Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: mirekjot » 7 sie 2015, o 18:09

Dobra Ryszard, dobra - pomnik Sediny... Zresztą w takim Gdańsku jest np. pomnik Neptuna, to u nas mógłby być pomnik Sediny :) W końcu z pomnika woda też może sikać. Teraz poważniej - dla mnie niechęć wobec rekonstrukcji fontanny Sediny jest pomnikiem polskich kompleksów.
Awatar użytkownika
RY5ZARD
Posty: 28
Rejestracja: 23 wrz 2010, o 19:21

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: RY5ZARD » 8 sie 2015, o 14:55

mirekjot pisze:Dobra Ryszard, dobra - pomnik Sediny... Zresztą w takim Gdańsku jest np. pomnik Neptuna, to u nas mógłby być pomnik Sediny :) W końcu z pomnika woda też może sikać. Teraz poważniej - dla mnie niechęć wobec rekonstrukcji fontanny Sediny jest pomnikiem polskich kompleksów.

na Ukrainie wywalono pomniki Lenina
czy to pomnik kompleksów Ukraińców.
w Dublinie wysadzono kolumnę nelsona, to też pomnik?
takich przykładów jest mnóstwo, a czynią to dumne narody.
Ryszard
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: PKa » 9 sie 2015, o 14:26

mirekjot pisze:...dla mnie niechęć wobec rekonstrukcji fontanny Sediny jest pomnikiem polskich kompleksów.
Może właśnie na odwrót (nie)chęć rekonstrukcji fontanny Sediny jest pomnikiem polskich kompleksów. Po co taka rekonstrukcja? Bo ładny, bo niemiecki i wszystko co niemieckie jest super (kompleksy!) czy dlatego że jest ważną częścią historii miasta - w co bardzo wątpię!! - ile miała lat nie sprawdziłem w dyskusji na forum a w pomeranica.pl jest taka w temacie "informacja":
Sedina.jpg
Ale stawiajta sobie co chceta, nawet Kaczyńskiemu za to że "poległ" pod Smoleńskiem i nie wiadomo po co pomnik Sediny!Mi Sediny nie brakuje!
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: Schulz » 9 sie 2015, o 15:37

Nigdy nie było w Szczecinie, a tym bardziej w Stettinie pomnika Sediny. Za to owszem była fontanna zwana Fontanną Manzla (Manzelbrunnen, to od autora kompozycji, artysty plastyka prof. Ludwika Manzla), której głównym elementym była postać germańskiej bogini związanej podobno ze Szczecinem, a sama nazwa miała według Ptolemeusza odnosić się do germańskiego plemienia Sidini, rzekomo zamieszkującego w drugiej poł. II wieku w rejonie Szczecina. Stąd też określenie Sedinensis przewijające się w dokumentach związanych z Księstwem Pomorskim, w tytulaturze władców pomorskich, a także na monetach i pieczęciach z tego okresu. Za naszych czasów doszło jeszcze określenie "Sedina" wymyślone w XIX wieku na fali wzrastającego nacjonalizmu niemieckiego, jak chcą nasi czołowi historycy, znawcy tematu...
Póki co obowiazuje nas m. in. następujący tekst:
"W Szczecinie od końca wieku XIX aż do roku 1940 znajdował się pomnik bogini Sediny, zwany też Fontanną Manzlaobiekt zabytkowy składający się z basenu fontanny autorstwa Otto Rietha oraz nieistniejącej kompozycji figuralnej Ludwiga Manzla. Grupa figuralna składała się z postaci kobiecej trzymającej żagiel i wspartej na kotwicy, mitologicznego bóstwa handlu – Merkurego, żeglujących w łodzi oraz bóstw morskich. Symbolizowały one związki miasta z handlem oraz gospodarką morską jako podstawy jego ekonomii. Obiekt znajdował się na placu Tobruckim, u zbiegu współczesnych ulic Dworcowej i Nowej w Szczecinie. Obecnie w tym miejscu znajduje się Pomnik z Kotwicą." (źródło wikipedia)
Czyli tłumacząc z polskiego na nasze - jest to pomnik Sediny, w którego skład wchodzi grupa figularna składająca się z postaci kobiecej i całej reszty wraz z basenem fontanny, co w całości przedstawia nam, ignorantom postać Sediny. Masło maślane...
A przy okazji, wpisując w pomeranica.pl hasło "Sedina" otrzymujemy wgląd do haseł: sedina.pl; Plac Tobrucki; Ulica Opłotki; Ulica Panieńska; itd, itd. Nie będe wymienial więcej, bo by mi tu miejsca zabraklo. Po prostu nie ma takiego hasła, bo i postać kontrowersyjna, i brak chętnego, który by się zmierzył z takimi postaciami jak prof. Białecki (a zwłaszcza w ramach polemiki z jego artykułem "Jak to z Sediną bywało" w: „Kurier Szczeciński” z 24 sierpnia 2007 r.),i innymi historykami z jego pokolenia. Ale to już inna historia, jak mawial pewien znany nam pisarz...
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: mirekjot » 9 sie 2015, o 15:50

PKa pisze:
mirekjot pisze:...dla mnie niechęć wobec rekonstrukcji fontanny Sediny jest pomnikiem polskich kompleksów.
Może właśnie na odwrót (nie)chęć rekonstrukcji fontanny Sediny jest pomnikiem polskich kompleksów. Po co taka rekonstrukcja? Bo ładny, bo niemiecki i wszystko co niemieckie jest super (kompleksy!) czy dlatego że jest ważną częścią historii miasta - w co bardzo wątpię!
No dobrze, jeszcze raz - fontanna Sediny (Manzelbrunnen) powstała w okresie największego rozkwitu miasta, a jej uruchomienie zbiegło się z otwarciem portu wolnocłowego w 1898. Cala rzeźba symbolizowała związki miasta z handlem i żeglugą, a więc z dziedzinami, z którymi przez stulecia wiązała się pomyślność jej mieszkańców. Zdobiła plac przed ratuszem przez 45 lat. Rozebrali ją sami Niemcy, z niejasnych powodów. Symbolicznie jej zniknięcie zakończyło najlepszy w dziejach Szczecina okres. To tyle na temat związków fontanny z historią miasta. Obecnie na miejscu rzeźby stoi kotwica. Mozna w niej upatrywać - symbolicznie rzecz jasna - pewnego zastoju, jeśli chodzi o rozwój Szczecina za naszych czasów. Ja myślę inaczej - kotwica jest symbolem naszego, polskiego, stałego zakotwiczenia w tym miejscu Europy. Zatem możemy sobie pozwolić na przywrócenie tego, co zniszczyli Niemcy. Na przekór - oni nie chcieli - my przywracamy. Nie jest to, mniemam - przejaw kompleksów. Dlatego myślę tak - z fontanny zachowała się część wykonana w kamieniu. Rzecz w tym, żeby tę ocalałą część wzbogacić o brakujący fragment, czyli "grupę figuralną". Po to, by znowu mogla cieszyć oko i ucho. Bo była po prostu ładna. Mamy nowoczesne fontanny, ładne, czy nie - to kwestia gustu, a tak mielibyśmy jedną "starą". I tylko tyle. Wytaczanie najcięższych argumentów typu: symbol nazistowski, przejaw pruskiego militaryzmu, zagrożenie dla dumy narodowej itd. itp. przez przeciwników rekonstrukcji zwykłej w gruncie rzeczy fontanny mnie normalnie zdumiewa. Ale każdy sądzi według siebie.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: PKa » 9 sie 2015, o 18:31

Schulz pisze:...A przy okazji, wpisując w pomeranica.pl hasło "Sedina" otrzymujemy wgląd do haseł: sedina.pl; Plac Tobrucki; Ulica Opłotki; Ulica Panieńska; itd, itd. Nie będe wymienial więcej, bo by mi tu miejsca zabraklo. Po prostu nie ma takiego hasła, bo i postać kontrowersyjna,...
Powyższe hasło "Sedina" z pomeranica.pl pojawiło się po kliknięciu na link "rzeźba Sediny" z hasła "Plac Tobrucki"...niech to każdy interpretuje po swojemu.
Sedina1.jpg
Dziękuję za szerokie teksty wyjaśniające, przez chwilkę forum się zagrzało!
Awatar użytkownika
RY5ZARD
Posty: 28
Rejestracja: 23 wrz 2010, o 19:21

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: RY5ZARD » 10 sie 2015, o 09:22

Ale stawiajta sobie co chceta, nawet Kaczyńskiemu za to że "poległ" pod Smoleńskiem i nie wiadomo po co pomnik Sediny!Mi Sediny nie brakuje![/quote]

Nie wiązałbym fundowania pomnika prezydentowi Kaczyńskiemu z rekonstrukcją posągu Sediny.
Można wykpić zohydzić wszystko, np po co cudzysłów do słowa poległ? Czy jest już wszystko jasne co wydarzyło się w Smoleńsku?
Można dyskutować o Sedinie, jednak porównywanie tego niemieckiego pomnika do Lecha Kaczyńskiego jest bezzasadne, ale czy bezcelowe?.
Ryszard
SobiWanKenobi
Posty: 13
Rejestracja: 13 gru 2009, o 23:20

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: SobiWanKenobi » 17 lut 2017, o 17:22

Chyba czas napisać coś, co wpisuje się w temat tego wątku. 02.11.2013 roku zamieściłem tu post (nie wierzę, że to było tak dawno), który za chwilę (najbliższe miesiące) będzie wymagał kontynuacji. Ciekawe co przyniesie? c.d.n....
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: Lazi » 8 maja 2017, o 00:32

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: Busol » 8 maja 2017, o 11:52

Lazi pisze:
I to w urodziny sedina.pl :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: Lazi » 8 maja 2017, o 12:46

Przypadek? Nie sądzę :wink:
To by dopiero był prezent gdyby znaleźli! :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości