Rozbierają wieżę Qustorpa ?

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Rozbierają wieżę Qustorpa ?

Postautor: Iwonka » 7 paź 2008, o 18:07

za Kurierem Szczecińskim:

Samowolka u Quistorpa.
Kto na własną rękę pozyskuje cegłę z zabytkowej wieży widokowej w Lasku Arkońskim. To skandal i przestępstwo, bo rzecz odbywa się bez wiedzy i zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz administratora budowli.
Wieżę zbudował w 1903 r. przemysłowiec i filatrop Martin Quistorp dla uczczenia pamięci swego ojca, zasłużonego dla miasta Johannesa Quistorpa. Jej ruiny są ulubionym miejscem spacerów Szczecinian.
Wieża jest zabytkiem, chronionym przez prawo, o czym zresztą informuje umieszczony na murze napis. Ale komu to wcale nie przeszkadzało...
Nieznane osoby metodycznie czyściły zalegającej pierwsze piętro warstwy cegieł i ziemi pierwsze piętro budowli. Gruz zrzucano są po prostu na dół. Widać, że część urobku zabrano, lecz sterta cegieł jeszcze sterczy u podnóża budowli, wygląda to paskudnie.
"Dzieła" dokonano w tych dniach: na zdjęciach wieży z przed 3 tygodni dewastacji jeszcze nie widać.
***
Nie ulega wątpliwości, że to ewidentna samowola.
- Nikomu żadnej zgody na jakiekolwiek prace przy wieży Quistorpa nie udzielaliśmy- powiedziała mi Miejski Konserwator Zabytków Małgorzata Gwiazdowska.
Zaskoczony jest Zakładu Usług Komunalnych, w którego pieczy jest wieża.
- Nie mamy z tymi nic wspólnego - informuje Gabriela Wiatr, rzecznik ZUK - Wygląda mi to na jakiś chuligański wybryk.
Zastanawiające, po co ktoś zadaje sobie aż tyle trudu?
Czyścić piętro wieży nie ma potrzeby, bo nic nie wiadomo, by w najbliższej przyszłości ruiny miano komuś wydzierżawić czy sprzedać. Z pewnością więc chodzi o pozyskanie dobrej, poniemieckiej cegły.
Tym co się stało oburzona jest Żaneta Maciejowska
ze Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, z inicjatywy którego w zeszłym miesiącu otwarto prowadzący mn przez wieżę szlak rowerowy "Śladami Quistorpów", .
- Niepokojący jest fakt, że wieża ulega postępującej dewastacji, w kwestii ochrony wieży nie dzieje się nic, a przecież to jedyne takie ruiny na terenie Parku Leśnego Arkońskiego, na bazie których można zrobić atrakcję turystyczną. - alarmuje Żaneta Maciejowska - Obawiamy się, że nawet gdyby kogoś złapać na gorącym uczynku czyn ten byłby oceniony jako "mała szkodliwość społeczna". Takie zabytki należy bezwzględnie chronić, a nie czekać aż zostaną rozkradzione, np. na materiał do budowy pobliskich działek. Jedenaście lat temu powstał projekt rewitalizacji ruin wieży autorstwa architekta Tadeusza Mirka, który dostał nagrodę prezydenta Szczecina ( do wględu na stronie www.naszewycieczki.pl). Mieliśmy nadzieję, że sprawy wokół wieży zaczną iść w dobrym kierunku, więc jeśli nie zaczniemy działać to za następne 11 lat będzie można postawić na wzgórzu tylko tabliczkę " Tu była wieża Quistorpa".
Michał Rembas.


Jutro w Kurierze ukaże się artykuł na ten temat ze zdjęciami.
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
rayman
Posty: 178
Rejestracja: 5 wrz 2008, o 10:29

Postautor: rayman » 7 paź 2008, o 18:41

Czytając ten artykuł,włos jeży się na głowie!!!Wieża Qustorpa(tzn.pozostałośc po niej)to punkt rozpoznawczy terenu Lasu Arkońskiego,który powinien byc chroniony przez władze miasta!Jeżeli nie zrobi się czegoś w tej sprawie to tablicę informującą,że ,,tu była wieża Qustorpa,,będzie można postawic dużo wcześniej niz za 11 lat...
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 7 paź 2008, o 22:07

A mi oprócz głównego tematu, włos się jeży jak czytam te zdania. Iwonka skąd wzięłaś ten tekst? Zrozumiem jeśli to jest wersja robocza...
Iwonka pisze:Masz rację, to jest wersja robocza.
EDIT: A to zwracam honor ;-)

A co do tematu artykułu to skojarzyłem, że ktoś kiedyś na forum pisał o klasie licealnej, która opiekuje się tym obiektem. I nie wiem czy w tym samym wątku, ale ktoś pisał o planach oczyszczenia budowli. Może właśnie wziął się do roboty :roll:

EDIT: o to mi chodziło :arrow: http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.p ... a&start=15
Ostatnio zmieniony 7 paź 2008, o 22:31 przez Lazi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 7 paź 2008, o 22:23

Masz rację, to jest wersja robocza. Jutro w Kurierze będzie artykuł na ten temat. Wiadomość dostałam na priva.
Aż mnie zatrzęsło.
Moim zdaniem prokurator powinien się tym zająć, nie wspominając o służbach, które są powołane do ochrony tego rodzaju zabytków.
Mam nadzieję, że artykuł w Kurierze sprawi, że sprawa nabierze rumieńców i nie pozwoli się na zniszczenie tego co pozostało.
A można przecież było by wieże odbudować. To klimatyczne miejsce, prawda Kropka. :wink:
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Postautor: DJ » 8 paź 2008, o 06:53

Iwonka pisze:Masz rację, to jest wersja robocza. Jutro w Kurierze będzie artykuł na ten temat. Wiadomość dostałam na priva.
Aż mnie zatrzęsło.
Moim zdaniem prokurator powinien się tym zająć, nie wspominając o służbach, które są powołane do ochrony tego rodzaju zabytków.
Mam nadzieję, że artykuł w Kurierze sprawi, że sprawa nabierze rumieńców i nie pozwoli się na zniszczenie tego co pozostało.
A można przecież było by wieże odbudować. To klimatyczne miejsce, prawda Kropka. :wink:
Służby już wiedzą i działają... :)
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 8 paź 2008, o 07:42

DJ pisze:
Iwonka pisze:Masz rację, to jest wersja robocza. Jutro w Kurierze będzie artykuł na ten temat. Wiadomość dostałam na priva.
Aż mnie zatrzęsło.
Moim zdaniem prokurator powinien się tym zająć, nie wspominając o służbach, które są powołane do ochrony tego rodzaju zabytków.
Mam nadzieję, że artykuł w Kurierze sprawi, że sprawa nabierze rumieńców i nie pozwoli się na zniszczenie tego co pozostało.
A można przecież było by wieże odbudować. To klimatyczne miejsce, prawda Kropka. :wink:
Służby już wiedzą i działają... :)
Mam taką nadzieję. :wink:
W dzisiejszym Kurierze jest artykuł i zdjęcie.
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 8 paź 2008, o 08:05

Iwonka pisze:Masz rację, to jest wersja robocza. Jutro w Kurierze będzie artykuł na ten temat. Wiadomość dostałam na priva.
Aż mnie zatrzęsło.
Moim zdaniem prokurator powinien się tym zająć, nie wspominając o służbach, które są powołane do ochrony tego rodzaju zabytków.
Mam nadzieję, że artykuł w Kurierze sprawi, że sprawa nabierze rumieńców i nie pozwoli się na zniszczenie tego co pozostało.
A można przecież było by wieże odbudować. To klimatyczne miejsce, prawda Kropka. :wink:
Pewnie :wink:
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Postautor: Jezu » 8 paź 2008, o 11:09

Tego co rozbiera proponuję też rozebrać i przykuc do okolicznego drzewa żeby również stanowił atrakcję turystyczną.

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Mad Poets Society
rayman
Posty: 178
Rejestracja: 5 wrz 2008, o 10:29

Postautor: rayman » 8 paź 2008, o 11:49

Jezu pisze:Tego co rozbiera proponuję też rozebrać i przykuc do okolicznego drzewa żeby również stanowił atrakcję turystyczną.

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Bardzo dobry pomysł!Trzeba w takim razie zasadzic się na ,,tego co rozbiera,,:wink:
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Postautor: Leks » 8 paź 2008, o 21:24

http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,3493 ... torpa.html

Nie wiem, czy czytaliście. Tutaj kilka słów na ten temat. Jak zobaczyłem te cegły to się przeraziłem, ale pamiętam, że byłem tam na miejscu około 3-4 tygodnie temu. Wtedy też leżały jakieś cegły po tamtej stronie budowli i po nich chodziłem z kolegą, ale było ich chyba znacznie mniej. A z drugiej strony budowli pamiętam, że zaciekawiła nas jakaś przewalona rzeźba, a właściwie jakieś jej fragmenty ( od tej strony gdzie jest zejście do schronu czy gdzieś tam pod ziemie ) - ale te fragmenty to raczej na pewno już tam długo leżą? Mam nadzieje, że sprawców uda się złapać, albo chociaż wyjaśnić co i jak. I oczywiście mam nadzieje, że budowla nadal będzie stała, aż w końcu doczeka... np. jak zostanę milionerem... i się nią zajmę :P.
Awatar użytkownika
PEPA
Posty: 259
Rejestracja: 27 wrz 2004, o 21:12
Kontakt:

Postautor: PEPA » 8 paź 2008, o 22:30

Oczywiście ja znowu od dołu.
ZUK „opiekuje się ” wieżą, ale już nie budowlą podziemną obok wieży. Do podziemnych korytarzy już się nie przyznają. A co się dzieje pod ziemią? Jeszcze jakiś czas temu po zejściu w dół po czymś, co kiedyś nazywano schodami trzeba było się czołgać. Pierwszy odcinek korytarza był zasypany gruzem. Było go tyle, że sięgał prawie do stropu. Z biegiem czasu zrobiło się go znaczniej mniej. Możliwe że został rozłożony na dalsze odcinki korytarza. Mnie zawsze zastanawiało skąd tyle gruzu znalazło się na dole.
www.podziemnyszczecin.pl
Awatar użytkownika
PEPA
Posty: 259
Rejestracja: 27 wrz 2004, o 21:12
Kontakt:

Postautor: PEPA » 8 paź 2008, o 23:20

http://www.historia.szczecin.pl/index.p ... mitstart=3
Jak wynika z tego artykułu gruz sprzątano w 2004 roku. Opiekun wieży ZUK przez 4 lata nic o tym nie wiedział ??
www.podziemnyszczecin.pl
arminus
Posty: 12
Rejestracja: 19 sie 2005, o 18:43
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: arminus » 9 paź 2008, o 23:49

Podobno nie ma zdrowych, są tylko nieprzebadani..
Jak ktoś przy zdrowych zmysłach może pomyśleć, że to iż górny poziom wieży Quistorpa zaczyna przejaśniać, że można tak spokojniej wejść i zobaczyć czystszy poziom to akt wandalizmu albo dzieło chuliganów? Czy w Polsce należy pytać o zdrowy rozsądek i o pozytywne myślenie? Czy jeśli widzimy na ulicy jak ktoś się potknie lub przewróci to trzeba dzwonić do Ministra zdrowia po zgodę o udzielenie pomocy?
Opinie na forum /niektóre/ są dla mnie niepoważne, choćby te o rozbieraniu "ktosia" i przywiązaniu do drzewa i powiadomieniu prokuratora. prokurator to powinien lepiej zapytać dlaczego konserwator zabytków nic nie robi tylko przeszkadza w ratowaniu tego co pozostało. Jeszcze bardzie podniósł mi ciśnienie artykuł Michała Rembiasa z dzisiejszej GW.
Miłośnicy Szczecina z Bożej łaski...
Widać z tego, że najlepiej nic nie robić, wszystko burzyć i bić pianę nawet jak się nie ma o niczym pojęcia.

Brak mi słów.

Pozdrawiam normalnych miłośników zabytków Szczecina.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 9 paź 2008, o 23:54

arminus pisze:Jeszcze bardzie podniósł mi ciśnienie artykuł Michała Rembiasa z dzisiejszej GW. Miłośnicy Szczecina z Bożej łaski...
Widać z tego, że najlepiej nic nie robić, wszystko burzyć i bić pianę nawet jak się nie ma o niczym pojęcia.
A mozesz podac linka bo nie moge znalezc tego artykulu Rembasa i nie wiem o co chodzi...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
arminus
Posty: 12
Rejestracja: 19 sie 2005, o 18:43
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: arminus » 9 paź 2008, o 23:55


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości