Junak

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Skorek
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2006, o 20:02

Junak

Postautor: Skorek » 25 sty 2006, o 01:38

Witam
Na szczecinskim forum dotyczacym naszego miasta nie moze zabraknac - tematu Fabryki SFM i produkowanego przez nia motocykla Junak .
W Szczecinie uchowalo sie jeszcze kilku sympatykow tego motocykla , sa byli pracownicy , ich rodziny .

To prosze o odzew .
Podaje moj adres m-10@wp.pl
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 25 sty 2006, o 07:23

skorek pisze:Witam
Na szczecinskim forum dotyczacym naszego miasta nie moze zabraknac - tematu Fabryki SFM i produkowanego przez nia motocykla Junak .
W Szczecinie uchowalo sie jeszcze kilku sympatykow tego motocykla , sa byli pracownicy , ich rodziny .

To prosze o odzew .

.. a dokładnie w jakiej sprawie prosisz o odzew ? Jakby to powiedział Nasz Admin: rozumiem, że zechciałbyś nam pomóc ? ;)
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 25 sty 2006, o 08:14

Mam instrukcje jak konserwować Junaka :D
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
Bartez
Posty: 371
Rejestracja: 6 maja 2004, o 09:57
Lokalizacja: ZABELSDORF-Stettin
Kontakt:

Postautor: Bartez » 25 sty 2006, o 10:07

razem z kolega od ponad roku zbieram czesci potrzebne do zlozenia junaka w wersji m-10

do tej pory zebralismy w zasadzie wszystko procz ramy i silnika co na przelomie 2 miesicey sie zmieni i wtedy wczesna wiosna ruszamy z renowacja , lakierowaniem i skladaniem maszyny, o efektach pracy poinformuje

jesli sie uda motocykl bedzie posiadac rowniez kosz boczny jednak jego obecny stan nienapawa mnie optymizmem poniewaz calep oszycie jak i stelaz z rur jest w stanie agonii, jednak jesli praca przy samym motocyklu pojdzie po mojej mysli i uda sie sprawnie i szybko zlozyc maszyne to za kosz rownbiez sie wezmiemy :D

pozdrawiam

PS.jesli ktos mialby dojscie do czesci od junaka w rozsadnych cenach to prosze o kontakt :D w ramach dodatkowej rekompensaty obiecuje przejazdzke na tej pieknej maszynie :D
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 25 sty 2006, o 10:44

Przypomnę, że mamy artykuł na ten temat.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Skorek
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2006, o 20:02

Postautor: Skorek » 25 sty 2006, o 21:46

a dokładnie w jakiej sprawie prosisz o odzew ? Jakby to powiedział Nasz Admin: rozumiem, że zechciałbyś nam pomóc ? Wink

Cele są różne....
Po pierwsze sam ma Junaka i znam kilku kolegów co też mają - i sobie nieraz jeżdzimy. :D i chętnie poznałbym nowych.Ja rocznikowo jeszcze załapałem się na ostatni rok produkcji motocykla - czyli 1968.
Po drugie - tak sobie nieraz myslę o zbieraniu pamiątek po SFM .Nie chodzi mi o części do motocykla - bo te po prostu mozna kupić , ale bardziej by mnie interesowały wsponienia - zdjęcia zwykłych ludzi , którzy jezdzili na wycieczki , rajdy .
Jeszcze żyją byli pracownicy , może mają jakieś ciekawe wspomnienia , zdjęcia.
Mnie osobiście techniczne sprawy mniej obchodzą - bardziej ludzkie .
Fabryka SFM to piękna karta w histori naszego miasta , może warto troszkę podrązyć temat .
Tak sobie marzę o wydaniu jakiegoś albumu ze zdjęciami właścicieli Junaków , ich rodzin z motorami z lat 50 , 60 - tych...na tle ówczesnaj Polski , Sczecina .Zdjęcia będą na pewno czarno-białe .... takie jakie lubię najbardziej .

Fabryka Polmo została kupiona przez prywatnych biznesmenów - w ich rękach jest kilka historycznych motocykli , prototypów.
Ja to bym te motory widział w szklanych gablotach - ustawionych w Urzędzie Miejskim .
Właśnie w urzędzie - tam gdzie są ludzie , pulsuje życie - a nie gdzieś w muzeum.
Ewentualny zakup tych motocykli nie byłby drogi...tylko trzeba dotrzeć do urzędników - ewentualnie ogłosić zbiórkę pieniędzy.
Szkoda byłoby ,żeby pamiątki zostały sprzedane prywatnym kolekcjonerom...lepiej ,żeby cieszyły mieszkańców naszego miasta.
Nawet sobie ludzie nie wyobrażacie jak starsi fantastycznie reagują na widok Junaka.
Normalnie - szczęka im opada z wrażenia , są zszokowani że te staruszki jeszcze wyjeżdzają na ulice.
Awatar użytkownika
tomdocent
Posty: 118
Rejestracja: 11 kwie 2005, o 22:07
Lokalizacja: Zabelsdorf - Hamburger Str.

Postautor: tomdocent » 25 sty 2006, o 23:22

Skorek napisał <Ja rocznikowo jeszcze załapałem się na ostatni rok produkcji motocykla - czyli 1968>

Mała nieścisłość! Czy pomyliłeś swój rocznik czy nie wiesz kiedy przestali produkować mój notocykl? Pozdrawiam Tom.
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

junak

Postautor: KlemensII » 26 sty 2006, o 19:03

Mówiąc o roczniku, to trzeba stwierdzić ,iż ostatni junak zjechał z taśmy w 1964 r. Z tego co wiem ,to ostatnie motory pojechały do Mongolii.Na stepach okazały się niezastąpione.Dodać należy ,iż junak miał jako jeden z nielicznych motocykli w Europie silnik czterosuwowy.Była to konstrukcja wzorowana na gwiaździstym silniku lotniczym, tak jakby wycięto jeden korpus silnika gwiaździstego.Natomiast co do muzeum w Polmo .Byłem tam w 1992 r. Wjednym pomieszczeniu stały motocykl junak m-07 oraz ostatni model,który już nie wszedł do produkcji m-14/model ten wystawiany był na wystawie XX lecia PRL na podzamczu w 1964 r./Obok motocykli stał samochód smyk, w którym przerobiono- dodano boczne drzwi i to praktycznie była cała ekspozycja byłej SFM.Czy teraz to istnieje nie wiem.
Skorek
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2006, o 20:02

Postautor: Skorek » 28 sty 2006, o 15:24

Rzeczywiście..z data zakończenia produkcji - to mi się pozajączkowało..
Od kilku ludzi słyszałem ,ze jeszcze do początków lat 70 - tych można było kupić Junaka gdzieś w prowincjonalnych GS-ach.To był drogi motocykl....

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości