Duma Szczecina (nie sportowa)

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 30 maja 2005, o 09:55

Myśle że do kategorii duma popkulutrowa można by dopisać zespół Hey oraz Pogodno.
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 30 maja 2005, o 10:21

Jak widać dla nas symboli jest wiele, bo co tu dużo mówić nieźle orientujemy się w dziejach miasta i staramy się nie posługiwać stereotypami.
Jesteśmy dumni z pasjonującej historii Szczecina, wiele przykładów tutaj już padło, można jeszcze przypomnieć np. Stoewera, najstarsze kino w Europie, jedyny zwodzony most kolejowy, największe skupisko platanów itd.
Troszkę mnie dziwi, że jakoś nikt nie wspomniał dotąd o Szczecinie grudnia 1970 r., czy sierpnia 1980 r. W tym roku odbędą się obchody 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W centrum wydarzeń tradycyjnie będzie Gdańsk, mimo że to właśnie w Szczecinie zostały one podpisane dzień wcześniej (30 VIII).
Co do Dumy Pomorza i tego co napisał Finkenwaldczyk - właśnie że napisałeś nieprawdę. Pogoń nigdy nie była, nie jest i nie będzie z Piotrkowa, Rzgowa czy Kobylanki. Zmieniają się władze klubu, sponsorzy, piłkarze - tych ostatnich prawdziwie szczecińskich jest ostatnimi czasy bardzo mało. Od 1948 r. trwa jednak tradycja klubu właśnie w tym mieście, podtrzymywana przez kibiców kochających granatowo - bordowe barwy. Pogoń to my.
Jest wiele miast, są piękniejsze, ich sława jest większa. Ale jest na tym świecie też takie miasto, któremu oddaliśmy nasze serce, bo w wielu przypadkach ono dało nam życie, młodość, przyjaciół, wykształcenie, pracę.
Dało nam pasję, dzięki temu tutaj jesteśmy.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
kuko
Posty: 159
Rejestracja: 8 sie 2004, o 20:18
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kuko » 30 maja 2005, o 11:00

Busol pisze: Czy coś dalej ?
hmmm, no moze.... Jacek Piechota? :lol:
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 30 maja 2005, o 11:25

kuko pisze:
Busol pisze: Czy coś dalej ?
hmmm, no moze.... Jacek Piechota? :lol:
Upominam .... :?
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 30 maja 2005, o 12:02

To ja dodam ponad 540 lat tradycji Szkoły Radzieckiej + 60 lat tradycji I LO :).
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 30 maja 2005, o 12:27

Bartosz pisze:To ja dodam ponad 540 lat tradycji Szkoły Radzieckiej
Nie rozumiem...
Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

Postautor: sacek » 30 maja 2005, o 12:34

Wy tylko z tą Pogonią, a nasze panie też mogą być dumne: Łącznościowiec Szczecin w Kobiecej Ekstraklasie Piłki Ręcznej oraz Piast Szczecin, który właśnie co awansował do Kobiecej Ekstraklasy Siatkówki
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 30 maja 2005, o 13:10

Bartosz pisze:To ja dodam ponad 540 lat tradycji Szkoły Radzieckiej
Busol pisze:Nie rozumiem...
Khem... Bartoszowi chodziło o szkołę rady miejskiej, a nie szkołę Związku Radzieckiego...
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 30 maja 2005, o 14:08

Bachinstitut pisze:
Bartosz pisze:To ja dodam ponad 540 lat tradycji Szkoły Radzieckiej
Busol pisze:Nie rozumiem...
Khem... Bartoszowi chodziło o szkołę rady miejskiej, a nie szkołę Związku Radzieckiego...
Właśnie. Przymiotnik "radziecki" (utworzony od rzeczownika "rada") był w użyciu zanim na świecie pojawił się tow. Lenin. Jednym z "kongresówkowych" przykładów są apteki radzieckie.

Szkoła, która mieściła się w budynku naszego (tj. m. in. mojego, Busolowego, Torneyowego...) liceum, od samego początku (w XIV w.) znajdowała się, podobnie jak kościół św. Jakuba, pod patronatem rady miejskiej.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 30 maja 2005, o 16:25

I żeby być konsekwentnym, podaj tu wszystkie adresy przed 1903 rokiem, bo przy okazji coś sam tu musze zrewidować.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 30 maja 2005, o 19:39

Bachinstitut pisze:I żeby być konsekwentnym, podaj tu wszystkie adresy przed 1903 rokiem, bo przy okazji coś sam tu musze zrewidować.
Wkrótce dam znać, bo moje materiały są w szkole. Z tego co pamiętam:

1. Breitestr. 51,
2. Gr. Papenstr.,
3. Mönchenstr.,
4. Marienplatz,
5. Klosterstr. lub gdzieś w pobliżu,
6. Grüne Schanze 8.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 30 maja 2005, o 19:43

No właśnie - ale ja bym chciał z numerkami.
Bo mam tylko te Klosterstraße 1.
Daty też będzisz miał?
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 30 maja 2005, o 20:47

1. Breitestr. 51 (po 1371 r., oficjalnie od 1404 r.-?),
2. Gr. Papenstr. (?-1550),
3. Mönchenstr. (1550-1832) - wiesz gdzie :wink:,
4. Marienplatz 1 (1832-1868),
5. Klosterstr. 1 (1869-1872),
6. Grüne Schanze 8 (1872-1903).

W 1469 roku, wobec zdecydowanych ataków ze strony kapituły katedralnej, władze miejskie zobowiązały się zamknąć szkołę, jednakże postanowienie to nie wchodzi w życie lub jest respektowane jedynie przez krótki okres czasu.

W 1485 roku szkoła występuje jako „De olde Schole” - Stara Szkoła. Jeszcze w połowie XVIII wieku tą nazwą były określane kamienice należące do kościoła św. Jakuba.

W 1549 roku szczeciński reformator Paulus vom Rode przekazał radzie miejskiej sprawozdanie, w którym stwierdzał, że budynek szkoły nie może być pozbawiony mieszkania dla rektora oraz kloaki - ówczesnej toalety, na której opróżnianie każdy uczeń miałby płacić jeden grosz rocznie.

Tyle pamiętam. Więcej napiszę, kiedy wrócą moje materiały.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 30 maja 2005, o 21:09

Jestem dumny ze znanych szczecińskich firm, które istnieją (Wilvorst, Freybe & Co., Pommersche Provinzial Zuckersiederei A. G.), bądź istniały (Feldmühle, Portlandzement-Fabrik "Stern", PNVG), a które nie zostały jeszcze tutaj wspomniane. Na uwagę zasługuje też ta sama od ponad 160 lat lokalizacja Stettin(er) HBf.
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 30 maja 2005, o 22:48

A ja niestety będe upierał się przy "swoim". mam cichą nadzieję, że Romeck, Bartosz, Kevin, Yomas (mógłbym tak wymieniac i wymieniac) choc w części mnie poprą. Mam na myśli powojenną "dumę Szczecina", bo przedwojenną na pewno był. Tak, tak Szanowni Państwo - Stocznia Szczecińska i ludzie, którzy ja dźwignęli ... jestem pełen podziwu dla wszystkich tych ludzi, którzy przyczynili się do jej odrodzenia ... nie było to łatwe. Dosłownie można powiedzieć powstało "coś z niczego". Czytając opracowania, starsze wydania książek, wcześniejsze monografie, rozmawiając z ludźmi, można naprawdę się przekonać ile to wymagało poświęcenia przede wszystkim z ich strony. Podczas tej ciężkiej pracy było stać na żarty podczas budowy m.in. "Janka Krasickiego", których celem był Pan Jendza. Znajdowali w tym wszystkim radość ...

A chcąc dorzucić od siebie dwa słowa komentarza - niestety nie ma Nasze Miasto wyraźnego symbolu. Dla nas, dla osób, które Stettinem czy Szczecinem się interesują wszystkie te rzeczy, wcześniej wymienione sa po prostu łatwiejsze do wymienienia, jednak żaden z nich nie jest wyraźnym, powszechnie znanym symbolen Naszego Miasta. Szkoda, naprawdę szkoda - jednak to nie nasza wina, jednakże być może My jesteśmy to w stanie choć w niewielkim stopniu to zmienić ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości