Leśno Górne

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
flakbat
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2005, o 22:34

Postautor: flakbat » 8 maja 2005, o 11:45

Witam,

Skoro już poruszony został temat miejscowości Leśno Górne i kamieni to chciałbym zapytać o coś Kolegów mieszkających w okolicy.
Na zamieszczonych poniżej zdjęciach widać wprawdzie nie kamienie ale betonowe bloki, niektóre z wystającymi śrubami, inne z otworami po środku. Jak widać nie są one wcale takie małe.
Czy gdzieś w okolicy Leśna Górnego natknęliście się na podobne konstrukcje ?
Bo jeżeli za niemca Leśno nazywało się Vogelsang to coś takiego może się tam znajdować.

Pozdrawiam,
Flakbat
Załączniki
kam1.jpg
kam2.JPG
kam3.JPG
kam4.JPG
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 8 maja 2005, o 11:51

Leśno (górne) to jest Hohenleese
Vogelsang to jest coś między Hohenleese a Warsow.
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Postautor: Jezu » 8 maja 2005, o 12:18

Nie przypominam sobie takich budowli w okolicach Leśna Górnego ale nie wykluczam ich istnienia na leśnych bezdrożach wokół. Pomiędzy Leśnem Górnym a Warszewem znalazłem natomiast w lesie, po obu stronach głównej drogi, kilka zniszczonych piwnic i fundamentów całkiem niemałych budynków. W niektórych miejscach wokół teren wygląda też na dziwnie sztucznie ukształtowany. Ponieważ miałem aparat Zorka 5 więc wykonałem kilka zdjęć, którymi ewentualnie mogę służyć.

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Awatar użytkownika
flakbat
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2005, o 22:34

Postautor: flakbat » 8 maja 2005, o 18:11

Witam,

Dzięki Bachinstitut za oświecenie ;-) To dla tego nie mogłem nigdzie znaleźć obecnej nazwy wioski Vogelsang bo wszystko wskazuje, że pozostały po niej jedynie te fundamenty o których napisał Jezu.
Wynika z tego, że to czego szukam powinno być gdzieś w okolicy tych fundamentów. A przy okazji, czy obecnie cały ten rejon pokryty jest lasem i czy to las współczesny to znaczy nasadzony po wojnie ? I czy jest tam gdzieś jakaś górka ?

Flakbat
Załączniki
Vogelsang.jpg
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 8 maja 2005, o 20:41

Polska nazwa Vogelsang to Goślice.
Encyklopedia Szczecina podaje, że osada Vogelsang (pierwotna nazwa Jurkens Todtenschlag) powstała w XVIII w. i początkowo była własnością rodziny Borcków a w 1788 r. przejął ją skarb państwa. Osada rozwijała się słabo i podupadła jeszcze za niemieckich czasów. W latach 30-tych istniały tu jeszcze 3 budynki, które zlikwidowano.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 8 maja 2005, o 21:50

Bogus pisze:Polska nazwa Vogelsang to Goślice.
Encyklopedia Szczecina podaje, że osada Vogelsang (pierwotna nazwa Jurkens Todtenschlag) powstała w XVIII w. i początkowo była własnością rodziny Borcków a w 1788 r. przejął ją skarb państwa. Osada rozwijała się słabo i podupadła jeszcze za niemieckich czasów. W latach 30-tych istniały tu jeszcze 3 budynki, które zlikwidowano.
Bylim tam z kesonem kilka miesiecy temu. Resztki scian kilka koryt =- keson nawet jakis wazonik znalazł ale generalnie wszystko co rosnie rosnie na gruzach wiec mozna pokopac.
Fajnie widac bo wioska zaczyna sie dokladnie w miejscu gdzie konczy sie bruk...
Zdjeci nie moge znaleźć jak znajde podrzuce chyba ze kosen pierwszy
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Jeszcze a propos Herman Löns

Postautor: hehenio » 28 maja 2005, o 23:10

Niechętnie wymienia się w jego dorobku powieść "Wehrwolf. Kronika chłopska"(1910). Opisuje w niej walkę samozwańczych oddziałów chłopskich z żołdactwem podczas wojny trzydziestoletniej ( w poetyce bij-zabij). Tytuł książki zrobił "karierę historyczną" w 1945.
Awatar użytkownika
stopstop
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2004, o 17:50

Postautor: stopstop » 9 sie 2005, o 12:57

Skomasowana wiedza z Wirtualnych Polic: http://www.police.info.pl/2trop.php?nr=6

Prusacki duch nad Leśnem Górnym

Na wzgórzu nieopodal Leśna Górnego stoi głaz upamiętniający pruskiego pisarza Hermana Lönsa. Kim był ów literat, że Mścięcińskie Towarzystwo Leśne postanowiło upamiętnić go w taki sposób? Wystarczy wspomnieć, że Löns szczególnym uznaniem cieszył się w hitlerowskich Niemczech.

