Plac I Armii Wojska Polskiego

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
rygs
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2012, o 21:19

Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: rygs » 6 wrz 2014, o 15:59

Mam pytanie do zorientowanych - gdzie w Szczecinie znajduje się plac I Armii Wojska Polskiego?

Dodam, że proszę nie podlinkowywać mi mapy googli itd. Już to próbowałem i niestety ale zarówno google maps, zumi.pl czy mapa umieszczona na stronie urzędu miasta pokazują trzy różne lokalizacje, aczkolwiek w podobnej okolicy (Kusocińskiego, Narutowicza, Sowińskiego, Piastów).

Przeglądając starą mapę z 1994 roku zauważyłem, że jest on zaznaczony tam gdzie na Zumi.pl, czyli:
https://www.google.pl/maps/@53.4160618, ... 19Onyw!2e0

Stąd też nasuwa się moje pytanie: gdzie ten plac jest w rzeczywistości? Może koło obecnego tymczasowego przystanku dla zatramwaju "Kusocińskiego nż"? A może istniał kiedyś, ale na wskutek prac deweloperskich od kilku lat jest już historią? Swoją drogą ciekawe, że mamy w Szczecinie dwa obiekty poświęcone 1 AWP - most i plac
Awatar użytkownika
wiecho
Posty: 17
Rejestracja: 29 lis 2004, o 09:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: wiecho » 7 wrz 2014, o 12:42

Z planu Szczecina z 1948 r. wydanego nakładem Agencji Reklamy "Polskie Pismo i Książka" wychodzi, że plac I Armii Wojska Polskiego to teren zamknięty ulicami: Potulicka, Sowińskiego, Kusocińskiego, Dąbrowskiego, Piekary.
Załączniki
Plac I Armii Wojska Polskiego2.jpg
Szczecińskie medale i widokówki
http://www.czaszatrzymany.szczecin.pl
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: mirekjot » 7 wrz 2014, o 14:00

A tak to wygląda na planie z ok. 1958 r., sporządzonym według szkicu z 1956. Na późniejszych planach, które mam, już ta nazwa nie występuje.
Załączniki
1958 Plan Szczecin fr.jpg
1958 Plan Szczecin fr.jpg (82.48 KiB) Przejrzano 14042 razy
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 7 wrz 2014, o 17:34

W "zmiany nazewnictwa ..." prof. T.Białecki podaje o tematycznym placu:

"Exerzier-Platz (Śródmieście) (n. nie używana)"
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 7 wrz 2014, o 18:01

Dodam jeszcze, że potwierdzając przytoczoną wcześniej przez innych lokalizację na moim nietypowym planie z 1993r. jest w tym miejscu zobrazowane boisko. To plan książkowy, zatytułowany jako "Vademecum Szczecin od A-Z" z przdmową Lisewskiego, ówczesnego prez. M.Szcz., a plan składa się z wielu części.
rygs
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2012, o 21:19

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: rygs » 7 wrz 2014, o 20:04

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Domyślam się w związku z tym co pisaliście, że dziś ten plac istnieje tylko formalnie w dokumentach - w rzeczywistości teren prawdopodobnie jest pokryty w całości bujną zielenią.

Przejdę się w najbliższym czasie w te okolice i zobaczę jak to wygląda i dam znać na forum. Pozdrawiam ;)
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 7 wrz 2014, o 20:43

Nie tak szybko, jeszcze post scriptum!

Otóż nie jest prawdą, że tematyczna nazwa placu nie występuje na późniejszych planach Szczecina! Nie wiem jakimi planami dysponuje mirekjot, ale na planach z lat '60 i '70 owszem NIE wystęuje, natomiast na planach z lat '80 i '90 i późniejszych owszem TAK. Odpowiadam tutaj przypadkowo czekając na Beatkę z innego wątku, ale na planie z 1986 TAK, na planach 1992, 1997 TAK . Wydawnictw ani skanów nie będę przytaczał, jest to lokalizacja sąsiednia, wymieniona przez autora tj. kwartał Piastów-Narutowicza-Kusocińskiego-Dąbrowskiego. Na planie z 2005 (?) TAK, ale lokalizacja jest znacznie zawężona: przyległość do Dąbrowskiego i poruszając się wzdłuż Piastów i Kusocińskiego chyba do tego zbocza z dawnego Fortu Prusy.

Sądzę tylko przypuszczalnie, że jednak nastąpiła zmiana do pierwotnej, sąsiedniej lokalizacji (to się zdarzało dla innych obiektów np. ulic) ?! A co do boiska, to jest to dawny "Pionierek" o czym przyznaję nie wiedziałem. Są na tym obszarze wymieniane: Boisko i Strzelnica "Pionier" oraz Hala ZSE (w odróżnieniu od sąsiedniej Hali WOSiR).
Po plany polecam Książnicę!
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 7 wrz 2014, o 21:04

I jeszcze P.S.-2 (mam wyłączoną edycję!)

Planiki ze zbiorów sedina.pl, które uzasadniają przeniesienie nazewnictwa (prof. B.) oraz nawet późniejsze, polskie przeniesienie nazewnictwa na sąsiednie obszary:
Załączniki
Plac02_1936.jpg
Plac02_1934.jpg
Plac02_1934.jpg (70.2 KiB) Przejrzano 13994 razy
Plac01_1907.jpg
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 7 wrz 2014, o 21:14

I jeszcze P.S.-3 (brak edycji):

Sądzę też przypuszczalnie, że nazwa Plac Ćwiczeniowy (-bny?) nie pochodziła jak może sugerować np. boisko z ćwiczeń sportowych tylko ze sportowo-wojskowych garnizonu Fort Prusy. Była tam też przecież strzelnica, stąd nazwa polska też ma łącznik militarny z przeszłością ?! :lol:
jazzek
Posty: 51
Rejestracja: 18 cze 2013, o 15:42

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: jazzek » 8 wrz 2014, o 13:43

Zdecydowanie Exercierplatz ma znaczenie militarne i dotyczy miejsca ćwiczeń wojskowych (musztra, jazda konna itp.), raczej nie strzelanie. Moim zdaniem nazwa placu na planach z lat 60./70. się _nie_ pojawia ze względu na cywilną niedostępność tego terenu.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 8 wrz 2014, o 19:19

Exercier-Platz w/g planów w drugiej połowie lat '30 miał już sporą zabudowę i jego funkcja ćwiczeń militarnych była już wtedy znacznie ograniczona. Jak widać, w kwartale tego placu ćwiczebnego, ograniczonym już wtedy skosem dzisiejszej ul.Kusocińskiego istniało boisko sportowe. Obszar ten pozostawał na pewno dalej w gestii wojska, tak jak po wojnie, strzelnica natomiast jest zaznaczona na polskim planie i nie musiała ale mogła istnieć niezaznaczona w czasach niemieckich.

Nazwa 1AWP była jak przypuszczam nadana placu zaraz po wojnie "z automatu", tak jak dla wielu ulic które wkrótce faktycznie znikały wskutek braku zabudowy po bombardowaniach alianckich. Dopiero później zastanawiano się nad sensem istnienia poszczególnych obiektów którym od razu nadawano nazwy - nie krytykuję takiego postępowania! Ograniczenie placu do obszaru dzisiejszych Potulicka-Kusocińskiego też uzasadnia nazwę tylko dla tego obszaru, tak jak na przytoczonych planach, które także posiadam.

Plac ten nie jest też typowym placem w układzie komunikacyjnym Stettina-Szczecina, nie jest jednym z placów układu gwiaździstego powstałego w centrum Stettina po likwidacji Fortu Wilhelma i bardziej przypomina mi Paradeplatz, z jego jak nazwa wskazuje funkcją Placu Deflad ?!
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 8 wrz 2014, o 20:53

I dodam jeszcze - chyba nie doczekam się Beatki! - że nie krytykując automatyzmu nazewnictwa dla każdego obiektu od razu po wojnie, to w tematycznym przypadku przypisywanie nazwy dawnemu placu ćwiczeniowemu i to w zamkniętej enklawie wojskowej nie miało sensu!

Dziękuję autorowi wątku za poruszenie tego tematu, podając rozwiązanie tej kwestii jednocześnie sam wzbogaciłem swoją wiedzę nt. tego terenu! I nawet to nie jest z mojej strony ścisłe, gdyż zainteresowałem się tym terenem już sporo wcześniej! Jednak nie w kontekście nazwy 1AWP, o czym nie wiedziałem ale w kontekście Fortu Prusy. Będąc na terenie "rzekomo" Placu 1AWP w 2010r. wykonałem kilkanaście fotek, jak sądziłem pozostałości po obwałowaniach Fortu Prusy ?! Ale na niemieckich planach nie widać zaznaczonych zboczy na środku kwartału placu ćwiczeniowego?! Były to, jak mi się wydawało regularne nasypy ziemi jak wały forteczne, były na nich też schody(2296), ale może to po niwelacji terenu, schody postadionowe ?!

Zamieszczam jednak tylko 4 miniaturki:
Załączniki
FPrusy_2010.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: mirekjot » 8 wrz 2014, o 23:22

PKa pisze:Exercier-Platz w/g planów w drugiej połowie lat '30 miał już sporą zabudowę i jego funkcja ćwiczeń militarnych była już wtedy znacznie ograniczona. Jak widać, w kwartale tego placu ćwiczebnego, ograniczonym już wtedy skosem dzisiejszej ul.Kusocińskiego istniało boisko sportowe. Obszar ten pozostawał na pewno dalej w gestii wojska, tak jak po wojnie, strzelnica natomiast jest zaznaczona na polskim planie i nie musiała ale mogła istnieć niezaznaczona w czasach niemieckich.
Boisko sportowe nie należało już wówczas do wojska, ale - jak wskazuje podpis na fragmencie planu z 1936 - do kolejarzy (Reichsbahn-Sportplatz). Po wojnie "właścicielstwo", można powiedzieć, od pewnego momentu było kontynuowane - stadion należał do Pioniera - klubu sportowego szczecińskich kolejarzy. Starania o przyznanie rzeczonego boiska kolejarze podjęli w 1957. Na planach z lat 60. (1965, 1968), które posiadam, jako adres obiektu widnieje Potulicka 20a. Nie należał więc do obszaru o nazwie plac I Armii WP.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 9 wrz 2014, o 06:30

PKa pisze:...Obszar ten pozostawał na pewno dalej w gestii wojska, tak jak po wojnie...
Miałem na myśli czas bezpośrednio po wojnie - też przypuszczalnie, gdyż przylegał do obszarów koszarowych.
Zamiast "na pewno" miało być "zapewne", czyli "raczej" - ale mam wyłączoną edycję i osobno nie chciałem prostować!Tak więc było OK!
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 9 wrz 2014, o 06:40

Podpis "Reichsbahn..." nie przesądza o właścicielstwie - możliwa była ajencja, dzierżawa. Na innym planie istnieje jednak chyba projekt przeprowadzenia przez te tereny linii kolejowej... :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości