Niebuszewo - nieistniejące ulice.

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 2 maja 2005, o 23:05

Skoro juz zaczelem z tymi mapkami to dorzuce jeszcze cieplutkie buleczki - przed chwila wyskanowany kawalek mapki z jakiegos przewodnika o Szczecinie z 1965 roku - chyba te uliczki o ktorych mowicie jeszcze wtedy istnialy....
Załączniki
Niebuszewo1965.jpg
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 2 maja 2005, o 23:16

No, to ciekawe ale nie wiem czy prawdziwe. Jak pamiętam to osiedle powstało ok 1963. Jeśli to prawda, to wtedy tych uliczek już nie mogło być.
Chyba, że poszli na łatwiznę i obrobili jakąś poprzednią mapę, byle by było...
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 6 maja 2005, o 19:18

"Do pełnego obrazu całości przydałyby się takie zdjęcia lotnicze owego kwartału, tak jak to jest w przypadku prezentowanych na tej stronie okolic dworca Niebuszewo, ulicy Kadłubka czy starej gazowni. "


gzdie jest to zdjecie lotnicze??? :roll:
szukam i szukam i nic???
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 6 maja 2005, o 19:41

Ależ są tam:
Stettin vor 1945 (Von Bachinstitut Stettin) > Gesamtansichten > Luftbilder
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 6 maja 2005, o 19:55

Wisze Ci bezalkoholowe :lol:

dzieki
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

Postautor: kurzastopka » 14 maja 2005, o 19:32

Ponieważ widzę,że sporo na forum patriotów niebuszewskich - specjalnie dla nich trochę zdjęć z archiwum mojego ojca i dziadka.(dziadek -wstyd się przyznać - był jednym z majstrów betonujących Dolinę Niewidzialnej Rzeki w latach 60-70tych).
Załączniki
Tu chłopaki dzielnie wznoszą jeden z 2óch wieżowców przy Ofiar - w tle niezablokowana jeszcze skarpa.
Tu chłopaki dzielnie wznoszą jeden z 2óch wieżowców przy Ofiar - w tle niezablokowana jeszcze skarpa.
Tu chłopaki Niebuszewiaki - w tle- Kadłubek,odcinek przy Kołłątaja; widać wypalone pierzeje zabudowy  - dziś w tym rejonie stacja benzynowa.Tak na marginesie - widoczne zabudowania powst. na miejscu dawn. cmentarza niebuszewskiego.Foto-1955.
Tu chłopaki Niebuszewiaki - w tle- Kadłubek,odcinek przy Kołłątaja; widać wypalone pierzeje zabudowy - dziś w tym rejonie stacja benzynowa.Tak na marginesie - widoczne zabudowania powst. na miejscu dawn. cmentarza niebuszewskiego.Foto-1955.
Widok na Kadłubka w kierunku Niemcewicza - gazownia, na obecnie zablokowanym terenie widoczne objazdowe wesołe miasteczko, dalej baza transportowa.Zupełnie u góry po prawej komin zakładów budowlanych przy Cyryla i Metodego - rozebrane w 1982 r.Foto -1960.
Widok na Kadłubka w kierunku Niemcewicza - gazownia, na obecnie zablokowanym terenie widoczne objazdowe wesołe miasteczko, dalej baza transportowa.Zupełnie u góry po prawej komin zakładów budowlanych przy Cyryla i Metodego - rozebrane w 1982 r.Foto -1960.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 16 maja 2005, o 08:28

kurzastopka pisze:Ponieważ widzę,że sporo na forum patriotów niebuszewskich - specjalnie dla nich trochę zdjęć z archiwum mojego ojca i dziadka.
Dzieku Kurzastopko.
Wlasnie takich zdjec nam trzeba.
Zapraszam innych do dzielenia sie swoimi zbiorami...
Awatar użytkownika
jacek80
Posty: 87
Rejestracja: 27 kwie 2005, o 11:26
Lokalizacja: Forever Szczecin

Postautor: jacek80 » 16 maja 2005, o 10:35

Busol pisze:
kurzastopka pisze:Ponieważ widzę,że sporo na forum patriotów niebuszewskich - specjalnie dla nich trochę zdjęć z archiwum mojego ojca i dziadka.
Dzieku Kurzastopko.
Wlasnie takich zdjec nam trzeba.
Zapraszam innych do dzielenia sie swoimi zbiorami...[/quot


Zobacze co ma sasiadka na zdjeciach ktora osiedlila sie w 1945 na slowackiego jesli znajde cos interesujacego postaram sie wzucic skan tylko niewiem ile czasu poswiece na dokladne obejzenie fotografi bo starsza pani ma pokazny zbior fot(jej maz mial chopla na punkcie robienia zdjec) :lol:
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 16 maja 2005, o 12:21

A ja zapraszam wszystkich do dzielenia się zdjęciami powojennymi które mogę umieścić w galerii "Po 1945".
Awatar użytkownika
jacek80
Posty: 87
Rejestracja: 27 kwie 2005, o 11:26
Lokalizacja: Forever Szczecin

Postautor: jacek80 » 21 maja 2005, o 10:06

Wczoraj bedac z Bartezem na piwku zobaczylismy co zrobili z dworca na niebuszewie jest tam teraz Galeria malarska a wyglada to tak:

Kasy biletowe=biuro firmy
Poczekalnia=galeria
przejscie podziemne prowadzace na perony=zaplecze socjalne

Wsrodku juz nic nie przypomina dawnego dworca :( jest po remoncie kapitalnym i urzadzono to w nowoczesnym stylu zachowaly sie tylko orginalne drzwi wejsciowe na dwozec :(


GG5129937 jacek19800@o2.pl
gz1972
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:02

Postautor: gz1972 » 8 lip 2005, o 04:05

Witam po dłuuuugiej przerwie. Szczególnie dziękuję Mariuszowi za dwa super kolorowe zdjęcia, które do mnie dotarły. Jakiś tydzień temu wybrałem się na spacer na ów zarośnięty zielskiem teren pomiędzy ogrodzoną częścią garażowiska a parkingiem strzeżonym. I faktycznie chyba COŚ TAM JEST, tyle że nieco bliżej Ofiar Oświęcimia, nie zaś tak bardziej na środku placu, jak ktoś wcześniej w tym wątku ukazał na planie czerwonym kółkiem.

Jedna z tych rzeczy (obie znajdują się w odległości paru metrów od siebie) wygląda jak betonowa płyta z kilkoma otworami, które są znacznie głębsze niż sugerowałaby grubość tej płyty (jest pod nią wolna przestrzeń) zaś drugi "obiekt" ma postać kawałka ceglanego muru. Nie wiem czy to wystający z ziemi kawałek owego tajemniczego schronu, czy też może jakaś resztka fundamentów znajdujących się tam kiedyś kamienic (które widać na prezentowanym w galerii przedwojennym zdjęciu fragmentu dzisiejszej ulicy Ofiar Oświęcimia) czy też po prostu jakaś pozostałość po istniejącej tam przed laty fabryce domów.

Jak będzie słonecznie wybiorę się tam z aparatem i pokażę to co opisałem powyżej.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 8 lip 2005, o 08:03

gz1972 pisze:Jakiś tydzień temu wybrałem się na spacer na ów zarośnięty zielskiem teren pomiędzy ogrodzoną częścią garażowiska a parkingiem strzeżonym. I faktycznie chyba COŚ TAM JEST, tyle że nieco bliżej Ofiar Oświęcimia, nie zaś tak bardziej na środku placu, jak ktoś wcześniej w tym wątku ukazał na planie czerwonym kółkiem.


W takim razie chyba nie mówimy o tym samym. Pamiętam dokładnie, że owy schron znajdował się jednak blisko kółka zaznaczonego na mapie. Był to typowy (z zewnątrz) betonowy schron, także o cegłach nie może być mowy. B. podobny do tego przy byłym boisku Stali Stocznia, przy 'okrąglaku'. Niestety nie pamiętam jak wysoko nad powierzchnię ziemi wystawało wejście, być może zostało częściowo rozebrane, ale na pewno nikt by nie angażował środków by to zniszczyć w całości.
A co powiesz na to zdjęcie:

http://www.sedina.pl/index.php?name=PNp ... ad&id=3561

Niezłe co ?
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Postautor: maciulka » 8 lip 2005, o 12:07

jacek80 pisze:Wczoraj bedac z Bartezem na piwku zobaczylismy co zrobili z dworca na niebuszewie jest tam teraz Galeria malarska a wyglada to tak:

Kasy biletowe=biuro firmy
Poczekalnia=galeria
przejscie podziemne prowadzace na perony=zaplecze socjalne

Wsrodku juz nic nie przypomina dawnego dworca :( jest po remoncie kapitalnym i urzadzono to w nowoczesnym stylu zachowaly sie tylko orginalne drzwi wejsciowe na dwozec :(

Bardzo szkoda, że tak się dzieje, ale niestety wszędzie chodzi tylko o pieniądze. Niewielu jest takich jak my, którzy chcieliby ocalić wszystko od zapomnienia. Wielu chciałoby właśnie zapomnieć o "dziadostwie". Na Niebuszewo przybywały transporty z osiedleńcami już od samego końca wojny... Do kiedy ten dworzec funkcjonował jako dworzec?
gz1972
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:02

Postautor: gz1972 » 8 lip 2005, o 12:34

A co powiesz na to zdjęcie:

http://www.sedina.pl/index.php?name=PNp ... ad&id=3561

Niezłe co ?
Zajefajne !!! Z którego to roku jest ??? Ani jednego bloku! Po lewej stronie widać część obszaru (na mój gust jego wschodnią połówkę) na jakim były ulice Auguststrasse i Rosenstrasse i co najważniejsze widać COŚ co mogłoby być porośniętymi krzaczorami resztkami ruin. Poproszę o jakieś bliższe informacje odnoszące się tej WSPANIAŁEJ fotki. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze ujęcia od strony alei Wyzwolenia (coś jak to zeskanowane zdjęcie z "Kuriera" jakie jest w galerii, ale na nim są już bloki i fabryka domów). Poza tym widać WYRAŹNIE, że moja teoria odnośnie "podsypania" wzgórza na którym dzisiaj stoją czteropiętrowe bloki znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Na przedwojennym zdjęciu ulicy Heinrichstrasse widać że teren wznosi się do góry, ale mniej więcej jest to połowa tego co jest dzisiaj. A Twoja fotka to potwierdza. Jest tam lekkie wzniesienie, ale nie aż takie jak dzisiaj. Jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 8 lip 2005, o 13:47

Na mój gust początek lat sześćdziesiątych. Ale muszę popytać. Jest internat w TME, jest Akademia Rolnicza ale nie ma SP10.
No i nie ma Piastowskiego. Teren istotnie porośnięty krzakami, już po usunięciu ruin. Kiedyś rozmawiałem z EwaEwa, pamięta ten teren w takiej postaci jak na zdjęciu. Ja z kolei widziałem kiedyś zdjęcie z okresu kiedy budowali wieżowce przy Of. Ośw. i widać było narzuconą ziemię o której mówisz. Co do tego nie ma wątpliwości, z resztą zachodni wylot schronu jest prawie cały zasypany. I jeszcze jedno, nie raz pamiętam, że na terenie K.Król, trzech czteropięrtowców wystarczyło troszkę pokopać, żeby natrafić na gruzy z cegieł. Wygląda na to, że nie patyczkowali się tylko mieszali ziemię (piasek) z gruzami i wyrównywali.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

cron