Bary mleczne

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Bary mleczne

Postautor: Ioannes » 11 sty 2006, o 15:23

To było coś! Wspaniałe kombinaty żywieniowe, uśmiech bufetowej spod czepka, parujące talerze smakowitej pomidorowej, mielone z kaszą, leniwe...
Pamiętam dobrze kilka z nich, których już dziś nie uświadczymy...
Po pierwsze wspaniały przykład kwitnącego socjalizmu - Bar "Extra".
Po drugie bar "Dar" w miejscu dzisiejszej Pizza Hut na Wojska Polskiego - też wielkie wnętrze, jednakże w pewnym momencie zaatakowała tam salmonella i wkrótce potem bar zamknięto.
Po trzecie bar "Liliput" - jak przez mgłę pamiętam mały, biały pawilon na Wojska Polskiego, chyba w okolicach dzisiejszego pl. Gałczyńskiego, tylko po drugiej stronie (gdzie to stało?)
Po czwarte - znany już tylko z opowieści bar "Mors".
Po piąte - bar "Bambino" na pl. Kościuszki, zastąpiony dziś przez Beverly Hills Video.
Oczywiście są i takie, które istnieją do dzisiaj: "Turysta", "Jedyna", "Zacisze" (Niebuszewo), "Panorama" (na Książąt Pom.), "Małe Białe" (Emilii Plater), niezidentyfikowany z nazwy bar przy ul.Słowackiego...
Trochę było o tym w temacie "Miejsca, których nie ma". A jakie bary Wy pamiętacie?
J-23
Posty: 94
Rejestracja: 31 paź 2004, o 20:37

Re: Bary mleczne

Postautor: J-23 » 11 sty 2006, o 15:50

Ioannes pisze: niezidentyfikowany z nazwy bar przy ul.Słowackiego...
możliwe że chodzi o "Kogel Mogel", istnieje do dziś, tylko to jeszcze ul.Wyzwolenia
Dorian

Postautor: Dorian » 11 sty 2006, o 16:34

Ja tam najbardziej wole bar "Turysta", o ktòrym moja matka mi już wiele opowiadała. Cocktail-bar zaraz obok zresztą należący to Turysty też jest wspania&#322y... mniam... :P
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 11 sty 2006, o 16:57

najleszy jest na niebuszewie :D szczególnie pierożki mają dobre :lol: :lol: :lol:
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bary mleczne

Postautor: Busol » 11 sty 2006, o 17:24

Ioannes pisze:"Małe Białe" (Emilii Plater),
Tu czasmi kesona można spotkać :-)
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 11 sty 2006, o 17:41

Mnie jakos bary mleczne zawsze odpychaly tym zapachem...Zapach mielonych ok...kotletow ok...ogorkowej ok...knedli tez..ale mieszanka ich wszystkich na raz to jakos nie :) Ale atmosfera jak najbardziej szczecinska.Szkoda by bylo je zamnkac bo na stale sie wpisaly w nasza szczecinska - jak i polska - kulture... Ps:Ciekawe czy "garmażerka " spolemu vis'a vis galaxy tez jest zaliczana jako bar mleczny...?
Awatar użytkownika
shiba
Posty: 397
Rejestracja: 17 wrz 2004, o 22:22
Lokalizacja: Neu-Westend
Kontakt:

Postautor: shiba » 11 sty 2006, o 21:37

Dorian pisze:Ja tam najbardziej wole bar "Turysta", o ktòrym moja matka mi już wiele opowiadała. Cocktail-bar zaraz obok zresztą należący to Turysty też jest wspaniały... mniam... :P
w Turyście najlepsze sa nalesniki :)
[b] TWH TS [/b]
Awatar użytkownika
skorpion
Posty: 256
Rejestracja: 11 sty 2005, o 09:54
Lokalizacja: 5. Lipca/Grunstrasse

Postautor: skorpion » 12 sty 2006, o 10:12

"Turysta", "Zacisze" i "Małe Białe" są przeze mnie odwiedzane raz na jakiś czas od wielu, wielu lat. Jedzenie jest smaczne i tanie. Zapachy i klimat tych miejsc wcale nie taki odrażający jak się niektórym zdaje. Mi w ogóle nie przeszkadza. W kultowym "Turyście" spotkać można z resztą zawsze kogoś znajomego :P
Co do miejsc historycznych to w dzieciństwie najczęściej odwiedzałem "Bar Extra" i "Liliputa". Był jeszcze taki bar mleczny, niewymienony tutaj, który znajdował się naprzeciwko Galerii Centrum czyli wówczas PDT "Posejdon". Jaka była jego nazwa? Był też bar mleczny, który stał na Podzamczu gdzieś między ul. Wielką, a Starym Ratuszem. Jego nazwy również nie pamiętam.
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Postautor: Ioannes » 12 sty 2006, o 10:16

Skorpion, naprzeciwko galerii Centrum był chyba bar "Maleńka" (tam jest teraz "Dom chleba"?) - nie byłem w tym barze nigdy, tylko jako dzieciak przechodziłem koło niego. A tego baru na Podzamczu w ogóle nie pamiętam.
Przypomniał mi się też bar "Wisła" na rogu Jagiellońskiej i Piastów, naprzeciwko dawnego "Szu-China", teraz tam też jest coś w rodzaju baru szybkiej obsługi, ale takie jakieś IMHO bezpłciowe.
marlenas
Posty: 22
Rejestracja: 7 gru 2005, o 20:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: marlenas » 12 sty 2006, o 21:51

Bar Liliput był to mały budyneczek stojący prawie naprzeciwko bramy głównej Zakładów Drukarskich przy Al. Wojska Polskiego chyba nr 128. W czasach wczesnego dzieciństwa m. in. lody Bambino sprzedawała tam bardzo (bardzo, bardzo) obfita pani Lodzia (o ile dobrze pamiętam). Ależ to stare czasy. Pani Lodzia była bardzo miła, a lody pyszne.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 12 sty 2006, o 23:06

Pamiętacie "lokale", w których serwowano świeży sok z marchwii? Jeden był na F.-K.-Str.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 13 sty 2006, o 12:41

Bartosz pisze:Pamiętacie "lokale", w których serwowano świeży sok z marchwii? Jeden był na F.-K.-Str.
Pyychaaa :D Dzisiaj można się napić soku naprzeciwko Galerii Centrum, koło Domu Chleba... tak przynajmniej było jeszcze do niedawna:)
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 13 sty 2006, o 13:06

skorpion pisze: Był też bar mleczny, który stał na Podzamczu gdzieś między ul. Wielką, a Starym Ratuszem. Jego nazwy również nie pamiętam.
Między tymi ulicami tj. na Mściwoja stał bar KRAKUS ale nie był on zbyt mleczny chyba, że za mleko uznać piwo.
A kto pamieta jeden z pierwszych barów mlecznych w miejscu dawnej knajpy dla wielbicieli Eltona Johna i kolesiów?
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 14 sty 2006, o 11:46

spimac pisze: A kto pamieta jeden z pierwszych barów mlecznych w miejscu dawnej knajpy dla wielbicieli Eltona Johna i kolesiów?
Mowisz o tym barze przy nieistniejącej ścianie płaczu, postawionej w miejscu wylotu Pionirestr. do Falkenwalderstr.
Ale to były czasy.... i tuż obok paszteciki, a potem pierwsza piccernia z "grubym ciastem". heh...
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 15 sty 2006, o 10:58

Bartosz pisze:Pamiętacie "lokale", w których serwowano świeży sok z marchwii? Jeden był na F.-K.-Str.
Lokalizację drugiego punkt podała kgirl, a trzeci mieścił sie na 3 Maja vis a vis starej przychodnik kolejowej przy Pl. Zawiszy. Nie wiem czy istnieje ten punkt do dzisiaj.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości