Ubooty w Szczecinie

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 22 sty 2006, o 21:46

:oops: Faktycznie jest autor - ledwie go widać.
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 22 sty 2006, o 21:58

Penetrator pisze:Poligony szkoleniowe 4 flotylli znajdowały się w rejonie Wyspy Bornholm

... swojego czasu natrafiłem na reprint mapy wyspy Bornholm z tamtego okresu. Na niej wyraźnie były naniesione strefy z zaznaczonymi godzinami. Niektórzy mówili, ze mogło to byc związane z przedziałem godzinowym w jakich mogły pojawiać się jednostki cywilne na danym obszarze ... a po podanej godzinie mogły odbywac się jakieś ćwiczenia, które miały być utajnione ... ktoś może spotkał się z czymś takim ?
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 6 lut 2006, o 18:38

w dodatku specjalnym "Odkrywcy" pojawił się przedruk artykułu z "Magazynu Nurkowanie". Jest on poświęcony wrakom U-bootów na polskich wodach. Jest tam trochę rozważań na temat wraków w Szczecinie i okolicach.
Jeśli Redakcja zechciałaby umieślić ten artykuł na Sedina.pl to musi zwrócić się z oficjalną prośbą do redaktora naczelnego "Magazynu Nurkowanie"

alek@nurkowanie.v.pl
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 7 lut 2006, o 11:25

Być może artykuł jest ciekawy, ale ponieważ go nie czytaliśmy, to nie możemy ocenić. Jeśli masz skan czy też sam tekst, to podeślij - jeżeli będzie warty publikacji u nas, to zwrócimy się do redakcji "Magazynu Nurkowanie".
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 7 lut 2006, o 20:50

Skany wysłałem. Jeśli natomiast artykuł ten nie zyska uznania w oczach redakcji, to mogę go wysłać osobom zainteresowanym
Skorek
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2006, o 20:02

Postautor: Skorek » 9 lut 2006, o 17:43

U - boty - były produkowane między innymi w obecnej stoczni Gryfia.
Do dzis stoi tam taki niski długi bydynek - z pochylnia do wody......specjalnie zrobiony dla U - botów.
Na jeziorze Miedwie - były testowane torpedy....jest tam specjalne takie miejsce...
J-23
Posty: 94
Rejestracja: 31 paź 2004, o 20:37

Postautor: J-23 » 9 lut 2006, o 18:38

Penetrator pisze:w dodatku specjalnym "Odkrywcy" pojawił się przedruk artykułu z "Magazynu Nurkowanie". Jest on poświęcony wrakom U-bootów na polskich wodach.
Jeśli to ten artykuł, to jest on dostępny na stronie "MN" http://tiny.pl/m74s
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 9 lut 2006, o 20:00

Dokładnie ten :!:
Hurra, nie musze się męczyć nad Recognitą :lol:
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 16 lut 2006, o 15:11

Skorek pisze:Do dzis stoi tam taki niski długi bydynek - z pochylnia do wody......specjalnie zrobiony dla U - botów.
... a który to dokładnie budynek ?
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 16 lut 2006, o 19:55

Skorek pisze:U - boty - były produkowane między innymi w obecnej stoczni Gryfia.
... a skąd takie informacje ??
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 16 lut 2006, o 20:15

... z "Kuriera"?
Mój ulubiony redaktor o tym pisał
http://www.kurier.szczecin.pl/?d=podziemia&id=31947
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 16 lut 2006, o 20:20

Znaczy, trochę jak Radio Erewań - w zasadzie tak, ale....

http://www.u-boot-archiv.de/bau/werften ... ettin.html
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 16 lut 2006, o 20:23

Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 16 lut 2006, o 21:42

Penetrator pisze:... z "Kuriera"?
.. tak wiem Penetrator. Tylko chodziło mi też o to, że w żadnym ze znanych mi źródeł nikt nie wspomina o obecnym terenie Gryfii, jako miejscu budowy u-bootów. Jako miejsce doposażenie u-bootów - prędzej, jako miejsce dokonywania ich napraw - prędzej ...

Podczas II Wojny Światowej jedyne u-booty zbudowane w Szczecinie (jako kompletne jednostki) zostały zbudowane w Oderwerke (2 szt) i na Vulcanie (1 szt). Były to:
U821, U822, U901

Stąd moje zdziwienie i ciekawość o źródło tych wiadomości, bo chciałem po prostu uzupełnić swoje wiadomości.

Być może taka "opinia" wzięła się stąd, że po wojnie na wyspie znaleziono fragmenty kadłubów u-bootów ... jak to się mogło wydawać. Ale nikt nie potrafił wyjaśnić tego, skąd one tam się wzięły ... "moi rozmówcy" i literatura potwierdzają natomiast fakt, iż z sekcji tych robiono zbiorniki, które służyły później przy wydobywaniu wraków.

A teraz coś co może Ciebie zaciekawi, może nie tylko Ciebie. Będąc we Wrocławiu, szukając czegokolwiek związanego z naszym Miastem, natknąłem się na dość powszechnie znaną we Wrocławiu historię, legendę, opowieść ... jak zwał tak zwał. Otóż oczywiste jest we Wrocławiu to, że budowano tam sekcje łodzi podwodnych, a później transportowano je w górę rzeki ... do Stettina ... Działo się to między innymi w stoczni Cesara Wohlheima (mam nadzieję, że nie przekręciłem nazwiska), który w Stettinie też prowadził zakład o podobnej działalności ... niestety nie znlazłem jeszcze wystaczającej ilości czasu, by znowu we Wrocławiu "pokopac" ... ;)

może ktoś będzie miał ochotę coś dopisać ... chyba sacek przebywa we Wrocławiu jeśli mnie pamięć nie myli ....
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 16 lut 2006, o 22:31

:oops: to miało byś tak dla śmiechu...
A co do budowy U-bootów na terenie Polski. Kiedyś czytałem artykuł, że w jakimś mieście nad Odrą (Wrocław? Głogów?) na terenie jakieś szkoły mają kiosk od Uboota (typ VII ?). Jak chcesz to moge go poszukać

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 22 gości

cron