Wydarzenia grudniowe 1970

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Wydarzenia grudniowe 1970

Postautor: Aygon » 17 gru 2006, o 16:55

Właśnie skończył się na "1" program o wydarzeniach grudniowych w 1970. No i o Szczecinie było naprawdę dużo. Puścili materiały z archiwów IPN, a konkretnie szczegółowy materiał filmowy opisujący strajk dzień po dniu. Oprócz pokazania wydarzeń są ujęcia całego miasta, sklepów, przystanków,wały ze stacją, kaskada, wnętrza spalonego komitetu i sklepu banku PKO, transparenty na twamwajach, nawet pokazali punkt sprzedaży choinek i jak sprzedawali karpie z fontanny przed barem extra.
Ujecia kręcaone tez przez SB więc widać o wiele więcej niż w oficjalnych relacjach (niewygodne materiały, jak o splądrowanym sklepie dewizowym nie zostały nigdy użyte).

Nie wiedziałem tego wcześniej więc uważam to za bardzo interesujące. Nawet pomijając wydarzenia, można na samo miasto z tamtych lat popatrzeć.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2006, o 17:11 przez Aygon, łącznie zmieniany 1 raz.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
niewdziosek
Posty: 817
Rejestracja: 6 gru 2005, o 15:14
Lokalizacja: Zachodni Kraniec

Postautor: niewdziosek » 17 gru 2006, o 17:08

Materiały robią duże wrażenie. Miałem wtedy 9 lat, ale niektóre rzeczy pamiętam. W każdym razie ze szkoły musieli odbierać nas wtedy rodzice. A pojazdy wojskowe przed KW (już po jego spaleniu) widziałem osobiście.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 17 gru 2006, o 17:27

Też oglądałem, ekstra, ciekawe jaka jest dostępność tych materiałów. Byłem wtedy już nastolatkiem i mieszkałem przy UM, z balkonu widziałem co tam się działo 17 grudnia wieczorem.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 17 gru 2006, o 17:32

Z okien SP -62 (mieliśmy lekcję geografii) - widziałem, jak milicja rozpędziła w miarę pokojowo idący pochód. Poźniej, z okna- pladrowanie sklepów - w oddali PEWEX - mieszkałem na Jedności Narodowej - nad Delikatesami. A jeszcze później pamiętam, że wisząca za naszym oknem choinka, przesiąkła zapachem gazu łzawiącego.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 17 gru 2006, o 17:54

Kurier, na 7 stronie pisał 20 grudnia, Uczniowie i studenci rozpoczęli FERIE, wczoraj, czyli w sobotę. A w TV był program polski i berliński. :lol:
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 17 gru 2006, o 17:57

Ja nie pamietam tych czasow...bo nie bylo mnie jeszcze na swiecie.
pamietam za to na studiach jak bardzo moi profesorowie naciskali by nie mowic o tym okresie {wydarzenia} bo to uwlacza tylko tych bohaterow , z tamtych lat.
Zgadzam sie z nimi i nie uzywam okreslenia wydarzenia.
Blizej temu do powstania niz do wydarzen.

Pamietajmy ze te okreslenie zostalo starannie sformuowane przez owczesny aparat propagandy i panowie z GUKPPiW dluo nad nim sleczeli.
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

WYDARZENIA GRUDNIOWE 1970

Postautor: KlemensII » 17 gru 2006, o 19:04

Z tego co wiem co cały materiał filmowy pochodzący ze Szczecina , a widoczny na filmie z przed kilku godzin robiony był przez ekipę filmową redaktora Androchowicza/ niedawno zmarłego/.Filmy te zostały przejęte przez SB,a część z nich wydostał potem minister kultury Tejchma .Pan Tejchma był przyjacielem Wajdy i w ten sposób ujęcia te zostały użyte w filmie "Człowiek z żelaza'.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 17 gru 2006, o 21:30

A ja polecam artykul KlemensaII z rocznika sedina.pl w tym temacie
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 18 gru 2006, o 04:14

RychO pisze:... mieszkałem na Jedności Narodowej - nad Delikatesami...
Ciekawe, też mieszkałem nad Delikatesami (49/2, Ip), vide moje wspomnienia związane z artykułem "(artykuł) Czwartek, 17 grudnia 1970".

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości