Budynek na Długosza 23

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
einer
Posty: 29
Rejestracja: 21 maja 2004, o 04:57
Kontakt:

Budynek na Długosza 23

Postautor: einer » 8 mar 2007, o 13:35

Dzień dobry wszystkim,
Interesuje mnie historia tego oto budynku

Budynek jest na ulicy Długosza 23, fotka ma już parę lat, a sam dawno tam nie byłem, więc nie wiem czy dalej wygląda tak samo.
Tak więc może ktoś wie coś więcej na temat tego co tu było, kiedy, ile lat ma sam budynek?

Jedyne info jakie znalazłem, to data budowy - 1890r.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?;)
Załączniki
Długosza.jpg
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 8 mar 2007, o 15:04

Postram się pod wieczór, o ile ktoś wcześniej nie napisze.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 8 mar 2007, o 17:37

Według Adreßbuch 1943: Chr. Nielsen & Sohn, Polstermöbelfabrik (Fabryka mebli z obiciem).
Mam wątpliwości co do tej daty 1890.
Przypuszczam, że to część Stöwera z sąsiedniej Warsowerstraße, którego budynki powstały chyba około 1895.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 8 mar 2007, o 19:47

Pierwsze latka życia spędziłem na Długosza 4, na drugim piętrze. To dokładnie naprzeciwko. Dziadzio opowiadał, że to stolarnia. Przez okna widać było krzątajacych się ludzi i maszyny. Budynek miał jeszcze niewysoki komin. Zaś Mama opowiadała, że przy świetle bijącym z okien stolarni można było ukradkiem czytać książkę po nocy (po oficjalnym zgaszeniu światła w pokoju).
Na Długosza długo były czynne latarnie gazowe, niestety, tylko na narożnikach. Zapalał je facet na rowerze długą tyczką.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 127 gości

cron