Głębokie wykopy na Manhattanie.

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
miromat
Posty: 20
Rejestracja: 14 maja 2005, o 13:33
Lokalizacja: Niebuszewo

Postautor: miromat » 30 lip 2006, o 13:47

Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 30 lip 2006, o 22:57

Jeszcze coś tam widać.
Możesz podać dokładnie w którym to miejscu ? Wskazanie na mapce mile widziane.
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 30 lip 2006, o 23:19

Na zachod od przystanku 53 60 i 67 przy targowisku Manhattan...
miromat
Posty: 20
Rejestracja: 14 maja 2005, o 13:33
Lokalizacja: Niebuszewo

Postautor: miromat » 31 lip 2006, o 22:03

A parę dni temu kiedy wywrotki wywoziły tony cegieł pomieszanych z ziemią uzmysłowiłem sobie ile różnych ciekawych rzeczy można znaleźć w takich gruzach. Przecież ten gruz to ruiny zbombardowanego Szczecina zwiezione po wojnie na jedno miejsce w celu może podwyższenia terenu lub też tymczasowego (a później jak się okazało że wiecznego) składowania. Przecież kiedyś jak to przywozili to nikt tego nie przetrząsał, nie przeszukiwał, nie wybierał. Szabrownicy już wcześniej przeczesali ruiny z co cenniejszych rzeczy, a tu w wykopie może zostały stare naczynia, ceramika monety itp. Gdzie oni mogą wywozić ten gruz? Po raz pierwszy od 50 lat ktoś mógłby to przejrzeć.
Darkman1948
Posty: 1751
Rejestracja: 15 lip 2005, o 11:31
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: Darkman1948 » 31 lip 2006, o 22:07

miromat pisze: Gdzie oni mogą wywozić ten gruz? Po raz pierwszy od 50 lat ktoś mógłby to przejrzeć.


O to chyba najlepiej zapytac tych co tam robia.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 1 sie 2006, o 01:09

Dziś w przerwie w pracy pogadałem z obotnikami z najbliższego wykopu i wyszło od razu pare rzeczy. W rejonie bodajże ludowej traflili zasypana piwnicę, właściwie tylko wejście było zasypane a w srodku weki z przetworami (fajnie by było porównać z kochbuchem), po otwarciu czuć było jeszcze zapach np. pietruszki, mięso była tak dobrze zakonserwowane i szczelnie zamknięte ze psy nim nakarmili i nic psom się nie stało. Było tez duzo wina w postaci galaretki ;). Oraz porcelanowy posag konia, gdzieś z pół metra wysoki, który pzypadł komuś trofiejnie.
Bardziej mnie zainteresowała inna sprawa. Rok gdzieś 81/82, na prośbę proboszcza sprzątano i zabezpieczano stropy i poddasze w kościele Serca Jezusowego. Znaleziono kompletne niemieckie mundury, płaszcze skórzane, czapki, wszysto jakiś wyższych funkcjonariuszy bo ze sporymi pagonami. Do tego książeczki wojskowe, jakieś księgi rejestracyjne itp. Uniformy poszły do podziału pośród robotników a dokumenty na prośbę ówczesnego porboszcze zostały mu przekazane. Tyle co słyszałem. Czy mamy jakies dojście do uwczesnego/obecnego proboszcza?
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 1 sie 2006, o 11:03

Aygon pisze:Czy mamy jakies dojście do uwczesnego/obecnego proboszcza?
DO owczesnego na pewno nie ale mozesz probowac ustalic kto byl proboszczem w tamtym czasie a nastepnie namierzyc jego mail (jesli zyje) na stronach Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagraniocznej. I pewnie gdzies na swiecie jest.

http://www.tchr.org/

Ramzes pewnie bedzie wiedzial wiecej...
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 1 sie 2006, o 13:11

Darkman1948 pisze:
miromat pisze: Gdzie oni mogą wywozić ten gruz? Po raz pierwszy od 50 lat ktoś mógłby to przejrzeć.


O to chyba najlepiej zapytac tych co tam robia.
Dokładnie tak należałoby zrobić. Kilka lat temu gdy Stettin był jeszcze tematem tabu albo poniękad mało chwytliwym a Mierzyn właśnie poszerzał się równolegle do Łukasińskiego miałem okazję obserwować codziennie z bliska jak formuje się z gruzu podsypka pod nowe domki.
Zainteresowała mnie butelka, później flakonik, jakiś medalik. Wziąłem wyczyściłem i wróciłem z wiaderkiem po jeszcze :D Dziabnąłem metalową zastawę z Restaurant Vierjahrszeiten Stettin (do dziś nie próbowałem ustalić gdzie). Z ciekawości padło na to - właściwie skąd?
Kurde, reszta z dzielenia Altstadtu! <chlip>

Nic w przyrodzie nie ginie, na Mierzynie wyrównali na Starym podebrali jak zabierali się do "odbudowy".
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 1 sie 2006, o 13:55

Dzięki, spróbuje coś podziałać ciakawi mnie co to były za księgi. Swoją drogą aż dziwne że się tym wtedy proboszcz zainteresował, mam nadzieję ża nie brakowało mu po prostu gazet na podpałke :wink: .

Finki, tylko jak teraz przekonać właścicieli tych domków że by pozwolili dziure w ogródku wykopać :) . Mierzyn i okolice to teraz jedno wielkie osiedle domków.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
jureknpl
Posty: 1
Rejestracja: 1 sie 2006, o 15:58

Re: Głębokie wykopy na Manhattanie.

Postautor: jureknpl » 1 sie 2006, o 16:14

miromat pisze:cześć
był ktoś ostatnio na Manhattanie?
Parę dni temu jak przechodziłem obok to zauważyłem w wykopie okrągłą konstrukcję z cegieł (jakby studnię czy komin) o srednicy 1.5m zaczynającą się 2-3m od powierzchni gruntu i idącą do samego dna wykopu.
Tak sie składa, że na Manhattanie jestem codziennie bo kopałem te jak nazywasz dziury :D
Wg informacji które uzyskałem dzisiaj fragmenty murów w komorze przy pętli autobusowej to ruiny dawnego browaru. Ten browar podobno funkcjonował także po wojnie. Dopiero później teren ten zasypano znaczną ilością ziemi i gruzu.
A dla informacji te dziury w ziemi to komory do budowy mikrotunelu i wykonania dwóch kolektorów deszczowego i ogólnospławnego.
Komora na przy pętli to jedyna w której natrafiono na fragment muru.
Reszta komór to gruz (Staszica) i piasek (Długosza).
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 1 sie 2006, o 16:31

Jak znajdziesz chwile to napisz coś więcej o tej inwestycji.
Konkretnie, ciekawi mnie, dlaczego nie wpuszcza się deszczówki i ścieków do istniejacego juz kanału - dawnej Osówki (czy jak kto lubi: Mühlenbacha) tylko na pozór bezsensownie kieruje je w drugą stronę?
miromat
Posty: 20
Rejestracja: 14 maja 2005, o 13:33
Lokalizacja: Niebuszewo

Postautor: miromat » 1 sie 2006, o 22:16

jureknpl napisał:
Tak sie składa, że na Manhattanie jestem codziennie bo kopałem te jak nazywasz dziury
to zdradź nam gdzie wywozili gruz.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 1 sie 2006, o 23:17

miromat pisze:jureknpl napisał:
Tak sie składa, że na Manhattanie jestem codziennie bo kopałem te jak nazywasz dziury
to zdradź nam gdzie wywozili gruz.
Oj marzyciele, czy myślicie, że jak w latach 60-tych zwozili tu gruz to nie brakowało poszukiwaczy skarbów. :lol:
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 1 sie 2006, o 23:59

Ale wtedy skarb miał wymierne oblicze (złoto/srebro) :wink: , wszystkie miedziaki, znaczki i odznaczenia niewłaściwe ideowo szły do gleby. A i tak sreberka do dziś można na polech znależć.
PS. już nie rozmywam watku ale dla mnie wykopy zawsze wiążą się z tym "co pozostało". zarówno resztkami konstrukcji/budowli jak i miejszymi pozostałościami. Zawsze jest to jednak coś namacalnego, bo widak z kartki najczęściej dziś to można już sobie tyko wyobrazić :(
Załączniki
a1_760.jpg
a2_190.jpg
a_konik.jpg
a_konik2.jpg
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
sasha
Posty: 105
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:29
Lokalizacja: Stettin/Bismarckstr.
Kontakt:

Postautor: sasha » 2 sie 2006, o 14:09

Aygon ma racje kiedys tyko szukali złota i srebra a reszte zostawiali i dzieki temu nie raz da sie cosik ciekawego znaleść

wiec wie ktos gdzie to wywożą (gruz)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

cron