VII LO przed wojną

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

VII LO przed wojną

Postautor: Arthur » 26 lis 2008, o 19:26

Ponieważ przez kilka lat uczęszczałem do podstawówki "przyklejonej" do VII LO interesują mnie losy budynku tej szkoły. Jak wiadomo przed wojną była to Adolf Hitler Schule. Niedawno przeczytałem że:
"Adolf Hitler Schulen były nadzorowane bezpośrednio przez partię i przekazywały niemal wyłącznie ideologię. (...) oddziaływanie ideologiczno-propagandowe było zresztą tak silne, że absolwenci opuszczający te placówki nie mieli prawie żadnych realnych kwalifikacji ani przydatnej w praktyce wiedzy o świecie...[Igor Witkowski "Propaganda Trzeciej Rzeszy"].
Przyznaję, że mnie to bardzo zaskoczyło. Myślałem, że był to zwykły patronat a tu się okazuje, że to sieć szkół była.
Czy wiecie coś więcej na ten temat?
Ostatnio zmieniony 26 lis 2008, o 19:56 przez Arthur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 26 lis 2008, o 19:54

Wikipedia podaje, że pierwszą szkołą nazwaną imieniem Adolfa H. była Realschule w Opladen (obecnie część miasta Leverkusen (Północna Nadrenia-Westfalia), więcej o tych szkołach: http://naxos.bsz-bw.de/rekla/show.php?m ... B_05-1_175, niestety w języku niemieckim.
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 26 lis 2008, o 20:02

Też chodziłam do tej szkoly na szczęście po wojnie ;-).
A twoimi informacjami jestem zaskoczona, też myślalam, że szkoła tylko tym rożniła się od innych, że miała imię Adolfa Hitlera.
Ale słyszłam rowniez od kolegów z klasy, że w piwnicach znajduje się jakieś wejście do podziemi, do których podobno wchodzili.
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Postautor: Arthur » 26 lis 2008, o 20:07

Schulz-dziękuję za info.
Kropka-byłem tam w piwnicach. Widziałem wzmocnione drzwi i urządzenia grzewcze bo była tam kotłownia. Więcej niestety nie pamiętam.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: VII LO przed wojną

Postautor: Bartosz » 26 lis 2008, o 22:54

Arthur pisze:"Adolf Hitler Schulen były nadzorowane bezpośrednio przez partię i przekazywały niemal wyłącznie ideologię. (...) oddziaływanie ideologiczno-propagandowe było zresztą tak silne, że absolwenci opuszczający te placówki nie mieli prawie żadnych realnych kwalifikacji ani przydatnej w praktyce wiedzy o świecie...[Igor Witkowski "Propaganda Trzeciej Rzeszy"].
Nasza A.-H.-Volksschule pod względem programu i sposobu nauczania nie różniła się od innych podstawówek w mieście (nie należy oczywiście zapomnieć, że wszędzie nauczano w "duchu narodowosocjalistycznym").

Powstała w 1930 r. Braunsfelde-Süd-Schule miała być tzw. szkołą świecką, co wywołało burzę wśród duchownych z Wartburggemeinde i części mieszkańców B'felde. Ostatecznie projekt padł.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Re: VII LO przed wojną

Postautor: Bundyman » 29 gru 2009, o 14:47

Ja także tam chodziłem. Jak spora grupa z mojej rodziny.
Przy klasie 006 w piwnicy, koło sklepiku, za zwykłymi drzwiami są drzwi typowe dla schronów. Nie wiem czy atomowych, ale schronów.
A kotłownia jest od drugiej strony...
Najlepiej (jeśli kogoś to męczy) podejść do LO VII i poprosić historyka Łukasiewicza "Hasana". To świetny nauczyciel i pasjonat - napewno pomoże.
To co ja wiem, to że podpiwniczony jest cały budynek. Udostępnione/wykorzystane jest tylko około 1/3 tej powierzchni. Co jest dalej....nie wiem.
ryvin
Posty: 52
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 23:20
Lokalizacja: Grau d'Agde

Re: VII LO przed wojną

Postautor: ryvin » 29 gru 2009, o 15:26

Interesuje mnie przedwojenny (widać go na foto w galerii Stettina) zegar znajdujący się na fasadzie budynku od ul. Jana Styki. Kilka lat temu, gdy został ponownie uruchomiony wybija połgodziny, godziny oraz w południe pewien kurant. Jest to więc jeden z niewielu (a być może jedyny ) świecki zegar z kurantem w Szczecinie. Czy ktoś może orientuje się z jakiej melodii/utworu pochodzi ten kurant :?:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

cron