Bredow Pytanie

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 lut 2007, o 06:49

Dlatego więc stanowiło to problem.
Skoro Elsasserstraße nie występuje u Białeckiego i nie widać jej na prawie żadnych planach, ale występuje u Bartosza i u mnie, to może to jakaś ulica-widmo?
A jednak.
Zaręczam Ci, że jednak Białecki coś przeoczył! Że nie jest to jakiś zagubiony średniowieczny zaułek. Że znajdował się przy niej duży budynek szkolny, który w pewnym okresie w mniej lub bardziej tajemniczy sposób zniknął wraz z ulicą.
Nie wierzysz? Zatem poszukaj. Jeśli Bartosz się postara, w dzień - dwa będzie miał gotową odpowiedź.
A dowód masz poniżej.
Załączniki
Elsasserstraße
Elsasserstraße
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 15 lut 2007, o 07:33

Schulz pisze:Tak na marginesie, musicie sie zdecydować, czy chodzi Wam o Elsass, das [alte Schreibung Elsaß]=Alzacja (czyli w Genetiv=Elsasses ), czy o Elsässer, der=Alzatczyk [Elsässerstrasse].


Schulzi, nie komplikuj. Eigenschaftswort od Elsass to Elsässer. Czyli Bravsfelder Veit-Stoß-Str. nazywała się Alzacka, a nie Alzatczyków.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 15 lut 2007, o 08:05

Bachinstitut pisze:Jeśli Bartosz się postara, w dzień - dwa będzie miał gotową odpowiedź.
Wschodnia strona ulicy :wink:.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
vitalis
Posty: 376
Rejestracja: 11 lis 2006, o 13:36
Lokalizacja: Stettin-Grünhof,Derfflingerstr.

Re: Bredow Pytanie

Postautor: vitalis » 15 lut 2007, o 11:10

krzekowo pisze:Mam pytanie, gdzie przed I Wojną Światową znajdował się na Drzetowie gmach tak zwanej "Szkoły gminnej" ( 39/40 Gemeindeschule ) ?
Witam.W Stettiner Rundschau,wydanie z Lubeck z dn.05.08.1989 - 39 i 40 Gemeindeschule znajdowały się przy Marchandstr.20/21 -ul.Komuny Paryskiej.Nazwa szkół Hermann-Goring-Knabenschule.Rektor nr.39-Haman,prywatny adres Zullchowerstr.1-Obortycka.Kierownik 40 -Luther,prywatny adres Bremerstr.7 -Heleny. Lekarz szkolny dla tych szkół Dr. Fritz. Obecnie o ile się nie mylę jest tam Szkoła Podstawowa nr. 18.Mam zdjęcie,ale nie mam skanera.Pozdrawiam. Ps. Dodam jeszcze że to był XX Schulbezirk.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2007, o 12:48 przez vitalis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Bredow Pytanie

Postautor: Bachinstitut » 15 lut 2007, o 11:22

vitalis pisze:Witam.W Stettiner Rundschau,wydanie z Lubeck z dn.05.08.1989 - 39 i 40 Gemeindeschule znajdowały się przy Marchandstr.20/21 -ul.Komuny Paryskiej.Nazwa szkół Hermann-Goring-Knabenschule.Rektor nr.39-Haman,prywatny adres Zullchowerstr.1-Obortycka.Kierownik 40 -Luther,prywatny adres Bremerstr.7 -Heleny. Lekarz szkolny dla tych szkół Dr. Fritz. Budynek szkoły był bardzo duży.Mam zdjęcie,ale nie mam skanera.Pozdrawiam. Ps. Dodam jeszcze że to był XX Schulbezirk.
Tak, ale to jest następczyni tej szkoły.
Problem Elsasserstraße pozstaje.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
vitalis
Posty: 376
Rejestracja: 11 lis 2006, o 13:36
Lokalizacja: Stettin-Grünhof,Derfflingerstr.

Re: Bredow Pytanie

Postautor: vitalis » 15 lut 2007, o 13:20

Bachinstitut pisze:
vitalis pisze:Witam.W Stettiner Rundschau,wydanie z Lubeck z dn.05.08.1989 - 39 i 40 Gemeindeschule znajdowały się przy Marchandstr.20/21 -ul.Komuny Paryskiej.Nazwa szkół Hermann-Goring-Knabenschule.Rektor nr.39-Haman,prywatny adres Zullchowerstr.1-Obortycka.Kierownik 40 -Luther,prywatny adres Bremerstr.7 -Heleny. Lekarz szkolny dla tych szkół Dr. Fritz. Budynek szkoły był bardzo duży.Mam zdjęcie,ale nie mam skanera.Pozdrawiam. Ps. Dodam jeszcze że to był XX Schulbezirk.
Tak, ale to jest następczyni tej szkoły.
Problem Elsasserstraße pozstaje.
Znalazłem Elsasserstr. na Bredow.Mam fragment planu( Pharus-Stadtplan. Stettin 1910)Ulica Elsasserstr. rozpoczynała się u zbiegu ulic Sedanstr.(Blizińskiego) i Metzstr.(Kołobrzeska) a kończyła przy Strasburgerstr.(nie istnieje).Na planie zaznaczony jest budynek szkoły.Nie mam skanera ale jak będę u brata to mu to przekażę.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 lut 2007, o 13:49

Bardzo dobrze! Czekamy na skanik.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Bredow Pytanie

Postautor: Schulz » 15 lut 2007, o 15:13

vitalis pisze: ...Znalazłem Elsasserstr. na Bredow.Mam fragment planu( Pharus-Stadtplan. Stettin 1910)Ulica Elsasserstr. rozpoczynała się u zbiegu ulic Sedanstr.(Blizińskiego) i Metzstr.(Kołobrzeska) a kończyła przy Strasburgerstr.(nie istnieje).Na planie zaznaczony jest budynek szkoły.Nie mam skanera ale jak będę u brata to mu to przekażę.Pozdrawiam.
Tu brat!, tu brat!, Od godziny biedzę się nad odpowiedzią, a ten znalazł, i to bez porozumienia się ze mną, ciekawostka, ale kawałek moich wypocin opublikuję:
Bartosz pisze:Schulzi, nie komplikuj. Eigenschaftswort od Elsass to Elsässer. Czyli Bravsfelder Veit-Stoß-Str. nazywała się Alzacka, a nie Alzatczyków.
Ja nie komplikuję, staram się pomóc, jednocześnie zaręczam, że ramy średniowiecza mnie nie krępują. Też lubię zagadki i problem mnie zainteresował...
Jeżeli chodzi o plan z 1910 roku, ja chyba mam inny, też z 1910 roku, ale to jest negatyw planu nomen omen Schultza, więc nie wiem, czy ta ulica będzie na skanie widoczna.

I dalej napisałem coś, co już chyba po poście Vitalisa jest niaktualne, ale na koniec dodałem:

...Aha, dotychczas myślałem, że Adjektiv od Elsass to elsässisch = alzacki, czy ew. [mówić] po alzacku…, a... jeszcze jedno, zajrzałem do Google i w Bazylei znalazłem takie dwa adresy:
Bell Holding AG, Elsasserstrasse 174, Postfach 4002 Basel SWITZERLAND
KleinkinderzieherIn - Kids & Co. St. Johann Childcare Service, Basel – Elsässerstrasse 4, Postfach 4056 Basel SWITZERLAND
Jak widać raz piszą przez "a" umlaut, raz nie, a ulica i tak taka sama.
Załączniki
Plan der Stadt Stettin (fragment)
Plan der Stadt Stettin (fragment)
Plan der Stadt Stettin (fragment)
Plan der Stadt Stettin (fragment)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Bredow Pytanie

Postautor: Bachinstitut » 15 lut 2007, o 16:22

Bachinstitut pisze:Była tam jakaś Vulkanschule.
vitalis pisze:Na planie zaznaczony jest budynek szkoły.
I to jest właśnie Vulkanschule (39./40. Gemeindeschule). Istniała tam chyba do około 1928 i w związku z rozbudową Oberhof Vulkan musiała ulec rozbiórce. Tak przypuszczam.
W zastępstwie wybudowano Marschandschule (potem nazywaną Hermann-Göringschule)
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Bredow Pytanie

Postautor: Schulz » 15 lut 2007, o 17:33

Bachinstitut pisze:…dawny budynek 34. Gemeindeschule - Bredower-Mädchenschule przy Bredowerstraße 70 rozebrali w 1913.
Czyli nie nadawał się dla tak szybko rozwijającego się osiedla robotniczego i stąd ta nformacja o ukończeniu budowy neuer Gemeindeschule na terenie Oberbredow.
Bachinstitut pisze:...Zaręczam Ci, że jednak Białecki coś przeoczył! Że nie jest to jakiś zagubiony średniowieczny zaułek. Że znajdował się przy niej duży budynek szkolny, który w pewnym okresie w mniej lub bardziej tajemniczy sposób zniknął wraz z ulicą.
Nie wierzysz? Zatem poszukaj.
No to zacząem szukać, tylko, że brat mnie ubiegł. Teren ten do miasta przyłączono w marcu 1900 roku. Analizując plany miasta z tego okresu (niestety najbliższy temu wydarzeniu mam z 1898), widzimy, że w tym czasie Bredowerstrasse nazywała się Wilhelmstrasse, Pfarrstr.=Kirchenstrasse, Wolffstrasse=Carlastr, są tam poza tym ulice o innych imionach: Paulstr, Marienstr., Adolfstr. Niestety, ani Elsasserstrasse, ani Elsässerstrasse jeszcze nie ma, ale jest Marchandstrasse, przy której, jak piszesz powstała na działce 20-21 39/40 Gemeindeschule, kontynuatorka tej z Elsasserstr.
Załączniki
Grosser Plan von Stettin, Herman Saran, 1898 (fragment)
Grosser Plan von Stettin, Herman Saran, 1898 (fragment)
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: Bredow Pytanie

Postautor: Bartosz » 15 lut 2007, o 18:37

Schulz pisze:Jak widać raz piszą przez "a" umlaut, raz nie, a ulica i tak taka sama.
W tym przypadku opieram się na pisowni niemieckiej, obowiązującej w 1940 r.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Bredow Pytanie

Postautor: Bachinstitut » 15 lut 2007, o 18:37

Schulz pisze:Czyli nie nadawał się dla tak szybko rozwijającego się osiedla robotniczego i stąd ta nformacja o ukończeniu budowy neuer Gemeindeschule na terenie Oberbredow.
Tak, ale tę szkołę przy Bredowerstraße 70 rozebrali w związku budową i uruchomieniem Jahn-Knabenschule a nie Vulkanschule.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Bredow Pytanie

Postautor: Zibsky » 15 lut 2007, o 19:28

Schulz pisze:
vitalis pisze: ...Znalazłem Elsasserstr. na Bredow.Mam fragment planu( Pharus-Stadtplan. Stettin 1910)Ulica Elsasserstr. rozpoczynała się u zbiegu ulic Sedanstr.(Blizińskiego) i Metzstr.(Kołobrzeska) a kończyła przy Strasburgerstr.(nie istnieje).Na planie zaznaczony jest budynek szkoły.Nie mam skanera ale jak będę u brata to mu to przekażę.Pozdrawiam.
Tu brat!, tu brat!, Od godziny biedzę się nad odpowiedzią, a ten znalazł, i to bez porozumienia się ze mną, ciekawostka, ale kawałek moich wypocin opublikuję
No ladnie - we dwoch rodzinnie nas zalatwia :D
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 15 lut 2007, o 21:00

Bachinstitut pisze:Istniała tam chyba do około 1928 i w związku z rozbudową Oberhof Vulkan musiała ulec rozbiórce.
Rozbudowa to może zbyt duze słowo, ale rok 1900, 1901 i 1902 stał w stoczni Vulcan także pod znakiem zakupu ziemi. Czy to było powodem zniszczenia tego tam budyneczku na rzecz tej wspaniałej ;) stoczni - tego nie wiem. Ale:
- w 1900 roku - zakupiono 1,56 ha na południe od Bahnhof, Ladestelle Vulcan
- w 1901 roku - zakupiono 0,19 ha jeszcze bardziej na południe (prawie przy Bredowerstr.)
- w 1902 roku - zakupiono 0,13 ha na zachód od działki zakupionej w 1901 roku, a na południe od działki zakupionej w 1900 roku

Sprawdzę jeszcze jedną rzecz tylko ...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 lut 2007, o 21:03

A w tych latach, w których budowano Stahlbrücke, coś tam w głębi przy torach kombinowali?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości

cron