Swiat jest maly...Greckie dzieci w Szczecinie

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Vector
Posty: 15
Rejestracja: 30 lis 2004, o 04:04
Lokalizacja: Oztralya

Swiat jest maly...Greckie dzieci w Szczecinie

Postautor: Vector » 29 gru 2004, o 02:08

Mieszkam w Australii. Pracujac, mialem kontakty z dosc nie pozornie wygladajacym czlowiekiem. Nazywal sie Done Dimov. Zawsze usmiechniety i przyjacielski. Az, tu ktoregos dnia byl w okolicy gdy odebralem telefon od kogos polskojezycznego. Oczywiscie mowilem po polsku. Bardzo sie zdziwil i po odlozeniu sluchawki, zaczal mowic do mnie po polsku. Moje zdziwienie bylo jeszcze wieksze. Od slowa do slowa powiedzial mi, ze byl kiedys w domu dziecka w Polsce. No a gdzie to bylo zapytalem, Done ?
W Szczecinie padla odpowiedz. No to dziwnie sie sklada bo ja jestem ze Szczecina... pogadalismy sobie do tego stopnia ze okazalo sie ze chodzil do Podstawowki razem z moja Mama. (nie do tych samych klas)
Spotkali sie nawet kiedys. I tak tu na antypodach tez mozna czasem spotkac kogos ze Szczecina...Moze ktos wie cos wiecej o dzieciach Greckich w Szczecinie ??
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 29 gru 2004, o 08:24

Ja wiem, bo sam chodziełm do jednej klasy z kolegą Greckiego pochodzenia, a podczas ostatnich lat też zdarzało mi się spotykać osoby w róznym wieku o greckioch nazwiskach...

Jeśli nic nie pokręciłem, to było to tak, że chyba w latach 50 rząd polski dawał schronienie uchodźcom z Grecji którzy wyznawali podobny światopogląd jaki obowiązywał wówczas w naszym kraju. Duża grupa została osiedlona w Policach...

niestety nie potrafię podeprzeć swojej wypowiedzi żadnym argumentem - jest to jedynie układanka z róznych aczkolwiek wiarygodnych strzępków informacji...

Jako ciekawostkę polecam spacer w rejon cmentarza gdzie pochowani są działacze komunistyczni. Wejście albo od Mieszka I przy wiadukcie kolejowym albo głowną bramą cały czas prosto i polewej stronie będzie pomnik...

Na tablicach dużo greckich nazwisk...
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Greckie dzieci w Szczecinie

Postautor: KlemensII » 1 kwie 2005, o 09:51

Busol pisze:Ja wiem, bo sam chodziełm do jednej klasy z kolegą Greckiego pochodzenia, a podczas ostatnich lat też zdarzało mi się spotykać osoby w róznym wieku o greckioch nazwiskach...

Jeśli nic nie pokręciłem, to było to tak, że chyba w latach 50 rząd polski dawał schronienie uchodźcom z Grecji którzy wyznawali podobny światopogląd jaki obowiązywał wówczas w naszym kraju. Duża grupa została osiedlona w Policach...

niestety nie potrafię podeprzeć swojej wypowiedzi żadnym argumentem - jest to jedynie układanka z róznych aczkolwiek wiarygodnych strzępków informacji...

Jako ciekawostkę polecam spacer w rejon cmentarza gdzie pochowani są działacze komunistyczni. Wejście albo od Mieszka I przy wiadukcie kolejowym albo głowną bramą cały czas prosto i polewej stronie będzie pomnik...

Na tablicach dużo greckich nazwisk...
Co prawda otarłem się tylko o geckie problemy, ale dodam swoje trzy grosze.Miałem sąsiadów Greków,starsi powymierali ,a młodzi powrócili do Grecji.Tak samo zrobili inni wychowankowie m.in. zastępcy dyrektora Technikum Samochodowego /lata 1970-75/ pana Leńczuka.Opiekował się on tymi dziećmi właśnie w Policach.Po odejściu rządów skrajnej prawicy, wielu z nich powróciło do Grecji.Pan Leńczuk najmilrj wspominał tych z pogranicza Grecji i Jugosławii. Ci co powrócili do Macedonii nawet ,jak wspominał, zaprosili go kilkakrotnie do siebie.Natomiast ci prawdziwi Grecy nigdy się do niego nie odezwali.To oczywiście jego odczucia.Jako ciekawostkę dodam,że w Policach przy nowej Komendzie Powiatowej Policji stoi, przeniesiony ze starej komendy, pomnik grającego na harmonii Greka. Takie miłe wspomnienie historii. A teraz zwykła proza .Z tego co powiedział mi pewien emerytowany policjant/milicjant/ atak na budynek KWMO w Szczecinie w roku 1970 prowadziło dwóch Greków-byłych partyzantów greckich.
Awatar użytkownika
Marcin79
Posty: 257
Rejestracja: 27 kwie 2005, o 00:06

Postautor: Marcin79 » 31 maja 2005, o 22:31

Jestem rodowitym szczecinianinem, ale w chwili obecnej mieszkam w Policach.Chcąc nie chcąc trochę się nasłuchałem o Grekach mieszkających w Szczecinie i Policach.Wiem że dużo osób wyjechało juz do Grecji.Ale konkretnie w Policach, w tej chwili mieszka mnóstwo osób greckiego pochodzenia. Jako ciekawostkę mogę dodać ,że ELENI pochodzi właśnie z Polic.
Pozdrawiam

Marcin79
GG 9127204
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Podpowiedź...

Postautor: romeck » 31 maja 2005, o 23:15

Jak się zobaczymy to mogę opowiedzieć więcej bo to długa historia. Ale podpowiadam - tropy wiodą do Dziwnowa i dawnej niemieckiej bazy hydroplanów. Dziś jest tam wojsko - stadion - koszary i niezwykła przedwojenna hala sportowa (bardzo gorąco polecam wycieczkę do wnętrza!!!) a czesniej byli tam potajemnie przywożeni greccy komuniści w ramach internacjonalistycznej pomocy. A potem dalej głównie do Polic i na Niebuszewo.
Romek
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 1 cze 2005, o 00:08

Za ESz:
Po 1950 nastąpił napływ na Pomorze Zachodnie emigrantów politycznych z Grecji. Liczba szczecińskich Greków wynosiła w 1952 ok. 500 osób, w 1958 – 480.
Więcej – tom pierwszy strona 309
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 1 cze 2005, o 00:14

Jest ciekawa książka pt. Byłem Grekiem Włodzimierza Brzezińskiego.
Opisuje historie Greków właśnie w Policach i okolicach.
użytkownik33
Posty: 3
Rejestracja: 23 wrz 2008, o 09:39

Re: Greckie dzieci w Szczecinie

Postautor: użytkownik33 » 24 wrz 2008, o 12:52

KlemensII pisze:Jako ciekawostkę dodam,że w Policach przy nowej Komendzie Powiatowej Policji stoi, przeniesiony ze starej komendy, pomnik grającego na harmonii Greka. Takie miłe wspomnienie historii.
Gdzie dokładnie on stoi? Pod samą komendą?

Chciałabym odświeżyć wątek. Może macie jakieś informacje o Grekach w Szczecinie, Policach?

Osobiście chciałabym przeprowadzić rozmowy z Grekami, którzy przypłyneli statkiem z Grecji do Dziwnowa w 1949 roku. Ma może ktoś kontakt z tymi ludźmi?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
emilka
Posty: 425
Rejestracja: 29 gru 2005, o 20:17
Lokalizacja: Zabelsdorf, Carlastr.

Postautor: emilka » 24 wrz 2008, o 14:25

Moja kumpela z Polic ma kuzynów w Grecji... ale nic więcej nie wiem.

Mój historyk opowiadał często, że wychowywał się z grekami^^
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 24 wrz 2008, o 18:43

Ja również dawno temu w podstawówce spotkałem się z dwiema osobami z greckim nazwiskiem, których rodzice byli emigranatmi.
Potwierdzam, że chodzi o emigrację polityczną. W tamtych czasach chętnie przyjmowaliśmy takie osoby.
Davidek787
Posty: 26
Rejestracja: 17 lut 2008, o 00:28
Lokalizacja: Scheune: Hans-Schemm-Allee

Postautor: Davidek787 » 24 wrz 2008, o 20:28

Do mojej szkoły również chodzi kilka osób greckiego pochodzenia. ich dziadkowie zostali na stałe w Szczecinie i założyli tutaj swoje rodziny.
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 24 wrz 2008, o 21:02

W archiwum Radia Szczecin jest audycja o emigrantach greckich. Nie pamiętam kto jest autorem. Osoby , które przybyły do Polski z Grecji, opowiadały o obozie przejściowym w Dziwnowie itp.
Może Busol przy swoich układach w PRS dotrze do tej audycji i umieści w wersji mp3 na naszym portalu. Jest to kawałek historii naszego miasta i regionu.
Davidek787
Posty: 26
Rejestracja: 17 lut 2008, o 00:28
Lokalizacja: Scheune: Hans-Schemm-Allee

Postautor: Davidek787 » 24 wrz 2008, o 21:06

Z tego co pamiętam to również w wakacyjnym wydaniu Kroniki był reportaż z odsłonięcia pomnika w dawnym obozie w Dziwnowie.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 28 wrz 2008, o 16:19

Zainteresowanym polecam. Właśnie trwa audycja na ww. temat w PR Szczecin FM 92,0 MHz
Awatar użytkownika
art_deco
Posty: 25
Rejestracja: 25 mar 2006, o 17:07

Re: Greckie dzieci w Szczecinie

Postautor: art_deco » 1 gru 2008, o 09:07

KlemensII pisze:Po odejściu rządów skrajnej prawicy, wielu z nich powróciło do Grecji.

Jako ciekawostkę dodam,że w Policach przy nowej Komendzie Powiatowej Policji stoi, przeniesiony ze starej komendy, pomnik grającego na harmonii Greka.
Co "skrajnej prawicy" - termin lekko nieodpowiedni. Raczej - junta wojskowa. Konflikt ma swe korzenie w wojnie domowej między rojalistami (zwolennikami monarchii) a komunistami. Przybyli do Polski Grecy związani byli z tą drugą opcją.

Wspomniany pomnik ma rodowód niemiecki, został przeniesiony z ogrodu budynku, który funkcjonował ongiś jako kino "Bajka". Przed wojną mieściło się tam bodajże towarzystwo myśliwskie.
www.pomorski.blogspot.com / www.fabryka.police.info.pl / www.police750.blogspot.com

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

cron