Moneta ze Stettina

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Moneta ze Stettina

Postautor: Zahuś » 11 gru 2007, o 13:41

Zobaczcie co znalazłem na niedzielnym wypadzie. Moneta 10 pf. Sam kształt na początku niezbyt sugerował monetę ale po wyczyszczeniu w domu nagle zobaczyłem Stettin i herb miasta - a to już było ciekawe. Obie strony tej monety są ciekawe. Po pierwsze jak byk to moneta bita w Szczecinie lub dla Szczecina. Druga strona za chwilę ale też interesująca. Tyle o ile znam niemiecki - Pieniądz zamienny - ważny do 1922 roku. Pierwszy raz widzę tego typu pieniądze. Był to okres ogromnej inflacji i być może tego typu pieniądz zamienny miał stały przelicznik na dewaluujące z dnia na dzień się marki. Pozdrowienia Zahuś
Załączniki
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Awatar użytkownika
Andyko
Posty: 32
Rejestracja: 20 sty 2005, o 11:33
Lokalizacja: Przecław
Kontakt:

Postautor: Andyko » 11 gru 2007, o 13:47

maleństwo robi wrażenie . kilka razy obracałem w dłoniach zastanawiając się właśnie gdzie była bita i skąd ten nietypowy dla monet kształt.
AndyKo
Szczecin-Przecław
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 11 gru 2007, o 19:14

Było trochę tego, w tym okresie popularnie bite przez wiele miast. Akurat nasze maja ciekawy kształt, tzw. "SŁONECZNIKI" ;).
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 11 gru 2007, o 21:16

Tak teraz już wiem dużo więcej, zresztą na Sedina.pl już mi kolega pokazał wirtualne muzeum z tymi monetami. Najciekawsze jest to z rewersu - ważne do końca 1922 roku. Ciekawe - czyli miasto miało jakieś pozwolenie od władz Landu czy też wyższych władz na bicie monet zastępczych. Było to jakieś rozwiązanie. Mam banknoty niemieckie z tego okresy - jeden o nominale jeden milion marek a na nim ukośna pieczątka 1 miliard marek. Pewnym środkiem zastępczym były zastępcze miejskie banknoty i monety. Penie zmieniano ich kurs wobec marki w sposób ciągły w miarę postępu hiper inflacji. No i zgadzam się z nazwą słoneczniki. Ja widziałem takie monety w necie ale nie wiedziałem że bito takie w Stettinie. Dzięki za info, pozdrowienia Zahuś
tomeks
Posty: 84
Rejestracja: 28 kwie 2006, o 23:10

Postautor: tomeks » 12 gru 2007, o 00:08

Tzw. Notgeld (pieniadze zastępcze, "chwilowe") drukowano i bito juz w okresie I w. ś. i była to forma zwiekszania ilosci pieniadza w na rynku, która umozliwiała II Rzeszy finansowanie wojny. Mogły je wypuszczać na rynej kraje ale także kreisy (powiaty). Tak jak pisałeś po wojnie były one także używane w okresie inflacji. Nie jest to moja działka, ale coś do tego tematu w m.in. pracach: Cz, Łuczaka, Dzieje gospodarcze Niemiec 1871 - 1990, t I. Poznań 2004; choć tam ujęcie gospodarcze a nie numizmatyczne.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 12 gru 2007, o 01:24

Załączniki
ersatzy.jpg
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 12 gru 2007, o 10:39

Dzięki, dzięki dobrzy ludzie. Poczytamy w wolnych chwilach. Dzięki za pomoc. Teraz już będę nieco mądrzejszy w tym temacie.

Pozdrowienia i podziękowania dla Wszystkich za pomoc i zainteresowanie Zahuś
ewarudnicka
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2006, o 10:55

Postautor: ewarudnicka » 12 gru 2007, o 19:19

RafałZahorski pisze: Poczytamy w wolnych chwilach.
Tutaj trochę więcej: http://www.k-k.pl/fotki/marek-jura/notg ... d-d010.htm

Szczególnie ciekawa info o fałszowanych monetach zastępczych.
Może ta Twoja to corpus delicti, bo ma obwódkę perełkową na rewersie?
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 15 gru 2007, o 17:05

No akurat źródło to samo. Na naszych chyba są po obu stronach "perełki", musze spojrzec na moje znajdki jak bede w domu.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości

cron