Stettin kontra Stettin w Czechach

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Stettin kontra Stettin w Czechach

Postautor: krzekowo » 7 lip 2008, o 11:34

Oglądacie sobie galerię, podziwiacie widokówki ale nawet nie wiecie że wkradły się tam widokówki z miejscowości Stettin w Czechach. Obecnie ta miejscowość nazywa się Štítin ale do 1945 nosiła identyczną nazwę jak nasz Szczecin czyli Stettin. Najpierw do 1918 leżała w Austro Węgrzech potem w Czechosłowacji ( Sudetenland ) i w latach 1938-45 w Rzeszy. W naszej galerii widokówki z czeskiego Stettina zakradły sie do
Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Stadtteile und Vororte > Torney > Brauhaus Gustaw Gadow, Barnimstrße 32 (?)
Otóż ów Brauhaus to dawny zamek w Stettinie. Oto link z dowodem
http://www.maticeslezska.cz/archiv/view.php?ID=89
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Postautor: krzekowo » 7 lip 2008, o 12:58

W 1930 Stettin ( który był zamieszkały do 1945 przez Niemców ) liczył ok 1000 mieszkańców. Od 1938 po przyłączeniu do Rzeszy leżał w powiecie ziemskim Troppau ( Landkreises Troppau ) A oto widokówka z czeskiego Stettina
Załączniki
stitinapohlednice.jpg
stitinapohlednice.jpg (11.09 KiB) Przejrzano 7331 razy
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 7 lip 2008, o 13:09

To ciekawe. Chyba wcześniej nie było o tym Stettinie mowy na portalu. :wink:
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Stettin kontra Stettin w Czechach

Postautor: Bachinstitut » 7 lip 2008, o 13:19

krzekowo pisze:Oglądacie sobie galerię, podziwiacie widokówki ale nawet nie wiecie że wkradły się tam widokówki z miejscowości Stettin w Czechach. Obecnie ta miejscowość nazywa się Štítin ale do 1945 nosiła identyczną nazwę jak nasz Szczecin czyli Stettin. Najpierw do 1918 leżała w Austro Węgrzech potem w Czechosłowacji ( Sudetenland ) i w latach 1938-45 w Rzeszy. W naszej galerii widokówki z czeskiego Stettina zakradły sie do
Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Stadtteile und Vororte > Torney > Brauhaus Gustaw Gadow, Barnimstrße 32 (?)
Otóż ów Brauhaus to dawny zamek w Stettinie. Oto link z dowodem
http://www.maticeslezska.cz/archiv/view.php?ID=89
Od dawna miałem wątpliwości. Stąd ten znak zapytania.
A ta to się pięknie wywali. :lol:
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 7 lip 2008, o 16:32

Proszę bardzo, założyłem nowy album (może się kiedyś przyda):

Irrtümlich zugeschriebene Fotos
(Fotografie błędnie przypisane lub opisane jako Szczecin)

jest tutaj:

Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Verschiedene Bilder > Andere Bilder > Irrtümlich zugeschriebene Fotos

Tam przesunąłem obie fitografie i jeszcze trzy inne. Jaki mi się coś jeszcze przypomni, też przesunę.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 8 lip 2008, o 00:11

Bachinstitut pisze:Proszę bardzo, założyłem nowy album (może się kiedyś przyda):

Irrtümlich zugeschriebene Fotos
(Fotografie błędnie przypisane lub opisane jako Szczecin)

jest tutaj:

Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Verschiedene Bilder > Andere Bilder > Irrtümlich zugeschriebene Fotos

Tam przesunąłem obie fitografie i jeszcze trzy inne. Jaki mi się coś jeszcze przypomni, też przesunę.
I dobrze zrobiłeś, bo może kiedyś faktycznie dołożysz kartkę z widokiem Stettiner Brauhaus Gustav Gadow, Barnimstr. 17, a wcześniej 16a (wg numeracji sprzed 1920)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 9 lip 2008, o 17:59

Schulz pisze:
Bachinstitut pisze:Proszę bardzo, założyłem nowy album (może się kiedyś przyda):

Irrtümlich zugeschriebene Fotos
(Fotografie błędnie przypisane lub opisane jako Szczecin)

jest tutaj:

Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Verschiedene Bilder > Andere Bilder > Irrtümlich zugeschriebene Fotos

