Jezioro Szmaragdowe

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
kriskros
Posty: 9
Rejestracja: 6 mar 2005, o 19:18

Postautor: kriskros » 8 mar 2005, o 22:24

Do Arkadiusza SZ.
Dzieki kolego ze mi zwróciles uwage - otoz pracuje nad jezykiem (ruznym sie pisze przez ó ) :D i dobrze o tym wiem to jedyne co razaco wpadlo mi w oko-osobiscie stwierdzam ze jak tak surowo oceniasz posty to zadam Ci pytanie: ile osób na tym forum pisze poprawnie? polowa to analfabeci :D -sorry jesli kogos urazilem ,a sie nim nie czuje.Powiem Tobie tak - kim jestem nie ma to dla nikogo znaczenia -zapewniam ze zaszedlem wyzej niz nasz prezydent ,a tym bardziej poprzedni :D ,od bledow jakie tu widzialem to az oczy "staja z orbit wyskakuja" :shock:-przypuszczm ze wielu ludzi poprostu literowki opuszcza z wzgledow formalnych -to dobrze ze masz pojecie o gramatyce i Cie to boli ( i to sie chwali) ale zrozum ze jak pykasz w ta klawiature a masz jakis watek i chcesz szybko cos napisac to czasem cos wskoczy co tak fatalnie razi.Przepraszam za jakies bledy sie wkradna ale wkurza mnie jak pisze czasem polskie literki z ogonkami a wyskakuja mi inne znaki (dodatkowo nie chce mi sie pisac z Alt ) zatem wybacz jak czasem walne byka ale to tylko z tego wzgledu- :wink: (PS- nie obrazilem sie bo masz racje) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 8 mar 2005, o 23:09

Bardzo dziękuję za zrozumienie, stawiam Altstettinera na 3 spotkaniu Sediniaków i pozdrawiam z zimowego Karpacza. 8)
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
kriskros
Posty: 9
Rejestracja: 6 mar 2005, o 19:18

Postautor: kriskros » 9 mar 2005, o 19:00

:D - no problem , ok ! i o to chodzi aby sie rozumiec (nawet jak bledy sie zdarzaja) Pozdrawiam. PS - no to masz fajnie Karpacz i okolice zwiedzalem dwa razy ostatnio bylem w Karpaczu Górnym w domu ENCJAN, tzw. Stare Bierutowice. Polecam trase Wang - Szklarska Poreba- w maju 2004 zajelo mi to 9 godzin z burza w Snieznych Kotlach przy stacji TV , zobacz tez Wielki Szyszak i pomnik Cesarza Wilchelma - ale zima bedzie to b. trudne :wink:
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 9 mar 2005, o 23:02

kriskros pisze: .... ile osób na tym forum pisze poprawnie? polowa to analfabeci .. -sorry jesli kogos urazilem
Jsz pisze: ... Schron na pentli trujki
Przepraszam za błędy, obiecuję w przyszłości bardziej uważać.
J-23
Posty: 94
Rejestracja: 31 paź 2004, o 20:37

Podziemia przy Jeziorze Szmaragdowym mają gospodarza

Postautor: J-23 » 3 wrz 2005, o 09:11

artykuł z GW http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,2898470.html
Podziemia przy Jeziorze Szmaragdowym mają gospodarza

• Podziemny Szczecin (02-09-05)

Andrzej Kraśnicki jr 02-09-2005

To może być jedna z największych atrakcji turystycznych Szczecina. Grupa hobbystów chce udostępnić zwiedzającym tajemniczy kompleks podziemi z czasów II wojny światowej. - Takie wycieczki w świetle latarek będą z pewnością bardzo atrakcyjne - mówi Jan Zienkowicz, szef Stowarzyszenia Poszukiwawczego

To może być jedna z największych atrakcji turystycznych Szczecina. Sieć położonych głęboko pod ziemią tuneli rozciąga się pod jednym ze wzgórz tuż koło Jeziora Szmaragdowego. Są jednak w opłakanym stanie, nie ma mowy o bezpiecznym ich zwiedzaniu. Miasto od lat bezskutecznie szukało dla nich gospodarza. W końcu się znalazł - to działające od 2003 r. Stowarzyszenie Poszukiwawcze. Organizacja zrzesza ponad 30 szczecinian. To hobbyści, miłośnicy militariów, pasjonaci Szczecina. Miasto zdecydowało się przekazać im podziemia w nieodpłatną dzierżawę.

Od tygodnia przed wejściem do tuneli stoją dwa wojskowe namioty. Członkowie stowarzyszenia na zmianę pilnują obiektu.

- Jeszcze przed zimą zabezpieczymy podziemia przed dalszą dewastacją - mówi Jan Zienkowicz, szef stowarzyszenia. - Wejścia do tuneli zostaną zakratowane, żeby nikt nie niepokoił mieszkających o tej porze roku w tunelach nietoperzy.

W marcu członkowie stowarzyszenia przystąpią do pierwszych prac. Na początek trzeba będzie wynieść zalegające w tunelach tony piachu pozostawione przez poszukiwaczy tajemnic i skarbów, którzy młotami rozwalali ściany, próbując znaleźć ukryte przejścia.

- Wiele wskazuje na to, że kompleks podziemi jest większy niż to, co można teraz obejść, ale taki amatorski sposób poszukiwań doprowadził jedynie do dewastacji - mówi Zienkowicz.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jeszcze przed wakacjami będzie można bezpiecznie zwiedzać tunele. To nie koniec - stowarzyszenie chce też zagospodarować naziemną część kompleksu.

- To świetne miejsce na pokazanie zbiorów szczecińskich miłośników militariów - przekonuje Zienkowicz. - Stare mundury, broń, wojskowe akcesoria, jest nawet szansa na ustawienie w pobliżu wycofanych z wojska starych czołgów.

Prace będą trwały etapami.

- Najpierw zniszczone ściany przykryjemy wojskową siatką maskującą. Potem chcemy spróbować zdobyć środki unijne - mówi Zienkowicz. - Na razie dysponujemy jedynie własnymi skromnymi funduszami, które pozwolą nam tylko przygotować tunele do zwiedzania.

Jezioro Szmaragdowe i jego okolice już teraz są jednym z żelaznych punktów wycieczek odwiedzających miasto. Chętnie odwiedzane są także przez szczecinian. Kilka lat temu wokół jeziora powstał malowniczy szlak spacerowy, a na odległym o 300 m wzgórzu - punkt widokowy. Członkowie stowarzyszenia są przekonani, że podziemia jeszcze bardziej uatrakcyjnią to miejsce.

- W Polsce takich miejsc jest niewiele, a w Szczecinie żadnego - podkreśla Zienkiewicz.

Podziemia gauleitera

Tunele koło Jeziora Szmaragdowego powstały w czasie II wojny światowej albo tuż przed nią. Według różnych relacji i wspomnień to właśnie w tym miejscu przed alianckimi nalotami chronili się bonzowie NSDAP ze Szczecina z gauleiterem Franzem Schwedem Coburgiem na czele.

Po wojnie podziemia przejęła obrona cywilna. Potem aż do końca lat 90. otoczone ogrodzeniem wzgórze z tunelami było we władaniu straży pożarnej, która miała tu swój ośrodek szkoleniowy. Kiedy straż opuściła to miejsce, podziemia i zabudowania na zewnątrz zostały zdewastowane.

Miejsce to obrosło wieloma legendami. Jedna z nich mówi, że w pobliżu jeziora są podziemia, do których mogła wjechać ciężarówka.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 3 wrz 2005, o 11:41

Krasiu !

Moze masz wiedze na jakich zasadach i na jaki czas stowarzyszenie bedzie sie zajmowalo OSP ?

Boje sie ze na fali popularnosci podziemnego szczecina wszystkie podziemia trafia do roznych stowarzyszen i pozniej nic nie bedzie mozna zrobic gdyby chcialo sie zaplanowac podziemny szczin w skali makro...
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 3 wrz 2005, o 13:40

Krasiu, czy zrobiłeś może jakieś zdjęcia?
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 3 wrz 2005, o 16:22

Stowarzyszenie nie zamierza zawłaszczyć sobie tuneli i nikogo tam nie wpuszczać. Wyjątkiem może być jedynie okres zimowy, bo wtedy żyje tam sobie mnóstwo nietoperzy. Bezpłatna dzierżawa jest na czas nieokreślony. Chyba, że wybuchnie wojna. Wtedy gospodarze mają 48 godzin na przygotowanie obiektu dla zagrożonej ludności (Finkiego i jego sąsiadów:).

Arek – nie rozumiem twojego niepokoju. Nie ma przecież co liczyć na to, że powstanie coś w rodzaju Centralnego Zarządu Atrakcyjnych Szczecińskich Podziemi, który nad wszystkim zapanuje, oczyści, przygotuje do zwiedzania, upilnuje. Szansą dla takich miejsc są raczej grupy hobbystów, którzy często za własne pieniądze uratują coś cennego dla ogółu.
Myślę, że jeśli:
- nowym gospodarzom podziemi przy Szmaragdowym nie zabraknie zapału,
- Polmos spełni obietnice i udostępni część podziemi,
- miasto dogada się z PKP co do schronu pod i koło dworca to...
...Szczecin będzie miał unikalną w skali kraju atrakcję turystyczną – trzy podziemne szlaki do zwiedzenia. Administrowane przez różnych gospodarzy, ale na przykład wspólnie, z pomocą miasta wypromowane.

Jeśli chodzi o zdjęcia. Robił je fotoreporter Darek Gorajski. I tu wkraczamy na grząski grunt praw autorskich itp. Mogę jedynie odesłać do strony GW.

I nie rozumiem czemu korekta odmieniła mi godność gauleitera. Nie zauważyłem tego. Ze mnie więc proszę się nie śmiać :wink:
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 3 wrz 2005, o 16:27

poważnie myślisz, że na wypadek zagrożenia czymś tam leciałbym taki kawał przez las do tego schronu? :wink:

Od mojego domu to jakieś 2-3 km. Mam bliżej kryjówki, w których śmiało można przeczekać kryzys. Sprawdzone - kiedyś uciekałem tam na chwilkę przed wywiadówką.

Co do zdjęć - no prawo jest prawo. Spróbuję sam coś tam jeszcze napstrykać jak stróż zezwoli.

Mnie nie obchodzi co tam będzie po remoncie, ważne że ktoś zdecydował się zadbać o tak atrakcyjne miejsce...
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 3 wrz 2005, o 16:40

Krasiu pisze:I nie rozumiem czemu korekta odmieniła mi godność gauleitera. Nie zauważyłem tego. Ze mnie więc proszę się nie śmiać :wink:
ScHwEdEm CoBUrGIem.

Nie piSHmY ff TeN SpoSoop niom =D !

:lol:
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 3 wrz 2005, o 18:07

Krasiu pisze:Arek – nie rozumiem twojego niepokoju. Nie ma przecież co liczyć na to, że powstanie coś w rodzaju Centralnego Zarządu Atrakcyjnych Szczecińskich Podziemi, który nad wszystkim zapanuje, oczyści, przygotuje do zwiedzania, upilnuje. Szansą dla takich miejsc są raczej grupy hobbystów, którzy często za własne pieniądze uratują coś
Ale ja sie ciesze ze ktos cos robi i twoje wyjasnienie mnie uspokoilo nieco. Lepsze robienie niz moje gdybanie. Ale fakt jestem niepoprawnym opptymista i dlatego marzy mi sie wlasnie centralny zarzad. Nie dla tego o czym piszesz, ale dla porzadku inwentaryzacji ochrony zabezpieczenia i informacji. (Swoja droga w tym kontekscie moglbys sie dowiedziec kto i na jakiej podstawie muruje podziemia). Bo jak "niechcacy" ktos otworzy sklep w jakims atrakcyjnym podziemu to sie okaze ze kiszka bo np. PKP nam odpadnie.

Dlatego przyklaskuje i obserwuje...
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 3 wrz 2005, o 18:27

Torney pisze:
Krasiu pisze:I nie rozumiem czemu korekta odmieniła mi godność gauleitera. Nie zauważyłem tego. Ze mnie więc proszę się nie śmiać :wink:
ScHwEdEm CoBUrGIem.

Nie piSHmY ff TeN SpoSoop niom =D !

:lol:
A prosiłem żeby się nie śmiać, kurcze blade. Ja nie odmieniałem. Korekta zmieniła mi gauteliera w Szweda. Zgroza.
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 3 wrz 2005, o 18:34

Busol pisze: Swoja droga w tym kontekscie moglbys sie dowiedziec kto i na jakiej podstawie muruje podziemia
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego. To ich sprawka. Coś jednak ze schronami itp trzeba robić. Bo jeszcze kilka lat bez gospodarza i np. te tunele przy Szmaragdowym nadawały by się tylko do definitywnego zasypania. Nowi gospodarze mówili mi o tym, że ktoś wyciął nadające się na złom elementy systemu wentylacji i odwadniania. Bez tego nawet żelbetowe mury długo nie pociągną. Trzeba to teraz naprawić. I dobrze, że ma kto.
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 5 wrz 2005, o 18:32

:wink: jeśli masz swój schron, powinieneś wiedzieć o...
Załączniki
Dobra rada.JPG
Awatar użytkownika
ratownik202
Posty: 38
Rejestracja: 18 maja 2005, o 15:54
Lokalizacja: Szczecin,śródmieście
Kontakt:

Postautor: ratownik202 » 5 wrz 2005, o 20:53

witam wszystkich ja twierdze ze to przykrywka z tego co mi wiadomo z pewnych zrudeł to tam brakuje sporo pomieszczen zostały one labo dobrze zamaskowane albo dobrze zasypane przynajmiej wiem ze wiezdzał tam samochód z całom swita niemców czyli twierdze ze te stowazyszenie bedzie wszystkim pokazywało podziemia a kiedy beda mieli spokój od wycieczek to zajmia sie poszukiwanaimi dalszych pomieszczen i tego co wnich sie znajduje ciekawa przykrywka co nie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości