Fontanny

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Postautor: Ioannes » 30 kwie 2006, o 23:13

Exadum: na cmentarzu jest owszem piękna fontanna, mam nadzieję, że w tym sezonie też będzie działać; co do Ściany Płaczu wszyscy pamiętamy kuriozalny dzbanek, który na jej miejscu postawiono, a który ktoś potem ukradł na złom. Wielu jest przeciwników szczecińskich soc-mozaik (takich jak ta na kinie Kosmos, na ścianach w Paszteciku na Falkenwalderstr. nie dochodząc do Turnerstrasse, na Ścianie Płaczu także); ja uważam, że miały one swój urok, a Ściany szczególnie mi szkoda. Może to i było brzydactwo, ale jedyne w swoim rodzaju.


eremor - dzięki za interesujące informacje; w okolice sklepu "Bartek" przeprowadziłem się z Beringerstrasse w 1987 r. i wtedy już fontanna nie działała :(
eremor
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwie 2006, o 18:07

Postautor: eremor » 30 kwie 2006, o 23:26

fontanna w dolince w parku Żeromskiego była prawdopodobnie przynajmniej dwa razy przebudowana ( remontowana ), w tym raz z całkowitą renowacją "dolinki", nie wiem, czy dobrze kojarzę i czy ktoś ma może informacje w jakich to było latach?

Ioannes - musiała byc to w takim razie druga połowa lat 80-tych, jako mieszkaniec ul. Kazimierza Królewicza często korzystałem z oferty handlowej :-) sklepu Bartek
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 30 kwie 2006, o 23:53

Rozanka - fontanna wersja ca 1960, w tym bialym budyneczku byla jakas kawiarenka (lody etc.) plus pare stolikow na zewnatrz.
Załączniki
Rozanka 1.jpg
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

Postautor: quistorp » 1 maja 2006, o 17:02

....[mała fontanna przed jakimś zakładem przystanek przed pętlą na Budziszyńskiej; ].....

Ten przypadek (jakiś zakład) jest tylko kwintesencją twojego pytania.Ta fantanna nalezy do II Rejonu Wydziału Sieci Wodociągowej Szczecińskiego ZWiK-u.
(Zakład Wodociągów i Kanalizacji).
Jeśli głównego wodoleja nie stać na "taki" luksus, lanaia wody to co dopiero pomniejsi. Rozwijając dalej temat wypadłbym z konwencji tego Portalu.
Quistorp
Ostatnio zmieniony 3 maja 2006, o 13:38 przez quistorp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Fontanny

Postautor: Jsz » 1 maja 2006, o 21:46

Ioannes pisze:...fontanna z cherubinkiem koło UM na Jasnych Błoniach ...
Janko Muzykant
Ioannes pisze:...fontanna obok byłego, dziś zamurowywanego Korabia na 9 Maja...
oczywiście mowa o ulicy 1 Maja, Grabowo
Ioannes pisze:...A czy Wy, drodzy bywalcy sedina.pl, pamiętacie jeszcze inne fontanny?...
Całkiem nowa fontanna, Staw Brodowski; w języku tubulców na Paju
Awatar użytkownika
silver_archeo
Posty: 712
Rejestracja: 11 sie 2005, o 17:26
Lokalizacja: Niebuszewo/ Konigsberger Str.

Postautor: silver_archeo » 1 maja 2006, o 22:03

Zapomniana fontanna z Niebuszewa.... :D
Załączniki
fontanna.jpg
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Postautor: Ioannes » 2 maja 2006, o 08:49

silver_archeo: a gdzież to jest?

jsz
- oczywiście 1 Maja, co ja z tym 9? ;)
- na Paju zrobili fontannę? No proszę, a ja tam jeżdżę obok codziennie rowerem albo 101, albo 63 i nie widziałem. Trzeba będzie zejść w dół, może już włączyli?

eremor - ja dawno temu też mieszkałem na Ulrichstrasse! Nr 39. Z tamtych okolic najbardziej żal mi Stali Stocznia i ping-ponga tam...

I jeszcze jedno sobie przypomniałem: za blokami na Wyzwolenia naprzeciwko Galaksów (w okolicach ul. Kujawskiej?) w podwórzu, o ile mnie pamięć nie myli, była kiedyś fontanna. Ostatnio próbowałem ją odnaleźć, albo resztki po niej chociaż...i nic (może źle szukałem?). Wie ktoś, co się stało?
Awatar użytkownika
silver_archeo
Posty: 712
Rejestracja: 11 sie 2005, o 17:26
Lokalizacja: Niebuszewo/ Konigsberger Str.

Postautor: silver_archeo » 2 maja 2006, o 19:18

Ioannes pisze:silver_archeo: a gdzież to jest?

jsz
- oczywiście 1 Maja, co ja z tym 9? ;)
- na Paju zrobili fontannę? No proszę, a ja tam jeżdżę obok codziennie rowerem albo 101, albo 63 i nie widziałem. Trzeba będzie zejść w dół, może już włączyli?

eremor - ja dawno temu też mieszkałem na Ulrichstrasse! Nr 39. Z tamtych okolic najbardziej żal mi Stali Stocznia i ping-ponga tam...

I jeszcze jedno sobie przypomniałem: za blokami na Wyzwolenia naprzeciwko Galaksów (w okolicach ul. Kujawskiej?) w podwórzu, o ile mnie pamięć nie myli, była kiedyś fontanna. Ostatnio próbowałem ją odnaleźć, albo resztki po niej chociaż...i nic (może źle szukałem?). Wie ktoś, co się stało?
Już mówię :D Ta zapomniana przez wszystkich fontanna znajduje się przy ul. Heleny (w przsmyku między domami)
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 3 maja 2006, o 11:35

Jeszcze fontanna w Galaxy, choć czasami zasłaniana estradą.
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Awatar użytkownika
tomdocent
Posty: 118
Rejestracja: 11 kwie 2005, o 22:07
Lokalizacja: Zabelsdorf - Hamburger Str.

Postautor: tomdocent » 3 maja 2006, o 13:53

Pamiętam jeszcze jedną na dziedzińcu przed Szkołą Podstawową nr 56, jakis kwietnik tam teraz jest.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 3 maja 2006, o 16:39

W basenie ppoż przy Pl. Żukowa jest fontanna obecnie nieczynna (nie pamietam kiedy była czynna).
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Postautor: Ioannes » 14 cze 2006, o 16:20

Update:
1. Na ul. Przyjaciół Żołnierza jest założona nowa, prywatna fontanna przed stacją benzynową;
2. Tamże - po drugiej stronie, bliżej Komuny Paryskiej przed punktem ksero jest coś, co wygląda jak pozostałości po fontannie. Czy ktoś pamięta?
3. Niegdyś przed blokiem "GRYFPROJEKT-ORNAMENT" na Piastów u zbiegu Dąbrowskiego i Mieszka I był niewielki basen, wyłożony niebieskimi kafelkami (pamiętam go z lat 80.) - może ktoś pamięta, czy był on kiedyś działającą fontanną?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości