Dzisiejsze osiedle Bukowe i okolice.......................

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Kubelek
Posty: 2
Rejestracja: 9 maja 2004, o 11:54

Dzisiejsze osiedle Bukowe i okolice.......................

Postautor: Kubelek » 15 cze 2004, o 13:51

Czy ktoś z was może wie, co było dawniej (przed wojna, po 1945 roku, a moze jeszcze wcześniej) na terenie dzisiejszego osiedla Bukowego??? Nie był to wprawdzie teren Szczecina, ale mieszkając tu zawsze sie zastanawiałem, czy były tu TYLKO i wyłącznie pola, łąki, czy może coś więcej.
Wiem jedynie o wzmiankach o tym terenie jeśli chodzi o kościół.
Jeśli ktoś wie coś na ten temat to byłbym wdzięczny za napisanie kilku słów.... :D
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 15 cze 2004, o 18:37

To byla wiocha jakich wiele. Kosciol, kilka wiekszych posiadlosci, mlyny, zakladziki, pola i knajpy.
www.puszczabukowa.prv.pl
Gość

Postautor: Gość » 15 cze 2004, o 22:50

No ko¶ció³ by³ ,piekarnia, kilka knajpek, podobno ca³kiem chêtnie odwiedzanych przez szczecinian, cos w rodzaju sierocinca/szko³y dla dziewcz±t??, no i le¶niczówka,przy drodze do której by³y jakie¶ ³aweczki, restauracja? Widzia³em kiedy¶ takie zdjêcie,tylko nie moge sobie przypomnieæ gdzie :(.Nazywa³o sie to wszystko bodaj¿e Hokendorf. A wie kto¶ co¶ o wej¶ciach do schronów poniêdzy swojsk±/romantyczn± a nowymi blokami przy sp.52?? ³azi³em tam kiedys,ale penetracja by³a powierzchowna:)Sa tam jeszcze schody w kepie drzew a pod nimi po lewej na wpol zawalone wejscie pod ziemie,niestety po przecisnieciu sie na dol znajdujemy zamurowany tunel.
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 16 cze 2004, o 09:09

Jeśli chodzi Ci o schrony przy szkole, to z tego co wiem są to zwykłe p-lotki... A szkoła to raczej nr 59 a nie 52...
.:konger:.

One life. Live it.
Gość

Postautor: Gość » 17 cze 2004, o 01:00

No fakt 59 ,to przez te zniany gimnazja nie gimnazja :) Te 2 wej¶cia obok siebie przy takim jakby placyku(rowniotki prostok±t otoczony nasypami) wygl±daj± na p-lotki, by³em kiedy¶ w ¶rodku, z rok temu wej¶cia zamurowali. Bardziej mnie interesuje 3-cie wejscie, to z boku przy plocie do szko³yprze kêpie drzew, Troche cie¿ko tam wle¿æ czasem,zaro¶niête i zawalone, w ¶rodku na dole od razu po prawej jest zamurowane przej¶cie, by³o juz takie od kiedy pamiêtam. Ale wygl±da to na wej¶cie pod budynek który siê tam móg³ kiedy¶ znajdowaæ (na placyku gdzie s± 2 pozosta³e wej¶cia w kêpie drzew na podwyrzszenie prowadz± zaro¶niête schody). A mo¿e to b³a tylko piwnica na ziemniaki:)
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 17 cze 2004, o 11:04

A to w takim układzie w tym 3 nie byłem... Może zwykłe awaryjne wyjście ze szkoły ? Może faktycznie jakaś piwnica...?
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 17 cze 2004, o 23:21

Ze szkoly to nie, to jest juz za płotem na zewnątrz, choć na piwnice też nie wygląda,za mocna betonowa konstrukcja ,bardziej na 3ci schron tyle ze nie przed a pod budynkiem.Tylko dlaczego ten juz byl kiedys zamurowany a pozostale nie. Wlasciwie zrobilem sie ciekawy co to mogl byc za budynek, ze tyle tam schronów, moze jakas szkola?


