Pomnik Poległych 1920

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 27 lis 2005, o 00:57

quistorp pisze:Dziękiza oświecenie. Do szczęścia potrzebna jest mi tylko informacja kto był ofiarą a kto katem w wyniku którego postawionop omnik. Quistorp
Jeżeli mówimy o wydarzeniach mających miejsce w trakcie powstawania i krzepnięcia niemieckiej republiki, to osobiście jestem zwolennikiem strony rządowej. Spartakiści w 1919 i zwolennicy Kappa w 1920 mieli wspólny cel: obalenie rządu wyłonionego w demokratycznych wyborach. Jednak w obydwu przypadkach skrajnie różne były powody ich działań. O ile spartakiści dążyli do wprowadzenia ustroju komunistycznego, u podstaw puczu Kappa leżał sprzeciw wobec ratyfikowania przez rząd niemiecki Traktatu Wersalskiego. Kapp starał się wyzyskać niezadowolenie społeczne (zwłaszcza wśród wojskowych), wynikające m.in. z faktu utraty części terytoriów i nałożenia na Niemcy kontrybucji. Stąd też ludzie próbujący w 1920 r. wywołać zamach stanu, przez jednych byli uznawani za bohaterów, którzy odważyli się stanąć w obronie Niemiec, przez innych – za zdrajców.

Nie wiem, kim byli ludzie, którzy zginęli w Szczecinie. Może byli to radykalni lewicowcy związani z KPD lub USPD (jak wynika z przytoczonego przez Torney’a cytatu), może socjaliści, a może niepowiązani z żadnym z tych ugrupowań zwykli obywatele, niezadowoleni z zaistniałej sytuacji. W każdym razie uznano ich za niewinne ofiary antyrządowego spisku (w Szczecinie pucz poparła część wyższych oficerów).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości