Motocykl NSU z obozu przejściowego w Szczecinie

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
qwert
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2017, o 09:04

Motocykl NSU z obozu przejściowego w Szczecinie

Postautor: qwert » 13 kwie 2017, o 23:02

Witam. Posiadam szczątki motocykla NSU , po wysłaniu numerów do archiwów w Niemczech dostałem informację na temat tego egzemplarza :
Fahrgestell-Nummer 1 075 5XX um eine NSU 201 ZD Block
handelt. Diese wurde am 21.03.1938 produziert und an das Durchgangslager in
Stettin ausgeliefert. Ausgestattet war die NSU 201 ZD Block mit
Noris-Batterie, Noris-Zündlicht, Noris-Horn, Noris-Magnet, Amal-Vergaser und
Tiefbettfelgen.

Czy wiecie może o jaki obóz przejściowy może chodzić ? Macie jakieś zdjęcia tego obozu ?
Dziękuję i pozdrawiam
Pat
Posty: 20
Rejestracja: 9 sie 2014, o 12:41

Re: Motocykl NSU z obozu przejściowego w Szczecinie

Postautor: Pat » 14 kwie 2017, o 14:53

W okresie 1939-45,w Szczecinie było ok. sto obozów,podobozów.
Udało mi się ustalić (prawdopodobnie),że ów motocykl został zamówiony dla nowo tworzącej się jednostki Korps-Nachschubführer 402,który to został przydzielony do ''opieki''
OT-Dulag Nord-Aktion – Prinzestr. 23.
Więcej na temat formacji:
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... s402-R.htm

Jest to ''trybik'' w maszynie zwanej- II Armeekorps.

Jeszcze link viewtopic.php?t=2583

Czasem warto samemu przeglądnąć fora...



Jeżeli gdzieś popełniłem błąd,mile widziana poprawka :)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Motocykl NSU z obozu przejściowego w Szczecinie

Postautor: Schulz » 14 kwie 2017, o 19:59

Pat pisze: [...] Czasem warto [...] przeglądnąć fora...
I nie tylko.
Z tego co wiemy na dzień dzisiejszy takich obozów na terenie Szczecina i okolic było 118, co wynika z zestawienia w Suplemencie I do Encyklopedii Szczecina (2003, s. 172-175), z czego 9 obozów to obozy karne usytuowane w Policach. Pozostałe to obozy zbiorowego zakwaterowania przymusowych a także dobrowolnych robotników cudzoziemskich, skierowanych na roboty przymusowe do Szczecina w latach 1939 – 1945. Mieszkało w nich od kilku do kilkuset robotników (a nawet po jednym robotniku, w zależności od potrzeb zatrudniających). Wymieniony tu "OT-Dulag Nord-Aktion – Prinzestr. 23", to obóz przejściowy przy ulicy Prinzesstraße, czyli przy ulicy Pawła Stalmacha (Durchgangslager Organisation Todt Nordag Prinzesstraße), należący do jednej z firm wchodzących w skład organizacji Todta, wykonującej prace w zakładach Nordische Aluminium Aktiengesellschaft (w skrócie "Nordag"), należących do spółki utworzonej przez Niemców pod koniec 1940 roku na terenie Norwegii, i przekształconej przez Norwegów w w maju 1941 w spółkę A/S Nordag. Obóz ten podlegał Krajowemu Urzędowi Pracy Pomorze z siedzibą w Szczecinie (Landesarbeitsamt Pommern), i podobno (według Pat'a) mieścił się na terenie wytwórni butli tlenowych (Sauerstoffwerke przy Prinzesstraße 21/23).
Tak przy okazji Organisation Todt to organizacja utworzona w 1938 w nazistowskich Niemczech mająca za zadanie budowę obiektów wojskowych, kierowana początkowo przez Fritza Todta, a nadzorowana od 1944 przez oddziały SS.
Wracając do obozu przejściowego przy Stalmacha. Niestety póki co niewiele dotychczas było wiadomo na jego temat. Nawet nie mam pewności, czy mieścił się przy Stalmacha 23. Nie wydaje się, iż osadzeni w nim robotnicy byli zatrudnieni w wytwórni butli tlenowych. Sądzę raczej, że zamieszkiwali w barakach w pobliżu tego zakładu (pewnie wykorzystano do ich budowy liczne place składowe położone obok i pobliską stację kolejową, gdzie przywożono np. jeńców rosyjskich, czy robotników przymusowych z Ukrainy, Rosji i Jugosławii. Skądinąd wiadomo, że ze Szczecina wysyłani byli dalej drogą morską do prac wykonywanych przez OT na terenie Norwegii, o czym świadczy określenie obóz przejściowy i nazwa Nordag (nie wiem skąd w Encyklopedii pojawiła się nazwa Nord-Aktion; w wykazie Torneya jest Nordag, a jemu jako historykowi z wykształcenia bardziej wierzę). Z tego, co ustaliłem robotników przymusowych z terenu okupowanej Europy do zakładów należących do spółki norweskiej A/S Nordag rozpoczęto wysyłać od wiosny 1943 roku.

Tutaj możemy obejrzeć obecny wygląd byłego zakładu Sauerstoffwerke przy ulicy Stalmacha (podobnie zresztą wyglądał w czasach PRL-u, gdy osobiście wysyłałem pracowników po odbiór butli tlenowych dla potrzeb zatrudniających mnie firm).
Jeżeli oczywiście chodzi o adres Stalmacha 23.
Pat
Posty: 20
Rejestracja: 9 sie 2014, o 12:41

Re: Motocykl NSU z obozu przejściowego w Szczecinie

Postautor: Pat » 14 kwie 2017, o 22:00

Moim zdaniem nazwa Nord-Aktion wzięła się z amerykańskich spisów obozów pracy,co nie zmienia faktu,że szanowny Pan Schulz jak zwykle oświeca nas swoją kosmiczną wiedzą.
Co do Organisation Todt,jest to jedna z niewielu najbardziej (i tutaj następuje cenzura),która ''doceniała'' pracę wszystkich ludzi bez wzgl. na narodowość,religię czy kolor skóry.

Podaję krótką informację http://www.trzeciarzesza.info/organizac ... a-r337.htm

Generalnie:Szczecin podlegał głównie ''wysyłce ekspresowej'' do KL Stuttchow. :(
qwert
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2017, o 09:04

Re: Motocykl NSU z obozu przejściowego w Szczecinie

Postautor: qwert » 15 kwie 2017, o 20:53

Witajcie . Dziękuję za informacje . Wcześniej czytałem temat na tym forum o obozach w Szczecinie, ale gdy zobaczyłem że było ich dosyć sporo postanowiłem założyć temat . Pat jeśli chodzi o link do formacji Korps-Nachschubführer 402 są tam wymienione właściwie tylko auta i nie ma żadnych motocykli , możliwe że ich w tych spisach nie ujęto .
Już raz spotkałem się z takim samym modelem NSU , który był zamówiony z fabryki do obozu przejściowego do Wrocławia , tylko tamten egzemplarz był o dwa lata starszy , możliwe że firma NSU miała jakąś umowę na dostarczanie tego modelu do obozów . Motorek w oryginale był w cywilnych barwach . tak samo jak ten z Wrocławia . Z innymi motocyklami służącymi w obozach nie spotkałem się nigdy, mimo ze zajmuję się przedwojennymi motocyklami od 2001 roku .
nietypowe zdjęcie identycznego egzemplarza...
Obrazek
zdjęcie z folderów fabrycznych
Obrazek

Schutze zdjęcie z obecnym wyglądem byłego zakładu Sauerstoffwerke nie działa (a moze tylko mi)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Motocykl NSU z obozu przejściowego w Szczecinie

Postautor: Schulz » 15 kwie 2017, o 23:27

qwert pisze: [...]
Schutze zdjęcie z obecnym wyglądem byłego zakładu Sauerstoffwerke nie działa (a moze tylko mi)
Podałem adres z Google Maps. Jak nie masz wejścia bezpośrednio do mapy Google to spróbuj może przez hasło w Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica. pl:http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Ul ... _Stalmacha
Pozdrawiam, Schulz
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Motocykl NSU z obozu przejściowego w Szczecinie

Postautor: Schulz » 16 kwie 2017, o 01:16

Pat pisze: [...] Co do Organisation Todt,jest to jedna z niewielu najbardziej (i tutaj następuje cenzura),która ''doceniała'' pracę wszystkich ludzi bez wzgl. na narodowość,religię czy kolor skóry...
Niestety motocykla NSU na tych zdjęciach nie znalazłem, ale być może przedstawieni na tych zdjęciach jeńcy rosyjscy i jugosłowiańscy przeszli przez obóz
Durchgangslager OT Nordag w Szczecinie - http://krigsbilder.net/coppermine/thumb ... ?album=170.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości