Strona 1 z 2

Altdamm - obóz

: 10 gru 2004, o 12:47
autor: romeck
Znalazłem cos takiego (niestety to nie moje, mam tylko skan)

Kriegsgefangenenpost I.WK,,Lager Altdamm''28.7.18

Myśle, że Was zainteresuje a może też coś wiecie o tym obozie więcej.
Nietypowa kartka - jak rozumiem - organizacji "sprawdzającej" warunki w obozach. W następnym wpisie druga strona kartki - pełne zadowolonie!

Pozdrawiam
Romek

to co napisno z obozu....

: 10 gru 2004, o 12:48
autor: romeck
:)
Romek

: 12 mar 2005, o 00:17
autor: ArkadiuszSz
A tu masz ,romeck-u , przykłady monet będących w obiegu w obozie jenieckim w Altdamm.

: 12 mar 2005, o 03:01
autor: Aygon
A było o obzie w mojej zagadce nr 31
viewtopic.php?amp;t=1219&postdays=0&pos ... z&start=15

: 12 mar 2005, o 08:02
autor: Altdamm

Obóz jeniecki w Altdamm 1918???

: 15 paź 2005, o 11:30
autor: dragon113
Znalazłem taką pocztówkę. Podpisana jest jako obóz jeniecki w Altdamm 1918. Czy chodzi tu może o obecna dzielnicę Szczecina czy o jakiś inny Altdamm w II Rzeszy? I jeśli chodzi o nasz Altdamm to gdzie mógł się mieścić ten obóz? Czy ktoś może coś na ten temat więcej powiedzieć?

: 15 paź 2005, o 11:37
autor: dragon113
Teraz już wiem iż jest to Stettin. Oto list z tego obozu. Oraz jego przepisanie po angielsku. Może ktoś potrafi to przetłumaczyć?

'My Dearest Edyth


I daresay you have received the telegram I sent yesterday telling you that I am free once more. I might be in England before this letter but I dont know yet so I am going to be on the safe side by sending it. We (1200 of us) left our camp [Atltdamm?] at 9 o clock 30th Nov and marched to Stettin and got on board our ship at 1 am 1st Dec. We had a fine welcome on board by the Danish Red Cross and we had breakfast before starting on board (with eggs). We started off about five and were clear of Germany by seven. We arrived in Copenhagen at five in the evening and had a great reception there. I will tell you all about that later on when I come home. We are having a fine time now with plenty of everything we want. We are now waiting to go home and are at present in a Danish Military camp. We dont know how long we are going to be here at present. All we know is that we wont be kept here for more than a fortnight but I dont think we shall be here long. I shall certainly be home before Christmas as for a long holiday then we shall be happy. I can hardly believe that it is true and I am afraid of waking up again to find it a dream but we shall soon get used to it now.


Well Dearest Edyth I thought of writing a long letter but I am too full of joy and cant do anything so had better keep the news to tell you at home in front of our own fire. Oh Dear what a happy time is coming.


Give my Best Love to Eldred and dont let him have to much of his own way until I come home and really he must no be so naughty as me.


I shall write again in a few day when we are more settled down and know a bit more about what they are going to do with us.


Dearest Love

from your true and

loving husband

Dani

: 15 paź 2005, o 13:11
autor: Dorian
Jezeli sie nie myle to w galerii prawobrzeza sa fotografie obozu w Dabiu.

: 15 paź 2005, o 13:35
autor: dragon113
Dorzucę więc jeszcze jedno. Czy ktoś potrafi dokładnie umiejscowić ten obóz? Wiem iz w Szczecinie istniały jeszcze wtym czasie dwa obozy. Jeden to był obóz - szpital w Altdamm a drugi mieścił się ponoć w szczecińskiej cukrowni. Szkoda iż nic wiecej nie wiadomo na ten temat.

: 15 paź 2005, o 13:51
autor: Torney
dragon113 - połączyłem dwa wątki, poniżej kilka informacji na interesujący Cię temat.

: 15 paź 2005, o 13:55
autor: Dorian
Kiedy bylem w Dachau w maju to czytalem jeszcze o "Arbeiterlager" w samym Szczecinie i w Kluczewie k. Stargardu.

: 15 paź 2005, o 14:08
autor: Yomi
dragon113 pisze:...Może ktoś potrafi to przetłumaczyć?
Moja najdrozsza Edyto

Osmielam sie zapytac czy otrzymalas telegram, ktory wyslalem wczoraj mowiacy Tobie jeszcze raz, ze jestem wolny. Moze bede w Anglii przed tym listem ale jeszcze nie wiem, wiec dla bezpieczenstwa wyslalem go. Opuscilismy (1200 osob) nasz oboz (Altdamm) o godz. 9 30-tego listopada i pomaszerowalismy do Szczecina a tam zaokretowali nas na statek 1 grudnia. Mielismy mile powitanie na statku przez dunski Czerwony Krzyz a takze sniadanie (jajecznica) przed odplynieciem. Odbilismy od brzegu okolo 5-tej a z Niemiec wyplynelismy o 7. Przybylismy do Kopenhagi o 5-tej po poludniu i mielismy tam wspaniale powitanie. Opowiem Ci o tym pozniej, kiedy powroce do domu. Teraz wspaniale spedzamy czas z dostatkiem wszystkiego czego chcemy. Czekajac na podroz do domu jestesmy zakwaterowani w dunskim obozie wojskowym. Nie wiemy jak dlugo tu jeszcze bedziemy stacjonowac. Wszyscy chcemy by nas tu nie przetrzymywali dluzej niz dwa tygodnie ale nie wiem jak dlugo tu bede. Na pewno powinienem byc w domu na Swieta Bozego Narodzenia jak na dlugie wakacje wtedy bedziemy szczesliwy. Moge ledwie uwierzyc ze to jest prawda, niestety na razie budze sie odkrywajac ze nadal to jest snem ale juz niedlugo sie to zmieni.

Coz, najdrozsza Edyto, myslami pisze dlugi list ale jestem zbyt pelen radosci i nie moge zrobic cokolwiek lepszego niz posiadanie wiadomosci by powiedziec Tobie w domu przy przywitaniu o naszym ogniu
(?uczuciu?). Oh najdrozsza, co za szczesliwy czas nadchodzi.

Przekaz moje wyrazy milosci dla Eldreda
(prawdopodobnie syn) i nie pozwalaj mu za duzo do czasu, kiedy to przybede do domu, na prawde nie moze byc taki niegrzecznym jak ja.

Powinienem napisac cos jeszcze za pare dni, kiedy bardziej sie tu zaaklimatyzujemy i bede wiedziec wiecej o tym co zamierzaja z nami zrobic.


Najdrozsze kochanie

Wierny i kochajacy maz

Dani

: 15 paź 2005, o 15:37
autor: Finki
Dorian pisze:Jezeli sie nie myle to w galerii prawobrzeza sa fotografie obozu w Dabiu.
Wyjątkowo nie.
http://sedina.pl/modules.php?op=modload ... dde014c293

Re: Obóz jeniecki w Altdamm 1918???

: 12 lut 2008, o 17:25
autor: aniger42
dragon113 pisze:Znalazłem taką pocztówkę. Podpisana jest jako obóz jeniecki w Altdamm 1918. Czy chodzi tu może o obecna dzielnicę Szczecina czy o jakiś inny Altdamm w II Rzeszy? I jeśli chodzi o nasz Altdamm to gdzie mógł się mieścić ten obóz? Czy ktoś może coś na ten temat więcej powiedzieć?
12.02.2008 - prawie o to samo pytałam niedawno w Sedinie; w książce wyd. 1926 "Krajna i Nakło" znalazłam informacje o wywózce przez Niemców w styczniu 1918 roku aresztowanych Polaków z Nakła n/Not. d o o b o z u k o n c e n t r a c y j n e g o (!) w Altdam. Wynika stąd, że niemieckie obozy koncentracyjne, to nie "wymysł" (tylko) hitlerowców.

: 12 lut 2008, o 17:56
autor: RychO
Nihil novi sub sole:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obozy_koncentracyjne
- Wiki, może nie źródło na bank, ale w tym wypadku raczej wiarygodne