Zitelmann's Gehoft

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Zitelmann's Gehoft

Postautor: Aygon » 17 lis 2005, o 20:21

Od czasu do czasu w gazetce spółdzielni osiedlowej (Panorama 7)trafiają się artukułu o historii regionu, oto najświerzszy:
Dwór Zietelmanna
Do kościoła należały ziemie leżące na południowym krańcu wsi, przy dzisiejszej ul. Chłopskiej (nm. Langestraße). W 1775 roku kupił je radca Kamery Wojenno- Skarbowej Georg Matthias Warnshagen ze Szczecina. Ziemie nabył za pozwoleniem kolegium doradców biskupich. Powstał wtedy folwark oraz założono ogród, gdzie zasadzono wiele drzew owocowych. Okoliczne 700-letnie dęby, nazwane później Dębami Krzywoustego, zostały włączone w obszar ogrodu. Do naszych czasów dotrwały dwa okazy tych wspaniałych drzew - o obwodzie 675 i 587 cm, trzeci - największy dąb usechł i został wycięty w 1951 roku. W drugiej połowie XVIII w. posiadłość przeszła w posiadanie patrycju-szowskiej rodziny Zietelmannów - poprzez mariaż córki Warnshagena. Posiadłość w Klęskowie była ich letnią rezydencją, chętnie odwiedzaną przez gości. W 1811 roku do posiadłości dokupiono dwa pobliskie leśne wzgórza. Około 1826 roku Carl Wilhelm Otto Zietelmann zlecił wykonanie projektu ogrodu w Klęskowie królewskiemu ogrodnikowi Peterowi Josephowi Lenne (1789-1866), twórcy ogrodów królewskich w Poczdamie. Prawdopodobnie odbyło się to podczas wizyty Lennego w Szczecinie, kiedy odwiedził też Klęskowo. Sam projekt został przypuszczalnie wykonany po jego powrocie do Berlina. Folwark zniszczono w trakcie działań wojennych. Po wojnie stały tam jeszcze ruiny dworu, drewniany gołębnik z końca XIX wieku oraz pomieszczenia gospodarcze z muru pruskiego, rozebrane dopiero w 1995 roku podczas budowy domu obecnych właścicieli posesji. RŁ
Nie wiem z jakich źródeł korzystał autor przy pisaniu tego tekstu.
Interesuje mnie czy ktoś posiada zdjęcie tych zabudowań z przed '95, może ktoś robił sobie zdjęcia przy dębach w czasie jakieś wycieczki.
Zdjęcie przedwojenne jest w galerii:
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... 1333&pos=2
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 17 lis 2005, o 21:44

Radzę spytać Słonia77, on robił niezłe zdjęcia no i znał "Pudla", a "Pudel" nałogowo i profesjonalnie, dobrym sprzętem robił zdjęcia na harcerskich imprezach. Zdjęcie tego gołębnika gdzieś widziałem, pamiętam, to było coś tak jak na szkicu:
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 17 lis 2005, o 22:19

Dzięki, ja mam bardzo mgliste wspomnienia co do tego co tam wcześniej bylo, poza tym wtedy nie zwracalem az takiej uwagi na okolice.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 17 lis 2005, o 22:25

Dokladnie, tez cos mi sie zdaje, ze kojarze, ale tyle lat uplynelo i sie zwyczajnie zapomina...
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 17 lis 2005, o 22:44

hehenio pisze:Radzę spytać Słonia77, on robił niezłe zdjęcia no i znał "Pudla", a "Pudel" nałogowo i profesjonalnie, dobrym sprzętem robił zdjęcia na harcerskich imprezach...:
Być może mam amnezję więc propo "Pudla" może jakieś bliższe informacje, np. typu Piotr W lub coś podobnego? :D
Ale gołębnik też gdzieś widziałem na zdjęciu, na 100%.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 17 lis 2005, o 23:00

Może tak mówili tylko maluczcy między sobą (ale nie było w tym nic pejoratywnego!). Niezłe zdjęcia robił też "Sikorek" ale jego zasoby są trudno osiągalne. Troche starych slajdów i zdjęć z Kniei Bukowej ma Maurycy, trzeba go tylko przycisnąć.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 17 lis 2005, o 23:09

Sikorek to Sikorek małolaty :wink: , Maurycy obiecał mi kontakt do niego, znaczy Sikorka, siedzi gdzieś na podhalu. Podobno Zośka ma jakieś namiary a z nią też Maurycy ma kontakt, więc wiadomo kogo trzeba wźiąć na muszkę.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości