Tajemnicze kościoły

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Tajemnicze kościoły

Postautor: Busol » 4 wrz 2004, o 23:39

Czy ktoś dysponuje jakimiś rycinami, lub wie o źródłach gdzie można takie znaleźć.
Chodzi o dwa kościoły rozebrane dawno temu.
1. Kościół Mariacki (przy Mariackiej) tu jakiś stary obrazek mam
2. Bardziej poszukiwany kościół św. Mikołaja. Stał na Rynku Nowym (?).

Wszystkie te koscioły można zobaczyć na starej panoramie miasta w galerii mapy plany...

Wogóle szukam wszelkich informacji o nich..
Gość

Postautor: Gość » 5 wrz 2004, o 19:31

Ja mam rucine Marciackiego. To jest taki zbiór rycin wydany przez Muzeum Narodowe w Szczecinie.

wanda
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 25 wrz 2004, o 12:42

Kościół Św. Mikołaja wzniesiony został w średniowieczu na północ od Starego Ratusza (tam gdzie później był Nowy Rynek). W czasie francuskiej okupacji Szczecina napoleońscy żołnierze, którzy kwaterowali wówczas w okolicznych budynkach kościół zamienili na magazyn paszy dla swoich koni. W 1811 r. przypadkowo, a może celowo, ktoś zapruszył ogień i świątynię błyskawicznie objęły płomienie. Francuzi gaszeniem pożaru nie byli zainteresowani a szczecińskie mieszczaństwo zbyt się ich obawiało aby spontanicznie kościół ratować. Spłonął więc doszczętnie. Ponieważ na Starym Mieście każdy metr wolnego placu był na wagę złota, podjęto szybko decyzję aby zgliszcza doszczętnie rozebrać i w tym miejscu wznieść budynki ze sklepami i magazynami w parterowej ich części. Jak się okazało niebawem nowe domy postawiono szybko i byle jak. Pod koniec XIX w. rozebrano je i postawiono nowe na zdecydowanie solidniejszych fundamentach.

Zresztą po nastaniu ery reformacji na Pomorzu szczecinianie raczej przedmiotowo podchodzili do budowli sakralnych o czym świadczy fakt, że położony powyżej spalonego kościoła Św. Mikołaja bezwieżowy kościół z poł. XIV w. pełniący rolę wojskowego arsenału, rozebrano w 1904 r, bez skrupułów. Podobnie mogło być ze zdewatowanym i nieczynnym kościołem pw. Św. Jana Ewangelisty, który przeznaczony był na magazyn zbożowy. Po 30 latach publicznej dyskusji zdecydowano się na jego remont, który rozpoczęto w 1931 r.
Źródło: Maciej Czekała "Był sobie Szczecin" 1999
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 25 wrz 2004, o 15:05

Drobna korekta.
Miejsce po spalonym w 1811 Nikolaikirche (Kościele św. Mikołaja) nie zostało zagospodarowane przez Niemców. Powstał na tym miejscy Neuer Markt (Nowy Rynek), a jego bruk istnieje do dziś - między Starym ratuszem i - za przeproszeniem - hotelem „arkona”. To miejsce nie zostało zabudowane aż do 1945 roku - i tym samym do dziś. Może są pod tym brukiem stare fundamenty kościoła?
Zisterzienser Nonnenkloster (Katharinenkirche) nie znajdował się powyżej spalonego Nikolaikirche, tylko ewentualnie na tej samej wysokości; powyżej był np. Dom Loitzów. Przy okazji, jestem osobiście przeciwny utrwalaniu nazwy „Kościół św. Katarzyny”, gdyż sami Niemcy operowali nią rzadko. Jeżeli trzymamy się już, jak pijany ściany, stanowiska, że musimy mieć WSZYSTKO tłumaczone, to proponowałbym - nazwę "Kościół pocysterski".
Awatar użytkownika
Andyko
Posty: 32
Rejestracja: 20 sty 2005, o 11:33
Lokalizacja: Przecław
Kontakt:

Re: Tajemnicze kościoły

Postautor: Andyko » 27 cze 2005, o 21:47

Busol pisze:Czy ktoś dysponuje jakimiś rycinami, lub wie o źródłach gdzie można takie znaleźć.
Chodzi o dwa kościoły rozebrane dawno temu.
1. Kościół Mariacki (przy Mariackiej) tu jakiś stary obrazek mam
2. Bardziej poszukiwany kościół św. Mikołaja. Stał na Rynku Nowym (?).

Wszystkie te koscioły można zobaczyć na starej panoramie miasta w galerii mapy plany...

Wogóle szukam wszelkich informacji o nich..
hmmm
pan tata właśnie mi zlecił poszukiwania wszelkich informacji na temat Kościoła Mariackiego. najbardziej zależy mu na wszelkich ilustracjach.
niestety. , to co w moim posiadaniu , to stara panorama właśnie.
Twierdził, że historia tego kościoła była opisana jakiś czas temu w Głosie lub Kurierze.
Czy komukolwiek coś na ten temat wiadomo ?
AndyKo
Szczecin-Przecław
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 27 cze 2005, o 22:04

Jeśli chcesz poczytać po polsku, to zajrzyj do: M. Słomiński, R. Makała, Niunia, Szczecin barokowy. Architektura lat 1630 - 1780, Szczecin 2000.
A dwie ilustracje są tutaj.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 27 cze 2005, o 22:10

Torney pisze:Niunia,
I ty chesz zaróweczkę ?

JA tam pingli nie nosze i wszystko widzę...

Minusik
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 27 cze 2005, o 22:14

Nie będzie żaróweczki, nie będzie artykułów.
No to znów mam plusika, poprzedni minusik był parzysty.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 28 cze 2005, o 00:34

[quote="Bachinstitut"]Drobna korekta.
Miejsce po spalonym w 1811 Nikolaikirche (Kościele św. Mikołaja) nie zostało zagospodarowane przez Niemców. Powstał na tym miejscy Neuer Markt (Nowy Rynek), a jego bruk istnieje do dziś - między Starym ratuszem i - za przeproszeniem - hotelem „arkona”. To miejsce nie zostało zabudowane aż do 1945 roku - i tym samym do dziś. Może są pod tym brukiem stare fundamenty kościoła?


Fundamenty są. Pojawiła się nawet koncepcja by ich część odsłonić, podświetlić, a potem przykryć grubą taflą czegoś w rodzaju szyby. Na razie włóżmy to jednak między bajki, a pomysłu promować nie będę, bo nie będę miał gdzie parkować:)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 28 cze 2005, o 06:53

Krasiu pisze:Fundamenty są.
To dobrze, przydadzą mi się do mojego planiku. Nigdzie nie znalazłem dokładnego planu z zaznaczeniem jego polożenia.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 28 cze 2005, o 09:57

Bachinstitut pisze:...Miejsce po spalonym w 1811 Nikolaikirche (Kościele św. Mikołaja) nie zostało zagospodarowane przez Niemców. Powstał na tym miejscy Neuer Markt (Nowy Rynek), a jego bruk istnieje do dziś - między Starym ratuszem i... hotelem „arkona”...
Na obrazku Nikolai Kirche + Ratusz ok. 1790
Załączniki
Nikolai K.JPG
Awatar użytkownika
Andyko
Posty: 32
Rejestracja: 20 sty 2005, o 11:33
Lokalizacja: Przecław
Kontakt:

Postautor: Andyko » 28 cze 2005, o 10:01

Torney pisze:Jeśli chcesz poczytać po polsku, to zajrzyj do: M. Słomiński, R. Makała, Niunia, Szczecin barokowy. Architektura lat 1630 - 1780, Szczecin 2000.
A dwie ilustracje są tutaj.

dzięki wielkie
biegnę zaraz z wydrukami :)
AndyKo
Szczecin-Przecław
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 28 cze 2005, o 14:12

Krasiu pisze:Pojawiła się nawet koncepcja by ich część odsłonić, podświetlić, a potem przykryć
A czy naszą Niunię kochaną też można odsłonić, podświetlić a potem przykryć?
Tak, wiem, Busol, coś Ci tam opadło, wszystko widzisz i czuwasz. Oczywiście ostrzegasz. Niezobowiązujący banik.
Wobec tego sobie sam dam minusika, żebyś nie musiał się osobiście trudzić.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 28 cze 2005, o 14:25

Bachinstitut pisze:Tak, wiem, Busol, coś Ci tam opadło, wszystko widzisz i czuwasz. Oczywiście ostrzegasz. Niezobowiązujący banik.
Wobec tego sobie sam dam minusika, żebyś nie musiał się osobiście trudzić.
Skoro wiesz to czemu mi to robisz...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 28 cze 2005, o 19:05

Busol pisze:Skoro wiesz to czemu mi to robisz...
Gdyż moja miłość do Niuni jest nieskończona!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości