Wojna Polsko-Bolszewicka 1919-1920 a Szczecin

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
gdolniak
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2008, o 06:15

Wojna Polsko-Bolszewicka 1919-1920 a Szczecin

Postautor: gdolniak » 23 cze 2008, o 06:59

Przeczytalem wlasnie ksiazke Norman'a Davis'a "Orzel Bialy Czerwona Gwiazda" na temat wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920 i okazuje sie, iz Szczecin ma swoj watek w tej historii.

W sierpniu 1920 roku, 4. Armia Armii Czerwonej pod rozkazami Gaja Dmitriejewicz'a Gaja, ktora brala udzial w oblezeniu Plocka, w wyniku zmiany sytuacji na froncie, ktora byla spowodowana Bitwa Warszawska, dostala rozkaz odwrotu. Po drodze powrotnej (szli droga polnocna, mniej wiecej wzdluz przedwojennej granicy pomiedzy Polska a Prusami Wschodnimi) byli atakowani wielokrotnie przez dywizje polskie, az 26 sierpnia zostali zepchnieci na teren Prus Wschodnich, gdzie poddali sie Niemcom. Dowodca znalazl sie w obozie jenieckim pod Berlinem, a jego zolnierze w obozie jenieckim w Altdamm (obecnie Szczecin Dabie).

Jedno zdjecie na stronie internetowej Library of Congress przedstawia rosyjskich jencow w Szczecinie. Mimo, iz nie ma daty, nie wyglada to na zdjecie zrobione podczas drugiej wojny swiatowej, ale moze tez byc z okresu pierwszej wojny swiatowej.

Jak znalesc te zdjecie:
1. wejsc na strone http://lcweb2.loc.gov/pp/mdbquery.html
2. na dole strony, na zoltym tle, w polu "Searching Numbers" wpisac ggb2005021751, ewentualnie szukac wedlug tytulu zdjecia "Russian prisoners at Stettin"

Moje pytanie jest gdzie mogl sie znajdowac taki oboz jeniecki? Na pewno po nim zadnego sladu juz nie ma, watpie, zeby jakiekolwiek tego typu lepianki ocalaly...
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 23 cze 2008, o 11:16

To wygląda na pierwszą wojnę wątpię żeby w czasie II spali w takich lepiankach w końcu była to zwycięska armia
słyszałem że jakiś czas temu znaleziono menażkę wojskową koło mojej budy lo3 w Dąbiu ale to było w pierwszej klasie:D ciekawe z której wojny pochodziła? na pewno była stara bo była w ziemi i tylko kawałek wystawał ale nie mogę sobie przypomnieć kto mi to opowiadał :(
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 23 cze 2008, o 12:15

1. Zwróćcie uwagę, że żołnierze są w zimowych płaszczach. Działania w 1920 toczyły się w środku lata. Datowałbym zdjęcie na czas I wojny światowej.
2. Podczas I wojny w Dąbiu był obóz jeniecki. Wyglądał, wg dostępnych źródeł (http://www.gtj.org.uk/en/subjects/379) jak na obrazku. Wydaje się, ze niespełna dwa lata po wojnie był jeszcze zachowany nieźle i internowanych krasnoarmiejców trzymano właśnie tam.
Załączniki
14012_2.jpg
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 23 cze 2008, o 20:02


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości

cron