Herman Löns urodził się w 1866 r. w Chełmnie (Kulm), leżącym wówczas w granicach zachodnich Prus. Był najstarszym z czternaściorga dzieckiem gimnazjalnego profesora. Dzieciństwo spędził w Wałczu (Deutsche Krone) – i oprócz tego, że kształcił się m.in. w Gryfii (Greifswald), to był jedyny jego związek z Pomorzem Zachodnim. Studiował medycynę, nauki przyrodnicze i matematykę, ale zawodowo realizował się jako redaktor w różnych tytułach prasowych (w tym także o zabarwieniu socjaldemokratycznym). W swojej publicystyce, jako miłośnik przyrody, sprzeciwiał się nadmiernej industrializacji społeczeństw i degradacji terenów leśnych.

Spośród dorobku literackiego autorstwa Lönsa najbardziej znanym tytułem – i dziś wstydliwie przemilczanym – jest napisany w 1910 r. „Der Wehrwolf”. Powieść przedstawia losy partyzanckich oddziałów chłopskich walczących z wojskiem podczas wojny 30-letniej. Prawdziwy renesans książka przeżyła w 1945 r. stając się jedną z inspiracji do utworzenia oddziałów Wehrwolfu, które wsławiły się m.in. zwalczaniem polskich osadników i nowo tworzonej administracji na Ziemiach Zachodnich. Legenda Lönsa wzmocniona została jednak innym wydarzeniem – w 1914 r. wstępuję on jako ochotnik do Reichswery i wyrusza na front zachodni. Na swoje nieszczęście ginie pod Loivre raptem dwa miesiące po rozpoczęciu wojny. Jego śmierć wykorzystano propagandowo dla wzmożenia nastrojów patriotycznych w Prusach. Löns był wzorem bohatera, który dobrowolnie poświęcił swoje życie ojczyźnie. Wielki powrót do ojczyzny nastąpił w 1934 r. po doniesieniach prasowych o odnalezieniu miejsca jego pochówku. Osobisty wkład w ekshumację i sprowadzenie zwłok do Niemiec miał Adolf Hitler i Oddziały Szturmowe (Sturmabteilung). Powtórnego pochówku zorganizowanego przez Reichswerę dokonano w następnym roku..

Mścięcińskie Towarzystwo Leśne postawiło pamiątkowy głaz w 1934 r. Można tu postawić pytanie – jakie przesłanki nim kierowały? Czy chodziło tu tylko o podkreślenie szczególnego stosunku Lönsa do przyrody leśnej? Data 1934 r. pokrywa się z terminem pośmiertnego powrotu pruskiego pisarza do kraju, jak i 20. rocznicą jego śmierci. Może to ówczesna poprawność polityczna nakazała uczynić taki gest w stronę nieżyjącego pisarza? Należy pamiętać, że jest to już czas panowania Adolfa Hitlera, a Pomorze Zachodnie wykazało się ponadprzeciętnym poparciem dla jego polityki. Takie twierdzenie może więc być uzasadnione.

Do głazu Lönsa dotrzeć można niebieskim szlakiem ze Szczecina-Głębokie lub Pilchowa. Wzniesienie, na którym się znajduje, leży tuż przy szosie biegnącej z Pilchowa do Polic, na wysokości Leśna Górnego. Wówczas, gdy go stawiano, była to leśna droga nie zarośnięta lasem od zachodniej strony. Wzgórze nazwano wówczas mianem Lönsa, dziś niewiadomo dlaczego nazywa się Wzgórzem Pokoju (chyba nie dlatego, że poorane jest pozostałymi po wojnie transzejami?). Wyryty na głazie napis zawiera następujące inskrypcje:

Herman Löns
(zmarły) na zachodzie 26.9.1914
„Wilkołak zaniósł się wyciem przez krainę”
"Poeta wrzosowisk" umarł za swoją ojczyznę
Mścięcińskie Towarzystwo Leśne
26.9.1934


Ciekawostką jest fakt, że napis został odnowiony, oraz że wyryto na nim nowe symbole: krzyż walecznych oraz jak się dobrze przyjrzeć – swastykę. Dzieło nieświadomych Polaków, czy też efekt nostalgiczno-rewizjonistycznych wycieczek ich dawnych mieszkańców bądź potomków? Jakby nie było – prusacki duch wciąż straszy…

(Część informacji zaczerpnięto ze stron internetowych poświęconych Hermanowi Lönsowi oraz z forum portalu sedina.pl)

(red.)
hans
Posty: 87
Rejestracja: 26 lip 2005, o 20:01

Postautor: hans » 9 sie 2005, o 20:55

te bloki skalne to możę pozostałości po wieży obserwacyjnej? podobne śą w puszczy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 53 gości

cron