7 Cudów Szczecina i Okolic

Luźne tematy (kultura, sztuka, sport).
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Dodaję propozycję:

Postautor: RychO » 16 sie 2007, o 13:35

Odbudowany Zamek Książąt Pomorskich. Na pewno prezentuje się lepiej, niż zaniedbany przed 1945. Może trochę i żal nieodbudowanej XIX wiecznej narożnej wieżyczki, ale wybrano starszą historycznie koncepcję. Po przeróbce nawet dobudówka Opery na dziedzińcu, już tak nie drażni. Mam pewne zastrzeżenia do pokrycia jej dachu - w podobie kaflowego pieca, ale nie czepiajmy się szczegółów. :)
W Zamku jest także malownicza krypta, prawdopodobnie najmniejsza teatralna widownia świata.
Awatar użytkownika
emel
Posty: 9
Rejestracja: 14 sie 2007, o 13:18
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Postautor: emel » 17 sie 2007, o 14:52

Ja do cudow zaliczylabym Plac Jakuba Wujka, zwlaszcza narozna wille u zbiegu Baluckiego z tym placem.

Ogrod Botaniczny - od strony Sklodowskiej-Curie, z gorka, glazem i zakamarkami.

Wymieniane juz Jasne Blonia z alejami platanowymi.



Strasznie sentymentalnie, co?...
Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

Postautor: gozal » 17 sie 2007, o 15:40

emel pisze:Ja do cudow zaliczylabym Plac Jakuba Wujka, zwlaszcza narozna wille u zbiegu Baluckiego z tym placem.

Ogrod Botaniczny - od strony Sklodowskiej-Curie, z gorka, glazem i zakamarkami.

Wymieniane juz Jasne Blonia z alejami platanowymi.



Strasznie sentymentalnie, co?...
Widać, że kuleżanka pochodzi z Pogodna. Nie da się tego ukryć :wink:
Gozal jest KOBIETĄ.
Awatar użytkownika
emel
Posty: 9
Rejestracja: 14 sie 2007, o 13:18
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Postautor: emel » 17 sie 2007, o 16:10

gozal pisze:Widać, że kuleżanka pochodzi z Pogodna. Nie da się tego ukryć :wink:
Sie nie da:) Nawet, jak by sie chcialo. Ale sie nie chce!:)
Ostatnio zmieniony 21 sie 2007, o 13:18 przez emel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 20 sie 2007, o 00:34

Fitek-69 pisze:Konto nie zostało zawieszone, tylko zmarło, tj. zostało zabite przez tego samego gościa, który teraz, mniemam jak na razie liznął tylko wasz portal poprzez pocztę. Obym sie mylił. Tylko że z jego relacji wynika że zainteresował się tematem Sedina.pl
Nie nas tylko większą niezly kawalek swiata. I nie przez pocztę a przez dziurę w pnBB2 ktora zostal aszybko zalatana przez producenta systemu.

Piszesz ze masz kontakt z gościem - rozumiem ze przekazałes na policję ?
W razie czego sluze kontaktem z wydzialem ds. przestępczości komputerowej ktory bylby zywo zainteresowany takim namiarem a i wam (po zgloszeniu problemu) pewnie moglby pomoc...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 20 sie 2007, o 21:10

emel pisze: Ogrod Botaniczny - od strony Sklodowskiej-Curie, z gorka, glazem i zakamarkami.
Wymieniane juz Jasne Blonia z alejami platanowymi.
Od zamku do siedziby UM, zaproponowano już nazwę: "Złoty szlak" - do cudu, to mu trochę daleko.
Natomiast zgłaszam kandydaturę Zielonego Szlaku - nazwę by trzeba jakoś uatrakcyjnić - od UM, aż po "pętlę" wokół Głębokiego.
Szczegóły trasy mógłby wytyczyć Wraga.
znowu zawalam na innych i znowu pewnie dostanę opieprz
Awatar użytkownika
emel
Posty: 9
Rejestracja: 14 sie 2007, o 13:18
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Postautor: emel » 21 sie 2007, o 13:43

RychO pisze: Zielonego Szlaku - nazwę by trzeba jakoś uatrakcyjnić - od UM, aż po "pętlę" wokół Głębokiego.
Skoro szlak prowadzi na Glebokie, to moze Szlak Gleboki, w skrocie SzlaG. Mialoby to te dobra strone, ze w razie klotni szczecinianin do szczecinianina moglby w uniesieniu zawolac: "A niech to szlaG!", co oznaczaloby: "A, ide na spacer od UM az po petle wokol Glebokiego, przewietrze sie, wycisze, napatrze na roslinnosc, wroce i spokojnie pogadamy" Taki slang autochtonow :)
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 21 sie 2007, o 20:54

SzlaG :) nie tylko uspakaja, ale i odchudza. Między Orłami, a początkiem Głębokiego, ma sporo alternatywnych ścieżek.
Awatar użytkownika
emel
Posty: 9
Rejestracja: 14 sie 2007, o 13:18
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Postautor: emel » 22 sie 2007, o 23:50

Sprawa ze szlakami jest o tyle skomplikowana, że z jednej strony dany ciąg spacerowy można by uznać za "cud" ze względu na urokliwość, ale z drugiej - na szlaku można mijać kilka miejsc czy obiektów, które też są cudami. W tym drugim wypadku - czy np. uznać za jeden cud trakt od UM po Głębokie, a za kolejny, dajmy na to, Jasne Błonia, które należą do tego traktu?

A oto moja uzupełniona lista:
1) Ogród Botaniczny (zarówno część z górką po jednej stronie głównej drogi, jak i część z dołkiem po drugiej str)
2) Głębokie
3) Jasne Błonia
4) Plac Grunwaldzki
5) Cmentarz Centralny
6) Plac Jakuba Wujka z narożną willą
7) dziedziniec Klubiku przy ul. Kuśnierskiej
Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

Postautor: gozal » 23 sie 2007, o 10:53

emel pisze:4) Plac Grunwaldzki
Wraz z ponadczterdziestoletnim cudeńkiem w tej chwili ocieplanym, a tak bliskim mojemu sercu? :wink:
Gozal jest KOBIETĄ.
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 23 sie 2007, o 11:39

A może za cud uznać sam fakt istnienia miasta dziś - albo to, że pomimo wszystko się upiększa?

Jest w Szczecinie cudów więcej niż 7. Trzeba tylko uwaznie patrzeć. Czasem, na fotkach, JEST NAPRAWDĘ CUDOWNY :)
Załączniki
Sedina11,05,07-0021.JPG
Awatar użytkownika
emel
Posty: 9
Rejestracja: 14 sie 2007, o 13:18
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Postautor: emel » 23 sie 2007, o 15:32

gozal pisze:
emel pisze:4) Plac Grunwaldzki
Wraz z ponadczterdziestoletnim cudeńkiem w tej chwili ocieplanym, a tak bliskim mojemu sercu? :wink:
Ojej! Plone ze wstydu, bo nie wiem, co to za cudenko jest tam ocieplane. Czy ide wlasciwym tropem, wyczuwajac ironie? :wink: Czy to jakis straszak? Dla mnie Plac Grunwaldzki zawsze byl ladny i mocno szczecinski. I koniecznie z hazardzistami (szachy).
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 23 sie 2007, o 15:48

emel pisze:
gozal pisze:
emel pisze:4) Plac Grunwaldzki
Wraz z ponadczterdziestoletnim cudeńkiem w tej chwili ocieplanym, a tak bliskim mojemu sercu? :wink:
Ojej! Plone ze wstydu, bo nie wiem, co to za cudenko jest tam ocieplane. Czy ide wlasciwym tropem, wyczuwajac ironie? :wink: Czy to jakis straszak? Dla mnie Plac Grunwaldzki zawsze byl ladny i mocno szczecinski. I koniecznie z hazardzistami (szachy).
Ech Plac Grunwaldzki...
Jak skasowali moją tam ulubioną piaskownicę, to się rozryczałem...
Później postawili dwa "wieżowce". Nie bardzo pasują, ale ja mam sentyment. W jednym z nich, u kolegi Sztygara, ale to już późna moja podstawówka nr 62, spędzaliśmy wagary, obserwując z góry naszą grzeczną klasę, słuchając Led Zeppelin II i Niemena, Polan , a czasem nawet, dla odmiany Małego Franka z Chicago (oddałem serce blondynce :wink: )
Sorry za offtopicowanie
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 23 sie 2007, o 17:24

gozal pisze:Wraz z ponadczterdziestoletnim cudeńkiem w tej chwili ocieplanym, a tak bliskim mojemu sercu?
3...2...1...<bum>
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
marpa
Posty: 227
Rejestracja: 23 gru 2004, o 10:52
Lokalizacja: SZCZECIN

Postautor: marpa » 24 sie 2007, o 03:42

woti pisze:A może za cud uznać sam fakt istnienia miasta dziś - albo to, że pomimo wszystko się upiększa?

Jest w Szczecinie cudów więcej niż 7. Trzeba tylko uwaznie patrzeć. Czasem, na fotkach, JEST NAPRAWDĘ CUDOWNY :)
Wojtek, po prostu nie można się z Tobą nie zgodzić... :D

Tymbardziej, dziwią mnie te przejawy malkontenctwa, nawet na tym portalu - pełnym Miłośników?! Szczecin nie jest i nie będzie nigdy Stettin'em!! Natomiast oczywistością jest, że nasze miasto powstało na gruzach / "resztkach" Stettin'a. Ma to swoje wady i zalety zarazem.

Podobnie jak Bachinstitut, ja wybrałem:

1. Sedina, choć póki co nie dokopano się do niej jeszcze ;)
2. Wały Chrobrego / Tarasy Hakena
3. Zamek Książąt Pomorskich, ale właśnie ten odbudowany
4. Cmentarz Centralny
5. Jasne Błonia
6. Różanka
7. "Złoty szlak", który co prawda, jeszcze taki złoty nie jest
;) (stąd też ta ostatnia pozycja)

Natomiast, jeśli chodzi o antycuda, to pominę je z niezmierną przyjemnością, gdyż nawet szkoda sobie nimi głowę zawracać!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości

cron