Panorama Szczecina z gmachu Urzędu Celnego

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Panorama Szczecina z gmachu Urzędu Celnego

Postautor: airkozak » 9 lut 2005, o 17:03

Przedstawiam panoramę naszego grodu z gmachu Urzędu Celnego. Zrobiłem ją w poniedziałek podczas wyprawy z Krasiem. Wiem, że panorama ta nie jest przedwojenna, ale widok z tego miejsca jest tak piękny, że koniecznie muszę się nim z Wami podzielić.<br />
Chciałbym podziękować pracownikom Izby Celnej w Szczecinie, oraz oczywiście Krasiowi za pomoc.
<br />
<br />
Niestety max rozmiar załącznika to 300kB, więc <a href="http://www.airkozak.ps.pl/panorama.jpg">stąd</a> można pobrać pełnowymiarowy obrazek.
Załączniki
panorama2.jpg
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 9 lut 2005, o 17:05

html nie dziala?
pełnowymiarowy obrazek tutaj:
http://www.airkozak.ps.pl/panorama.jpg
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 9 lut 2005, o 17:48

link nie działa, nie ma pliku 404 :(

poprawny link http://www.airkozak.ps.pl/panorama1.jpg

:P
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 9 lut 2005, o 17:52

Przepraszam, polimiło mi się :oops:
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 9 lut 2005, o 23:17

Wiedziałem, że gdzieś mam i w końcu znalazłem. Świetnej jakości, kolorowa panorama zrobiona przed wojną z prawego brzegu. Widok tak jak na panoramie airkozaka. Nawet rzeka jest tak samo wygięta. Jedyna różnica polega na tym, że to stare zdjęcie zostało zrobione z dachu budynku vis a vis Izby Celnej czyli ze starej Centrali Rybnej. Przyniosę w sobotę pokazać, a jakby się znalazł chętny to dam zeskanować. Trzeba to niestety zrobić po kawałku i potem zgrabnie połączyć bo panorama ma z pół metra długości
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 9 lut 2005, o 23:27

Niebawem panoramy pojawią się w nowej galerii...
Załączniki
Bollwerk; 1925
Bollwerk; 1925
Bollwerk; 1905
Bollwerk; 1905
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 9 lut 2005, o 23:41

Więc widzę, że nosić, pokazywać i skanować nie trzeba. Ale zdaje się, że wyszło na to, że Airkozak ma materiał do "(mega)przemiany". Bo ta czarno biała panorama pasuje jak ulał do tej jego autorstwa. I co ty na to air? Da radę?
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 10 lut 2005, o 07:56

Tą czarno-białą widzę pierwszy raz, ale z pewnością zrobiona została z nie istniejącej wieżyczki. Czyli tej najwyższej, tak jak większość zdjęć robionych z tego budynku. Zaprzęgnę foto szopa do pracy, może coś się urodzi.
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 10 lut 2005, o 18:21

Jestem pozytywnie porażony, jakby leczono mnie prądem! Zazdrość mnie pożera!
Jakiego obiektywu użyłeś? Ile zdjęć (przed sklejeniem)? Ujawnij to nam, bo to może przydać się na przyszłość każdemu, kto zechce uwieczniać inne miejsca warte takiego potraktowania.
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 10 lut 2005, o 18:46

Właściwie, to na początku nie myślałem o tym, aby zrobić panoramę. Pstryknąłem kilkanaście zdjęć jedno obok drugiego, a z nich w domu wybrałem kilka do sklejeniania. Użyłem cyfraka z obiektywem 38mm. Właściwie, do czegoś takiego nadaje się każdy cyfrowy aparat, w miarę szerokokątny i z trochę większą rozdzielczością. Dobrze jest, gdy można w nim ustawić ręcznie jak największą wartość przesłony, aby otrzymać dużą głębię ostrośći. Wiele aparatów dostępnych obecnie na rynku ma zresztą w opcji możliwość robienia panoram.
Nie sądziłem, że wyjdzie tak fajnie :D
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 10 lut 2005, o 18:46

Podejrzewam ze jest to "sklejka" 4-ech zdjec, o reszte sie pytajcie autora :) , ale ja tez mam pytanko - trzasales to ze statywu czy z raczki a pozniej przekrecales na GIMPie ?
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 10 lut 2005, o 19:01

Chyba zrozumiałem: 38 to nieco mniej niż standard (45-50) - myslałem, że użyłeś znacznie krótszej ogniskowej. Domyslam sie też, że jeśli nawet nie miałeś statywu, to robiłeś z tej samej pozycji (np. opierając się o jakiś parapet).
Z teorii wiem (nigdy tego sam nie próbowałem), że robione są też panoramy poprzez "poziome przesunięcie" - wtedy raczej nie będzie tego ciekawego efektu "rybiego oka", za to jakby bardziej dokumentalnie (dokładniejsze odwzorowanie). I chyba raczej obiektywem o standardowej ogniskowej....... a może nawet dłuższym.
Twoja technika "szerokim z jednej pzycji" wydaje mi się artystycznie znacznie ciekawsza. Nadal mam w źrenicy to przepiękne przegięcie :roll:
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 10 lut 2005, o 19:18

Mówi się, że ogniskowa 35mm to naturalny kąt widzenia ludzkiego oka więc chyba do wszelkich krajobrazów taka ogniskowa byłaby najlepsza. Rzeczywiście robiłem to bez statywu. Pogoda była jednak bardzo dobra i zdjęcia są nie poruszone. Trzeba tylko robić zdjęcia jedno obok drugiego, aby pożniej je łatwo posklejać.
Szkoda, że budynek został skrócony o najwyższą wieżyczkę. Przechodząc przez poddasze, zauważyłem, że nie zostało po niej ani śladu.
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 10 lut 2005, o 19:54

I to byłoby teorii na tyle - pozostaje przejść do praktyki, wszak idą coraz dłuższe dni pełe światła :D W zapamiętaniu fotopejzażysty postaramy się nie zapomnieć o "zakładkach". To chyba najważniejsze w tym wszystkim.
kwaberski
Posty: 4
Rejestracja: 8 lip 2004, o 12:53

Postautor: kwaberski » 4 mar 2005, o 13:32

Zapraszam na parę panoram mojej amatorskiej produkcji.

www.republika.pl/kwaberski/szczecin.html
Zdjęcia są dosyć ciężkie (200-400 kB) ale fajnie się ogląda
w ACDSee z poziomym przewijaniem.

Myslę, że może warto by zrobic osobny dział z tą kategorią.
Czekam na wrażenia. Napiszcie.
Krzysiek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości

cron