Załom - os. Kasztanowe

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
WojtekB
Posty: 5
Rejestracja: 3 mar 2006, o 09:50

Załom - os. Kasztanowe

Postautor: WojtekB » 3 mar 2006, o 10:31

Witam "forumowiczów".
Od niedawna jestem szczęśliwym mieszkańcem Szczecina a dokładniej os. Kasztanowego. Zauważyłem, że w pasie lasu między ul. Kablową a os. Kasztanowym jest duża ilość schronów z charakterystycznymi wejściami i wyjściami. Na niedużym skrawku lasu naliczylem ich ok. 8. Wdaje mi się, że pozostałości po jednym z nich są także obok mojego bloku. Czy jest to związane ze zlokalizowaną tam fabryką kabli? Dodatkowo zaraz za płotem fabryki (od ul. Kablowej) widać schrony dla pojedynczych wartowników (wiem co to jest bo takie same stoją na terenie mojej pracy-W.Pol.92). Może ktoś podpowie mi gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat tych umocnień.
Inną ciekawą rzeczą jest zniszczony basen kąpielowy oraz zniszczona mini-estrada (na coś takiego mi to wygląda) przy przedłużeniu ul. Kablowej, za przejazdem kolejowym w kierunku wyjazdu na autostradę. Pytanie tylko czy zostało to postawione przed czy po wojnie.
Z góry dziękuję z wszystkie informacje.
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 4 mar 2006, o 00:04

Te wszystkie pozostałości to spadek po fabryce silników lotniczych, którą wybudowano w 1934, jako filie fabryki Stoevera, a w 1939 r. założono odzielną firmę. Pełna nazwa fabryki to Pommersche Motorenbau G.m.b.h. "Pomo". Nie bedę cie zanudzał kiedy, kto i dlaczego kazał wybudować schrony przeciwlotnicze i basen przeciwpozarowy, o scenie nic nie wiem. Wszystko to skończyło się 11 kwietnia 1944, nalotem bombowców alianckich. Tak zakonczyła swoja działalność fabryka silników Junkersa.
Załom - Arnimswalde (dawniej - Henningshorst)
[url=http://www.prawobrzeze.eu/galeria]JEDYNA GALERIA PRAWOBRZEŻA[/url]
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 4 mar 2006, o 01:44

Basen i scena w lesie, z tego co słyszałem (do końca nie potwierdzone) był to niemiecki ośrodek wypoczynkowy przejety potem, rozbudowany i użytkowany przez polaków. Obecnie popada w ruinę.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
sasha
Posty: 105
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:29
Lokalizacja: Stettin/Bismarckstr.
Kontakt:

Postautor: sasha » 26 mar 2006, o 14:45

a ma ktos jakies plany rozmieszczenia tych bunkrow bo tam jeszcze nie bylem a zdalo by sie luknac ?????

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 34 gości