Skolwin, Stołczyn, Golęcin - o poranku...

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
stopstop
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2004, o 17:50

Skolwin, Stołczyn, Golęcin - o poranku...

Postautor: stopstop » 11 lip 2004, o 18:17

Proponuję przejechać się trasą Skolwin, Stołczyn, Golęcin o poranku, kiedy dopiero wstaje Słońce. Zupełnie odmienna czasoprzestrzeń. Przykuwają uwagę trzy obiekty: papiernia, huta i silos. Niesamowicie wyglądają pośród nadodrzańskich mgieł i bladego jeszcze brzasku. Szczególnie papiernia w Skolwinie, to archaizm architektoniczny, jaki oglądac możemy tylko na starych widokówkach.
Przygnębiające wrażenie robi opustoszały i zdemolowany dworzec tuż przy papierni. Duży budynek, tak się marnuje. Zresztą jak i wszystkie inne na trasie do Trzebieży...
Pabes
Posty: 40
Rejestracja: 29 cze 2004, o 21:17

Postautor: Pabes » 10 sie 2004, o 22:02

Wiem, coś o tym. Swego czasu znalazłem się o poranku w tej czasoprzestrzeni. Było to kilka lat temu ale wrażenia pamietam do dziś. Swoją droga Skolwin, Stołczyn, Golęcin, Gocław to naprawde piekne miejsca, żyjące swoim życiem. Pamiętam tez czasy kiedy nie jeden raz przejechałem pociągiem trasę ze Szczecina do Trzebierzy...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 11 sie 2004, o 08:52

Pabes pisze:Pamiętam tez czasy kiedy nie jeden raz przejechałem pociągiem trasę ze Szczecina do Trzebierzy...
Potwierdzam. Z głównego do Trzebieży (kiedyś wymyślili że to Trzebież Szczeciński (!)) 1 h 05 min z czego chyba 45 min w szczecinie.
I te stacje jakieś takie Glinki, Łękno, i te wszystkie za niebuszewem - super...
Też kilka razy jechałem.

A przy niebuszewie to maszynista zatrzumał żółtka i zaczął gonić jakąś młodzież coto dzieliłą się swoją kolekcją kamieni z pasażerami...

Klimat był
Pabes
Posty: 40
Rejestracja: 29 cze 2004, o 21:17

Postautor: Pabes » 11 sie 2004, o 13:15

A wiecie, że na terenie papierni jest przystań jachtowa?? Mała i zapuszczona i chyba zapomnianan przez żeglarzy:( Znajomi mieli tam "okręt". Klimat I klasa. Żeby dostac się na tę przystań (od strony lądu) trzeba było mieć przepustkę. Od strony wody mógł tam wpłynąc każdy. Ech...
Maciek

Rajd Szczecin-Police przez Skolwin

Postautor: Maciek » 11 sie 2004, o 13:36

Ostatnio mia³em chwilkê i postanowi³em ¿e poje¿d¿ê trochê samochodem po mie¶cie i okolicach. Trafi³em te¿ w³asnie na Skolwin i Sto³czyn i dalej w kierunku Polic. Ta trasa jest super. Zakrety, góra, dó³, góra, dó³, klimatyczne kamienice, wille, budynki, obiekty industrialne (huta, papiernia). Wszystko tez nieprzyk³adnie zaniedbane.

Najlepsze jest jednak to, ¿e gdzieniegdzie wy³ania siê widok na Odrê, co robi niesamowite wra¿enie i faktycznie bêd±c tam o poranku mo¿na siê spodziewaæ nielada atrakcji przyrodniczych ;-)

Szkoda ¿e szwedzi nie zainwestowali w nasz± szczeciñsk± papierniê, tylko wybrali jaki¶ tam Kostrzyn nad Odr± (nie obra¿aj±c Kostrzyna ;-)

Jak bêdê mia³ kiedy¶ mo¿liwo¶æ to napewno co¶ z tym zrobiê heh

Maciek
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 16 sie 2004, o 15:42

dla stesknionych za trasa szczecin-trzebiez polecam:
http://www.bahn-in-pommern.de/strecken/nebnh10_b1.htm

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

cron