Strona 1 z 1

Pomnik Fryderyka Wielkiego

: 2 paź 2014, o 23:39
autor: bamip
W 2015 roku ma powrócić z Berlina, gdzie przechodził renowacje. Ma trafić do Muzeum Narodowego. Wiadomo już do którego oddziału? Mi się wydaje, że najlepszym miejscem było by muzeum na wałach.

Re: Pomnik Fryderyka Wielkiego

: 3 paź 2014, o 22:07
autor: Cpt.Kyniev
Jeżeli chodzi Ci o pomnik z Konigsplatz, to raczej powinien trafić do budynku dawnego Sejmu Stanów Pomorskich, czyli dzisiejszej Galerii Sztuki Dawnej MNS na Staromłyńskiej 27 - tam stał przed wojną po przenosinach z placu.

Re: Pomnik Fryderyka Wielkiego

: 3 paź 2014, o 22:32
autor: Cpt.Kyniev
Przy okazji: będąc w Greifswaldzie w tym roku natknąłem się całkiem przypadkiem w tamtejszym muzeum na brązową kopię wspomnianego pomnika, która stała na placu po przeniesieniu oryginału do wnętrz Sejmu Stanów. Załączam kilka fotek.

Czegoś tylko nie rozumiem. W publikacji DJ'a dot. Starego Miasta stoi, że kopia ta "została zniszczona podczas II wojny światowej". Więc jak to było?

Re: Pomnik Fryderyka Wielkiego

: 5 paź 2014, o 23:32
autor: SobiWanKenobi
Oryginał jest z białego marmuru i znajdował się na Koningsplatz (Plac Żołnierza Polskiego), ale po tym, jak okazało się, że warunki atmosferyczne działają na niego destrukcyjnie, zrobiono kopię z brązu. Oryginał trafił do muzeum przy tym samym placu, a po długiej tułaczce podczas, której ucierpiał (był m.in. na zamku w Swobnicy, o ile dobrze pamiętam) i odrestaurowaniu, trafił do Muzeum w Berlinie. Można go tam teraz oglądać do czasu jego powrotu do Szczecina. Kopia z brązu natomiast jest faktycznie w Greisfaldzie. Ciekawostka nr 1 - w Muzeum Narodowym w Starym Ratuszu (poza miniaturą Sediny) jest marmurowa miniatura omawianego pomnika. Ciekawostka nr 2 - pomnik "przemieszczał się" kilkakrotnie i stał w różnych miejscach placu, pierwotnie chyba w miejscu budynku będącego obecnie siedzibą Sądu Rejonowego.

Re: Pomnik Fryderyka Wielkiego

: 6 paź 2014, o 21:13
autor: Bogus
W szczegółach o historii pomnika można przeczytać tu (str. 30-34).
Z lektury wynika, że docelowym miejscem posągu jest gmach muzeum przy Wałach Chrobrego.

Godna wzmianki jest także marmurowa kopia szczecińskiego posągu Fryderyka II Wielkiego – dar cesarza Wilhelma II na rzecz powstającego wówczas (1903 r.) Muzeum Niemieckiego przy Uniwersytecie Harvarda.
Donosiła o tym prasa amerykańska tu (str. 9).

Posąg królewski wymienia się tam obok innych darowanych kopii takich dzieł sztuki jak:
- drzwi Bernwarda z Katedry Wniebowzięcia Matki Boskiej w Hildesheim (tej samej, do której w 1135 r. pielgrzymował Bolesław Krzywousty by się modlić przy grobie św. Gotarda);
- wczesnogotycki portal z kościoła Najświętszej Marii Panny w Trewirze
- portal „Złote Wrota” z katedry we Freibergu (Saksonia) z 1230 r.
Frederick the Great, one of the Statues Presented to Harvard University by Emperor William II.jpg

Re: Pomnik Fryderyka Wielkiego

: 15 paź 2014, o 13:23
autor: Cpt.Kyniev