unia lubelska

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Gregy
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2004, o 12:27
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

unia lubelska

Postautor: Gregy » 30 maja 2004, o 16:02

Jakis czas temu przygladalem sie planowi szpitala na uni lubelskiej .. co mnie zdziwilo to szpital zbudowany pierwotnie zostal na bazie sfastyki.. teraz jest kilka dobudowek co troche zmienia ten ksztalt.
Na wzgorzu pod szpitalem tez jest ciekawy pominik - chyba z czasow napoleona
A za myjnia na zawadzkiego kolo ogrodow dzialkowych jest zapomniany cmentarzyk zolnierzy francuskich..
niszczeje zreszta i malo kto o tym pamieta
--== /|\ AtaRi RioT /|\ ==--
Gość

Postautor: Gość » 2 cze 2004, o 22:16

Ta sfastyka to jaki¶ mit kr±¿±cy po Szczecinie. Proszê przeanalizowaæ dok³adnie plan szpitala - on nie jest na planie sfastyki.
Awatar użytkownika
Bartez
Posty: 371
Rejestracja: 6 maja 2004, o 09:57
Lokalizacja: ZABELSDORF-Stettin
Kontakt:

Postautor: Bartez » 2 cze 2004, o 23:01

a ja bym polemizował
Gość

Postautor: Gość » 4 cze 2004, o 10:34

jest na bazie sfastyki. sprawdzalem na planie. Tylko nie ma jednego ramienia. Mozna poweidziec ze jest trojramienna, nie znam sie za bardzo na tych symbolach ale jakis cel na pewno byl.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 4 cze 2004, o 10:37

też słyszałem że na planie sfastyki
Podobno to Polacy już budując inne fragmenty rozbili taką koncepcję...
Gość

Postautor: Gość » 4 cze 2004, o 10:41

Jest, jest...Niemcy nie zdazyli dobudowac jednego skrzydla. Mozecie sie przekonac tutaj http://bip.um.szczecin.pl/showpage. BTW bardzo fajne sa zdjecia satelitarne.

Acha...i pisze sie swastyka :)
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 4 cze 2004, o 11:40

Gość

Postautor: Gość » 4 cze 2004, o 22:38

Z ca³± pewno¶ci± nie jest na planie swastyki - skrzyd³o ginekologiczno-po³o¿nicze (prawe-górne ramiê "swastyki" na planie powy¿ej - w kierunku na Polmo) zosta³o wybudowane po wojnie. Trudno pos±dzaæ Polaków po wojnie o chêæ wybudowania czego¶ na kszta³t swastyki ;-) A bez tego skrzyd³a mamy "swastykê" bez dwóch ramion... Id±c tym tropem mo¿na powiedzieæ, ¿e we wszystkich ko¶cio³ach wisz± swastyki, tylko bez czterech ramion. Pozdrawiam. S
Gość

Postautor: Gość » 6 cze 2004, o 22:45

Ten mit o swastyce wzi±³ siê pewnie przez analogiê z Wroc³awia, bo tam faktycznie jest szpital wybudowany przez Niemców w kszta³cie swastyki.
...
Gość

Postautor: Gość » 7 cze 2004, o 11:20

We Wroclawiu nawet jedna z dzielnic willowych, Sêpolno z lotu ptaka wygl±da jak sêp - ten z god³a niemieckiego, co nie zmienia faktu, ¿e szpital na Unii rzeczywiscie mial przypominaæ swastyke - przynajmniej tak to wyglada, jezeli wezmie sie pod uwage tylko te starsze budynki. Byc moze niemcy nie zdazyli dokonczyc budowy. A ja mam pytanie w zwiazku z najblizszym otoczeniem szpitala. Co to jest za dol obok niego, jest w nim boisko pilkarskie, a wlasciwie bylo bo teraz zostala juz tylko jedna bramka, a w zachodnim rogu jest wejscie do jakiegos tunelu, ktory jest skierowany w strone szpitala. Jeszcze jedno wejscie jest kolo ladowiska helikopterow przy kopcu. Wie ktos co tam jest ?
Gość

Postautor: Gość » 7 cze 2004, o 15:28

tak
Gość

Postautor: Gość » 7 cze 2004, o 19:39

Mimo wszystko bêdê polemizowa³ ze wszystkimi "zwolennikami" swastyki...
Szkoda, ¿e nie potrafiê umie¶ciæ tu rysunku, bo on rozwia³by wszystkie w±tpliwo¶ci.
Piszecie tu:
¿e szpital na Unii rzeczywi¶cie mia³ przypominaæ swastykê - przynajmniej tak to wygl±da, je¿eli we¼mie siê pod uwagê tylko te starsze budynki.
Jest, jest...Niemcy nie zd±¿yli dobudowaæ jednego skrzyd³a.
To nie ma sensu. Bior±c pod uwagê TYLKO budynki wybudowane przed wojn± przez Niemców, otrzymujemy co¶ w rodzaju dziwacznej litery H z dwoma ogonkami po bokach, do swastyki jest tu ju¿ ZA DU¯O ramion i w niew³a¶ciwych kierunkach ;-) . Tak wiêc ¿eby wysz³a z tego swastyka, nale¿a³oby WYBURZYÆ czê¶æ budynków. Jeszcze raz podkre¶lam, chodzi tylko o budynki sprzed wojny. Nie ma wiêc mowy o "niedokoñczonej swastyce"...
Piszecie tu równie¿:
Podobno to Polacy ju¿ buduj±c inne fragmenty rozbili tak± koncepcjê...
To równie¿ siê nie zgadza. Po pierwsze ju¿ przed wojn± nie przypomina³o to swastyki wiêc nie by³o co rozbijaæ. Po drugie to raczej pawilon ginekologiczno-po³o¿niczy wybudowany pod koniec lat 70-tych (przez Polaków oczywi¶cie...) "dope³nia" jakby domniemanej swastyki tworz±c jej "trzecie ramiê". Przez to dzisiaj szpital jest bardziej "swastykowy", ni¿ za Niemców.
Trzecia rzecz: Je¶li nawet zapomnimy o powy¿szych argumentach i bêdziemy upieraæ siê przy swastyce... Brakuj±ce, czwarte ramiê rzekomej swastyki musia³oby wychodziæ z dolnego ramienia krzy¿a (odsy³am do planu powy¿ej), tego który "patrzy" w kierunku placu Norwida i ul. Mickiewicza. A tymczasem jest to niemo¿liwe! To skrzyd³o jest krótsze i zakoñczone ¶lepo Sal± Wyk³adow± (widaæ to na planie), ¿eby wiêc dobudowaæ "brakuj±ce ramie swastyki" trzeba by j± te¿ wyburzyæ.
Uff... Rozpisa³em siê. ;-) Pozdrawiam. S
Gość

Postautor: Gość » 13 cze 2004, o 19:47

hmmm...
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 16 cze 2004, o 12:11

Zgadzam się - z tą swastyką to lipa.
Ja z kolei słyszałem, że w olbrzymim dole koło szpitala miał swego czasu powstać stadion. Faktycznie, patrząc tam wydaje się, że teren jest do tego stworzony. Podobno były już bardzo konkretne plany.
Czy ktoś coś wie?
Co stanęło na przeszkodzie?
Czy tylko to że w dole jest wyjście ewakuacyjne ze szpitala?
Po przeciwnej stronie dołu niż szpital jest z kolei teren wojskowy, co w środku Pogodna wydaje się czymś dziwnym...
Ciekawe co tam jest... :D a może to tajemnica wojskowa...
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Gość

Postautor: Gość » 27 cze 2004, o 11:50

Z tego co wiem przedwojenne szpitale by³y budowane na planie stylizowanej litery "H" od nazwy HOSPITAL, tak aby z powietrza by³o wyra¼nie widaæ przeznaczenie budynku. G³ówne budynki szpitalne przy Arkoñskiej, Unii Lubelskiej maj± taki obrys. Budynki obecnej szko³y zawodowej przy ul. Ho¿ej (które by³y budynkami szpitalnymi) te¿ zachowa³y ten kszta³t. Nie wiem jak wygl±da sprawa by³ej kliniki kobiecej (obecny szpital wojskowy) przy Piotra Skargi. To trzeba by sprawdziæ na planie sytuacyjnym. Ale to by³a ogólna praktyka budowania takich placówek. Oczywi¶cie w trakcie przebudów i powiêkszania szpitali ten kszta³t ulega³ zniekszta³ceniu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

cron