Zdjęcia z wojny i nie tylko

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 17 paź 2005, o 02:01

znalazłem takie zdjęcie. Ktoś ma jakiś pomysł gdzie to mogło być?
Załączniki
stettin zniszczenia.jpg
stettin zniszczenia.jpg (10.99 KiB) Przejrzano 12817 razy
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 17 paź 2005, o 06:37

Finki pisze:znalazłem takie zdjęcie. Ktoś ma jakiś pomysł gdzie to mogło być?
Schuhstraße. Na prawo jest ściana Börse.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re:

Postautor: Schulz » 2 lut 2014, o 15:09

Aygon pisze:Dogrzebałem się jeszcze czegoś takiego:
PS.da się miejsce zweryfikować?
Patrząc na to zdjęcie zastanawiam się, czy przez te prawie 10 lat ktoś na forum potwierdził miejsce, gdzie wykonano to zdjęcie. Ostatnio wyskoczyło na facebooku i pewien młody człowiek stwierdził, że jest to most na rzece Inie w Goleniowie. I trzeba przyznać, że według mnie ma rację.
Przy okazji posypały się odpowiedzi typu: "Boguslawa... Tkacka...; to może być Kolumba; to może być gdzieś w okolicach Celnej,Energetyków...; fragment nieistniejącej ulicy Mostowej; Staromiejska ? widoczny kawałek mostu to może dzisiejsza "kładka" nad Wyszyńskiego ?; obecny pl. orła białego i okolice tak sądze" (pisownia oryginalna).
Wygląda na to, ze jeszcze dużo pracy przed nami! A do oceny przeszłości naszego miasta wkraczją kolejne roczniki łaknących wiedzy.
Załączniki
Gollnow Brückenstraße - Goleniów ulica Mostowa
Gollnow Brückenstraße - Goleniów ulica Mostowa
Awatar użytkownika
Paulus
Posty: 87
Rejestracja: 30 lis 2004, o 20:30
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zdjęcia z wojny i nie tylko

Postautor: Paulus » 2 lut 2014, o 15:56

To prawdopodobne, ale trzeba pamiętać, że mosty nad rzekami do pewnej szerokości były robione ze standardowych elementów. Goleniów ul. Mostowa.
Załączniki
Mostowa.jpg
60 postów przez 7 lat ! Czyli jednak jakość, nie ilość ;)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Zdjęcia z wojny i nie tylko

Postautor: Schulz » 2 lut 2014, o 17:22

Paulus pisze:To prawdopodobne, ale trzeba pamiętać, że mosty nad rzekami do pewnej szerokości były robione ze standardowych elementów. Goleniów ul. Mostowa.
Tu dla porownania zdjecie z 1965 roku i komentarz do zdjecia http://fotopolska.eu/494714,foto.html. Wyraźnie widac, że stan mostu w tym czasie jest bardzo zblizony do tego z marca 1945 roku. Poniżej dołożyłem co prawda dużo starsze ujęcie ulicy Mostowej znalezione w necie (Gollnow Brückenstraße - Goleniów ulica Mostowa), ale pewne detale się zgadzają (oczywiście oprócz rzeczonego mostu).
Załączniki
Gollnow, Brückenstraße (rok nieznany)
Gollnow, Brückenstraße (rok nieznany)
Awatar użytkownika
Paulus
Posty: 87
Rejestracja: 30 lis 2004, o 20:30
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zdjęcia z wojny i nie tylko

Postautor: Paulus » 2 lut 2014, o 19:10

Zgadza się na 100%. Patrząc na przedwojenny układ zabudowań, wygląda to dziś tak.
Załączniki
Mostowa 2.jpg
60 postów przez 7 lat ! Czyli jednak jakość, nie ilość ;)
Awatar użytkownika
Paulus
Posty: 87
Rejestracja: 30 lis 2004, o 20:30
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zdjęcia z wojny i nie tylko

Postautor: Paulus » 2 lut 2014, o 19:12

Ps. Czyli patrząc na mapę, widać że chłopaki wiali z frontu.
60 postów przez 7 lat ! Czyli jednak jakość, nie ilość ;)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Zdjęcia z wojny i nie tylko

Postautor: Schulz » 2 lut 2014, o 19:36

Trzeba powiedzieć, ze dużo się zmieniło w zabudowie tej ulicy, a patrząc na tych żolnierzy z plotki, to nie wygląda, że zbyt mocno martwią się kolejną zmianą pozycji...
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: Zdjęcia z wojny i nie tylko

Postautor: babajack » 3 lut 2014, o 08:35

To ja dołożę swoją cegiełkę , parę lat temu wrzuciłem ją na innym portalu gdzie ktoś też próbował zlokalizować to miejsce. Liczę na fachowe oczy ekspertów :)
Załączniki
Goleniów 1946.jpg
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Re: Zdjęcia z wojny i nie tylko

Postautor: Fitek-69 » 3 lut 2014, o 21:26

babajack pisze:To ja dołożę swoją cegiełkę , parę lat temu wrzuciłem ją na innym portalu gdzie ktoś też próbował zlokalizować to miejsce. Liczę na fachowe oczy ekspertów :)
To już dawno, zostało rozbite, dzięki właśnie tobie. Wszystkie media i Piotr, zostali poinformowani, że to Gollnow i koniec. Luty 1945. Zdjęcie tych, co marzną. Twoje, jak pamiętam, to lata 50-te i to byłoby, tyle w temacie, sławetnego zdjęcia. Koniec tematu. Chyba, że chcę ktoś wiedzieć, kto w tym siedzi. :wink:
[url=http://www.prawobrzeze.eu/galeria]JEDYNA GALERIA PRAWOBRZEŻA[/url]
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Zdjęcia z wojny i nie tylko

Postautor: Schulz » 4 lut 2014, o 00:56

Fitek-69 pisze:
babajack pisze:To ja dołożę swoją cegiełkę , parę lat temu wrzuciłem ją na innym portalu gdzie ktoś też próbował zlokalizować to miejsce. Liczę na fachowe oczy ekspertów :)
To już dawno, zostało rozbite, dzięki właśnie tobie. Wszystkie media i Piotr, zostali poinformowani, że to Gollnow i koniec. Luty 1945.
No tak, rozbite (?). Ciekawe, że na portalu sediny, na którym ja i inni się wymądrzamy, tej informacji nie znalazlem. A jak tylko zdjęcie pojawia się gdziekolwiek indziej, to masa dzieciakow no i trochę starszych biega po wszystkich ulicach Szczecina i szuka śladów po "tych, co marzną". A wszystko przez to, że ktoś kiedyś pod zdjeciem napisał: "2. WK: Pommern. Brückenkopf Stettin: Flak mit Zugmaschine in der Stadt..." I co ja poradzę, że mają klapki na oczach i widzą tylko ten "Stettin", bo jakiś sztabowiec określil to miejsce "Przyczółek Szczecin" (Brückenkopf Stettin).
By sprawę zakończyć, pozwólcie, że napiszę:
Zdjęcie przedstawia załogę pojazdu półgąsienicowego Sd.Kfz. 7 na ulicy Mostowej w Goleniowie, ciągnącego za sobą działo przeciwlotnicze i przeciwpancerne 8,8 cm Flak 18 pod koniec lutego lub na początku marca 1945 roku.
Chyba, że ja też się mylę...
Załączniki
2. WK: Pommern. Brückenkopf Stettin
2. WK: Pommern. Brückenkopf Stettin

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości