamienice po obu stronach wylotu ulicy Podgórnej, w dodatku przedzielone budynkiem tzw. Trafostacji. Żeby było śmieszniej nr 1-4 w tym czasie należał do adresu Schulzenstr. 22. Zamiast zweryfikować to w księgach adresowych i nie tylko, to wciska się nam taki kit.
Nie dotyczy to oczywiście wymienionych w tym wykazie obozów karnych i koncentracyjnego w Policach, które zostały ostatnio solidnie opisane w ostatnim numerze Szczecinera.

Re: Obóz pracy na Pomorzanach Kosakenberg

: 11 paź 2016, o 15:20
autor: Schulz
A wracając do tytułu postu "Obóz pracy na Pomorzanach Kosakenberg". W swojej nazwie "Gemeinschaftslager Kosackenberg" nawiązuje do naturalnego wzniesienia na Pomorzanach, które obecnie nazywamy "Wzgórzem Hetmańskim" (niem. Kosacken Berg), i na którym Niemcy w latach 1863–65 wybudowali wieżę ciśnień wody pitnej. Być może tam lub w jej okolicy zatrudnieni byli robotnicy przymusowi mieszkający (?) przy Powstańców Wielkopolskich 29.

Re: Obóz pracy na Pomorzanach Kosakenberg

: 11 paź 2016, o 18:59
autor: Domino(*)
Jeżeli chodzi o wymieniony "Gemeinschaftslager Heiligegeiststr. 4/5" to prawidłowy adres tego obozu zbiorowego zakwaterowania to Heiligegeiststr. 5. Należał on do znanej wówczas, szczecińskiej fabryki produkującej konstrukcje stalowe i mosty mianowicie J.Gollnow & Sohn, Stettin-Bredow. Na zdjęciu pieczątka obozowa pochodząca z dokumentu / zaświadczenia dotyczącego wyżywienia dla polskiego robotnika przymusowego.

Re: Obóz pracy na Pomorzanach Kosakenberg

: 11 paź 2016, o 22:56
autor: Schulz
W wersji podanej na Forum sedina.pl w dniu 28 stycznia 2005 brzmiało to tak:
„[poz.] 24. Gemeinschaftslager Fa. Gollnow – Heiligegeiststr. 4/5” (autor: Torney),
natomiast w tym samym poście w dniu 24 maja 2005 brzmiało to tak:
„[poz.] 26. Obóz pracy Gemeinschaftlager Gollnow. Mieścił się przy ulicy Św. Krzysztofa. W obozie przebywali Polacy” (autor: smuda). Od siebie dodam, że ulica św. Krzysztofa to późniejsza ulica Pod Bramą, a obecnie ulica św. Ducha.
Ja z kolei cytowałem poprawiony tekst z Encyklopedii Szczecina (Suplement I). Z tego co wiem autorzy bazowali na ustaleniach nieżyjącego już archiwisty i historyka dr Bogdana Frankiewicza.
Jak ten temat jest traktowany współcześnie przez historyków wystarczy zacytować stronę Archiwum Państwowego w Szczecinie (http://www.szczecin.ap.gov.pl/news/pl/r ... -swiatowej), cyt.: „Na terenie obecnego Pomorza Zachodniego w czasie drugiej wojny światowej pracowało kilkuset polskich robotników przymusowych. Ze względu na rolniczy charakter regionu, większość z nich została zatrudniona w rolnictwie, ale kilkadziesiąt tysięcy pracowało w Szczecinie i Policach – był to największy na Pomorzu Zachodnim kompleks obozów pracy przymusowej (ok. 150 obozów).”
Nic dodać, nic ująć. Tylko kto to teraz uporządkuje?