Tam przesunąłem obie fitografie i jeszcze trzy inne. Jaki mi się coś jeszcze przypomni, też przesunę.
I dobrze zrobiłeś, bo może kiedyś faktycznie dołożysz kartkę z widokiem Stettiner Brauhaus Gustav Gadow, Barnimstr. 17, a wcześniej 16a (wg numeracji sprzed 1920)
Mała poprawka, jeżeli kiedykolwiek wypłynie zdjęcie Gustav Gadow Brauerei (lata 1899-1909), a w końcowej fazie istnienia pod nazwą Stettiner Buergerbraeu G.m.b.H. (1910), to znaczy, że będzie to wymieniona przez Ciebie w Galerii Brauerei przy Barnimstrasse, początkowo nr 16, 16a i po kolejnej zmianie numeracji nr 17 (przed 1945 parcela Barnimstrasse 32). Czyli, jak mówisz "może się kiedyś przyda"
jotem
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2008, o 14:50
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: jotem » 29 lip 2008, o 23:33

Może warto dodać, że oprócz wspomnianego Stettina w Czechach jest także Stettin w USA ( hrabstwo Marathon, obszar metropolitalny Wausau w stanie Wisconsin). Jest to miejscowośc licząca 2190 mieszkańców, więc prawie wioska.Nie wykluczone, że założyciele tej miejscowości pochodzili z naszego miasta.Może ktoś wie coś więcej ?

jotem
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 29 lip 2008, o 23:55

Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 30 lip 2008, o 00:12

jotem pisze:Może warto dodać, że oprócz wspomnianego Stettina w Czechach jest także Stettin w USA ( hrabstwo Marathon, obszar metropolitalny Wausau w stanie Wisconsin). Jest to miejscowośc licząca 2190 mieszkańców, więc prawie wioska.Nie wykluczone, że założyciele tej miejscowości pochodzili z naszego miasta.Może ktoś wie coś więcej ?

jotem
W Stettinie mieszkali głównie emigranci z Pomorza (niekoniecznie ze Szczecina). Kiedyś był na ten temat artykuł w "Pommern".
Erich-Falkenwaldergesellschaft
jotem
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2008, o 14:50
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: jotem » 3 sie 2008, o 17:18

Bartosz pisze:
jotem pisze:Może warto dodać, że oprócz wspomnianego Stettina w Czechach jest także Stettin w USA ( hrabstwo Marathon, obszar metropolitalny Wausau w stanie Wisconsin). Jest to miejscowośc licząca 2190 mieszkańców, więc prawie wioska.Nie wykluczone, że założyciele tej miejscowości pochodzili z naszego miasta.Może ktoś wie coś więcej ?

jotem
W Stettinie mieszkali głównie emigranci z Pomorza (niekoniecznie ze Szczecina). Kiedyś był na ten temat artykuł w "Pommern".
Dzięki za wskazówki.Jestem nowy w tym portalu i dlatego jeszcze niewiele wiem.Jak widać trudno odkryć Amerykę, kiedy na portalu tylu ekspertów.
Może jednak czymś Was zaskoczę, bo znalazłem jeszcze jeden Stettin !
I to także w Ameryce,ale nie w USA ,a na Jamajce,w trudno dostępnym rejonie Cockpit Country.Nazwę miejscowości nadał Dr Wilhelm Lemonius na cześć swgo macierzystego miasta na Pomorzu. Lemonius brał udział jako oficer w nieudanym powstaniu niemieckim przeciw Napoleonowi, zorganizowanym przez księcia brunszwickiego.Po klęsce uciekł ze swoimi towrzyszami nad Morze Północne, skąd zabrały ich okręty Royal Navy.
W latach póżniejszych napłynęli na Jamajkę dalsi emigranci z Niemiec, tak, że ich liczba w latach 1834-38 wzrosła do ok.1000 osób. Leonius opiekował się swoimi ziomkami. Cockpit Country ma swoją stronę w internecie.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 3 sie 2008, o 17:39

Była jeszcze Zatoka Szczecińska (Stettiner Bucht) u północnych wybrzeży wyspy Neu-Pommern (obecnie New Britain). Jej aktualna nazwa to Stettin Bay.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 3 sie 2008, o 21:47

Bartosz pisze:Była jeszcze Zatoka Szczecińska (Stettiner Bucht) u północnych wybrzeży wyspy Neu-Pommern (obecnie New Britain). Jej aktualna nazwa to Stettin Bay.
:wink:
http://www.sedina.eu/phpBB3/viewtopic.php?t=2031
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 3 sie 2008, o 22:04

Stare dzieje :wink:.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
jotem
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2008, o 14:50
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: jotem » 3 sie 2008, o 23:11

Bartosz pisze:Stare dzieje :wink:.
Stare, ale nie bez odniesienia do teraźniejszości.Oto Pani Karla Griffith z Australii poszukuje swoich przodków o nazwisku Lemonius, w tym także wspomnianego przeze mnie Wilhelma Lemoniusa ze Stettina.Może ktoś zechce coś jej na temat Lemoniusów napisać ? Podaję adres:
k_griffith58@hotmail.com - jej zapytanie z 30 Jul.2004 r. Inny potomek owego Wilhelma mieszka w Londynie i też chce coś sie dowiedzieć o antenacie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości