Nitrogen??

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Nitrogen??

Postautor: Bundyman » 10 maja 2006, o 14:14

Robiąc zdjęcia na moim strychu natrafiłem na kilka niezwykłych eksponatów. Poniemiecką szczotke, nocnik, rozsypujące się papiery i ...butle. Nie mam zielonego pojecia co w niej było. Mam tylko pewność iż w 1956 kiedy wprowadzali sie tam moi dziadkowie butla tam była.

Prosiłbym o jakieś dane co to mogło być i czy na 100 przed wojenne.
Załączniki
butla.jpg
Awatar użytkownika
niewdziosek
Posty: 817
Rejestracja: 6 gru 2005, o 15:14
Lokalizacja: Zachodni Kraniec

Postautor: niewdziosek » 10 maja 2006, o 14:18

Z tego, co pamiętam, nitrogen to jest azot. Uzywa się go na przykład przy spawaniu, jako osłony gazowej.
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 10 maja 2006, o 14:54

No to już jestem bliżej!!
Dzięki.

Na boku jest wybite stęplem stalowym między innymi "grosse" ciężko jednak sfotografować całość ze względu na brud i starość.
Nie wiem jednak czy tylko w niemieckim występuje takie określenie.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 10 maja 2006, o 15:27

W zasadzie po niemiecku azot to der Stickstoff albo das Stickgas. Nitrogen to po angielsku...
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 10 maja 2006, o 15:40

hehenio pisze:W zasadzie po niemiecku azot to der Stickstoff albo das Stickgas. Nitrogen to po angielsku...
Pozostałe z widocznych na butli napisów też są po angielsku. Poza tym masa podana jest zarówno w funtach, jak i kilogramach.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 10 maja 2006, o 16:44

To dodatkowe zaskoczenie.

Od 1945 roku w tym budynku przy kreckower str. (w moim mieszkaniu) mieszkali rosjanie. Pod koniec wojny tu przyjechali na tzw. okres przejsciowy w drodze do domu. Jechali z niemiec na wschod ZSRR wiec musieli się psyhicznie przygotować :lol:
W 1956 rosjanie (miedzy innymi znany nam forumowiczom z filmu o szczecinie "chłopiec z czarną czupryną") wyprowadzili się i weszła moja rodzina. Mam ustne potweirdzenia że butla została znaleziona pierwotnie kolo 1960 roku w ścianie a wyjęta dopiero przeze mnie.

Szkoda że daty tam się na niej nie doszukałem.Przecież termin wymiany czy przeglądy powinna być.

Wszystkie więc (narazie) przesłanki mówią:przedwojenna brytyjska butla w niemieckiej przedwojennej kamienicy. Zaskakujące wnioski :P
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 10 maja 2006, o 17:26

Są to rzeczy ciekawe, ale nie niemożliwe.
Butlę mogli rosjanie przywlec z jakichś swoich warsztatów wojskowych, a trafiła do nich z USA w ramach pomocy wojennej.
Mogła byc sprowadzona w czasie wojny z USA. We wspomnieniach jednego z więźniów obozu w Policach jest wzmianka, że do fabryki przychodziły transporty urządzeń w skrzyniach z napisem "Made in USA".
Wszystko można kupić - to tylko kwestia ceny. (Pośredniczyły firmy z państw neutralnych).
Gdy sam byłem w wojsku "bażantem", to w czołgach Piątego Pułku Kołobrzeskiego montowałem kable, łączące radiostację z anteną (tzw. fidery), na których było wytłoczone "made in West Germany".
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 10 maja 2006, o 17:38

Nie brałem tej wizji pod uwage ale jest najbardziej prawdopodobna.
Rzeczywiscie , przecież alianci sie "wspomagali".

Na 100% bede pewien jak oczyszcze wybite na niej napisy i przeredaguje je Wam.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 10 maja 2006, o 20:30

Azot ma w chemii symbol N z łac. nitrogenium.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

cron