NOWY BLOK

SZKOŁA wejscie3
Zarośnięta schody
Wejscie 2
Boisko Placyk Boisko
Wejscie 1
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 17 cze 2004, o 23:31

Kurde chciałem zrobić mały plan, a tu mi wszystko wyjustowało:) Ma ktos moze zdjecia Klęskowa przed budową Bukowego? Wiem ze wzdłuż ul.Handlowej stały domy, na krzyżówce przed kościołem był mięsny, naprzeciw baru "pod Brzozą" mieszkała babcia mojego kolegi, dom a`la pałacyk, zburzyli go pod ambitne plany budowy osiedla a pozniej przez 20 lat tylko brama w polu stała:(.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 10 lis 2004, o 00:44

Na jakies stronce znalazlem jakies info wieksze,ale to bylo dawno i mam to w .txt na kompie wiec juz nie pamietam skad (ale b.prawdopodobne ze ze stronki Gambita):
... W 1775 roku radca Kamery Georg Mathias Warnshagen wydzierżawił grunt należący do kościoła i zbudował dwór. W XIX wieku majątek należał do rodziny Dohrn...
... Na terenie wsi były trzy duże młyny wodne zwane Górny, Średni i Dolny oraz spora cegielnia. Na terenie Klęskowa znajdował się także dom opieki nad dziećmi "Kinderhail" prowadzony przez siostry diakonistki ze Zdrojów (na skrzyżowaniu Klęskowa i Starkowa oznaczony jeszcze na mapach z okresu szwedzkiego). Klęskowo było ulubionym miejscem wycieczek ze Szczecina. Było łatwo osiągalne drogą prowadzącą z Dąbia do Szczecina, zbudowaną w 1868 roku. Była tu szkoła podstawowa i kościół, wybudowany przez cystersów z Kołbacza w XIV wieku, ale zniszczony w 1945 roku...

... W czasie toczących się w marcu 1945 roku walk o prawobrzeżne dzielnice Szczecina, Klęskowo poniosło znaczne straty w zabudowie, zniszczeniu uległ m.in. zabytkowy, średniowieczny kościółek gotycki przy skrzyżowaniu ulic Chłopskiej i Dożynkowej... (1)


a i jest tez cos o kijewie
... Kijewo (Osetno)... ...poniosło poważne straty w czasie marcowych walk 1945 roku o prawobrzeżne osiedla miasta. Wiele domów zostało kompletnie zniszczonych, dużo było uszkodzonych. Zachowały się fragmenty wspomnień uczestnika tych walk o Kijewo, sierżanta 159 Gwardyjskiego Pułku Artylerii 75 Dywizji 61 Armii, który tak zapamiętał tragizm tych wydarzeń:
"... I tu nie idzie łatwo. Kończy się las, już tylko zagajniki, osłony mało, co 500 metrów zapory, barykady. Dwóch dni nam trzeba, by podejść do kolejnej linii niemieckich umocnień. Raptem dwa kilometry i dwa dni. No ale jesteśmy. Przed nami nasyp autostrady, najeżony wrażymi działami, czołgami okopanymi w ziemię, krzyżową siecią karabinów maszynowych. Kijewo. Szukamy słabszego miejsca w niemieckich umocnieniach. Kierują nas w lewo, wzdłuż autostrady. Na krzyżówce nie da się przejść. Kilkaset metrów idziemy pod osłoną lasu i przed nami rozległe pole. Widać jak na dłoni domy Dąbia i Zdrojów. Niemcy nie chcą nas dopuścić do miasta. Kontratak za kontratakiem. Głównie czołgi i działa pancerne. Bije w nie nasza artyleria, strzela piechota. Mnożą się akty bohaterstwa i niezwykłej odwagi.

Z naszego punktu na skraju lasu widać dobrze wstęgę autostrady. Po obu stronach wybuchy. Okrutna walka. W jej wirze epizod, którego nie zapomnę w życiu. W niewielkim zagłębieniu terenowym przy prawym pasie autostrady nasz piechur. Od Dąbia w jego stronę, przez odkryte pole, pędzi pięć faszystowskich czołgów. Nasz ma pancerfausty. Widać, dobrze wie jak się nimi posługiwać. Co strzał, to trafienie. Cztery tanki płoną. Na piątego brak pocisku pancernego. Poczekał więc spokojnie, z zimną krwią na tego piątego - gdy się zbliżył nasz żołnierz rzuca się z wiązką granatów pod gąsienice. Wybuch, piąty czołg zniszczony. Płakaliśmy. Już po walce głośne stało się w dywizji nazwisko bohatera. Nazywał się Kurienkow, imienia i familii nie pamiętam. Dostał pośmiertnie gwiazdę Bohatera Związku Radzieckiego...".(1)
Awatar użytkownika
zoil
Posty: 20
Rejestracja: 8 cze 2004, o 10:45
Lokalizacja: Zdroje/Finkenwalde
Kontakt:

Postautor: zoil » 10 lis 2004, o 12:10

Dwa (?) lata temu był cykl artykułów o dzielnicach Szczecina w Wyborczej. Cytuję ten o Bukowym i okolicach:

"Wieś Klęskowo założył w pierwszej połowie XIII w. niemiecki rycerz Zedelin, należący do grona zaufanych księcia pomorskiego Barnima I.
Lepszego miejsca wybrać chyba nie mógł - urodzajne gleby zapewniały wysokie plony zbóż, nadawały się też pod ogrodnictwo.
Jeszcze w tym samym stuleciu Klęskowo kupiła rodzina Staffeldów, lecz nie na długo. W 1274 r. rycerz Jakub Staffeld sprzedał wieś zakonnikom z Kołbacza, którzy postawili tu kościół. W tym czasie klasztor w Kołbaczu był prawdziwym potentatem ziemskim - należały do niego m.in. sąsiednie Płonia, Śmierdnica i Jezierzyce. W 1775 r. wysoki urzędnik pruski wybudował sobie w Klęskowie dworek. Na tle innych podszczecińskich wiosek Klęskowo prezentowało się całkiem okazale - w XIX w. było tu 186 domów, w tym szkoła i plebania oraz prowadzony przez siostry diakoniski ze Zdrojów dom opieki nad dziećmi. Pracowały tu też trzy młyny wodne nad Rudzianką oraz spora cegielnia. W 1936 r. wieś przecięła autostrada Królewiec - Berlin, a nad doliną poprowadzono imponujący wiadukt. Klęskowo w tym czasie liczyło przeszło 4 tys. mieszkańców. W marcu 1945 r. toczyły się tu zaciekłe walki, podczas których zniszczono wiele domów i średniowieczny kościół. Po wojnie osiedle zachowało rolniczy charakter, działało tu nawet kółko rolnicze, z tym że część mieszkańców dojeżdżała do pracy w Szczecinie. Wiejska historia Klęskowa skończyła się nieodwołalnie w1983 r. z chwilą rozpoczęcia budowy os. Bukowego."
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 10 lis 2004, o 14:59

wiem ze jaeden sklep prowadzi tutaj rodzina ktora przybyla tu po wojnie i miala gospodarstwo,moze uda mi sie dotrzec do nich i moze czegos ciekawego dowiedziec.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 21 mar 2005, o 18:03

A to są te schrony o których pisałem.Był już tam ktoś. Zdjęcia robiłem przy okazji więc nie miałem nawet latarki. 3 wejścia są zamurowane (jakies 5 lat temu jeszcze nie były i zaglądałem do środka) ale 4ty, na w pół zawalony, da się zwiedzić. No i co tam było, wiem że obok szkoła była ale te schody na górke "do lasu" mnie ciekawią.
Załączniki
schrony,czerwone linie-widoczny przebieg niektórych tuneli,niebieski-szchody.jpg
schrony-wejścia.jpg
schron1.jpg
schron2.jpg
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 24 mar 2005, o 12:20

Nie wiem dlaczego, ale nie moge skojarzyc tego miejsca z pierwszego zdjecia na dole...
A moze kiedys jakis maly wypadzik w ten rejon, nawet z latarka.. :)

edit: czy wszystkie sa na terenie szkoly... ? moze po prostu tak jakos nie moge teraz terenu poznac...
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 24 mar 2005, o 12:57

To jest koło starej podstawówki przy Dąbskiej (chyba to 52), ale nie na terenie szkoły ale zaraz przy płocie, tam gdzie za szkoła jest ogrodzone pole w kępie drzew, obok są nowe bloki teraz(widać na foto. Jak byście się tam chcieli rozejrzeć kiedyś to dajcie znać .
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości