Kijewo

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Skorek
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2006, o 20:02

Kijewo

Postautor: Skorek » 7 lut 2006, o 20:35

Witam
Mam pytanie - czy budynki przy ul. Dąbskiej , obecne osiedle Kijewo - należały do Zdroi - czyli przedwojennej Finkenwalde - czy to była jakaś odzielna osada ze swoją nazwą....
Gdzie można kupić porządną mapę przedwojennego Szczecina...
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Re: Kijewo

Postautor: Finki » 7 lut 2006, o 20:40

Skorek pisze:Witam
Mam pytanie - czy budynki przy ul. Dąbskiej , obecne osiedle Kijewo - należały do Zdroi - czyli przedwojennej Finkenwalde - czy to była jakaś odzielna osada ze swoją nazwą....
Gdzie można kupić porządną mapę przedwojennego Szczecina...
Gulp! Rety, nie Zdroi, a Zdrojów :roll:
W Antykwariacie Pomorskim dostaniesz odpowiedni komplecik obejmujący lwią część miasta z okolicamiz 1941 r.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 7 lut 2006, o 20:53

Na starych mapach Rosengarten figuruje jako miejscowość oddzielna w powiecie Randow. w latach 1937 -1939 należało do Dąbia, 1939 - 1945 do Wielkiego Szczecina, 1945 -1948 do pow. Gryfino.
z kupnem mapy są pewne problemy ale spróbuj ścągnąć mapę ze strony poswięconej Puszczy Bukowej http://bukowa.szczecin.pl/ lub z innych. W ksiąznicy mieli kiedyś mapę turystyczną Puszczy i okolic sprzed wojny.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 7 lut 2006, o 20:58

Dawne Kijewo (Rosengarten) podlegało administracyjnie pod Dąbie (bei Altdamm). Do Zdrojów było z tamtąd daleko. W Adreßbuchu '43 nadal jest pod Dąbiem.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
domino
Posty: 23
Rejestracja: 6 lip 2005, o 21:29

Postautor: domino » 7 lut 2006, o 21:18

Ul. Dąbska na całej długości należała do Hokendorfu.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 7 lut 2006, o 21:29

Zdroje z Kijewm kojarzą mi się jedynie poprzez Kyowsthal,
osadę leżacą na gruntach Dąbia, które po połączeniu z gruntami Podjuch utworzyły w 1750 r. Finkenwalde.
Ale Kyowsthal leżało gdzieś w pobliżu lotniska a nie przy dzisiejszej Dąbskiej.
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 7 lut 2006, o 21:55

Cześć Skorek Rosengarten - to długa historia. Na początku było Rosenburg i musimy się cofnąć do 1751 r., kiedy ufundowano Kijewo. Nie będę się rozpisywał . Interesuję cię ul. Dąbska, Rosengartener Straße od krzyżówki Klęskowa (między Bukowym, a Słonecznym po lewej stronie) - numeracja niemiecka jest zachowana, czyli od 1 do 20 (do torów, od strony elektrociepłowni), dalej od 21 do 43 i (od Bukowego to lewa strona na wysokości wiaduktu) od 44 do 53 (gdzie nic nie stało). Numer 53 to miejsce gdzie dziś zabraknie ci jakieś 20 metrów pod górkę do sklepu po lewej stronie. To jest koniec Hőkendorf (Klęskowo), dalej to Togo Straße i dzisiejsze Kijewo, do krzyżówki z dwoma sklepami i blokami po lewej stronie w głębi. Droga biegnie po starej brukowanej drodze - to dawna Dorfstraße (przed wojną Kamerun Straße). Dalej prosto do skrzyżowania z główną ulicą Chausse Straße (Zwierzyniecka). Po lewej zachował się jedyny dom. i wybudowano zajezdnię autobusu 54. Prawa strona, zaczyna się od vis a vis zajezdni. Na marginesie: tam gdzie dzisiaj jadą samochody po głównej ulicy do Płoni (przed wojną stały domy) Wracamy do Kamerun Str. Po lewej stronie zachowało się troche domów, aż do skrzyzowania. Znów jesteśmy przy tych dwóch blaszakach(SKLEPACH) , droga na lewo (biegnąca do autostrady) to : Samoa Straße. Dalej do wspomnianej niecki (gdzie jest najniżej,(na prawo droga do elektrociepłowni) to koniec Rosengarten (Kijewo). To też prawda że Kijewo zostało w 1937 r. częścią Dąbia, ale to była bardzo bogata dzielnica, z kilkoma fajnymi kafejkami i z bardzo ładnym cmentarzem. No i jeszcze trzy fabryki i leśniczówka.
[url=http://www.prawobrzeze.eu/galeria]JEDYNA GALERIA PRAWOBRZEŻA[/url]
Skorek
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2006, o 20:02

Postautor: Skorek » 9 lut 2006, o 16:12

Fitek - 69...normalnie Twoja odpowiedź mnie zwaliła z nóg.....
Przyznaj się od razu - masz z 90 lat..i mieszkałes w Szczecinie przed wojną - co ? :P
Ja na osiedlu w Kijawie mieszkam od 97 roku...w ostatnie lato - jak grałem z synem w piłkę to na przykościelnym boisku - klepisku znalazłem - 20 fenigów z 20 - tych lat....
Ciekawe - Jak wygladało jeziorko jelenie ....bo teraz to jest coraz gorzej....jezioro wysycha.
a cała okolica jest totalnie zaniedbana...
Budynek na skrzyzowaniu Dabskiej i Zwierzynieckiej - to tak niesamowicie wyglada - teraz jest w opłakanym stanie - ale widać ,że jest ciekawy architektonicznie i musiał kiedyś być piękny...widać ,że to nie jest typowa chałupka - tylko wręcz willa .
W tym roku ma ruszyć remont ulicy Dąbskiej - ciekawe czy się uchowa - czy go rozbiorą .

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości