Filmy fabularne kręcone w powojennym Szczecinie

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 5 lut 2005, o 17:24

Skoro ten wątek został odkurzony. podrzucam taką fotografię. Pochodzi z okresu, gdy kręcono sceny batalistyczne do jakiegoś kiczu (Jarzębina Czerwona czy cóś) i ofiarą filmowców padła kamienica przy Podgórnej.
Załączniki
Ul. Podgórna 196x.jpg
Klodek

rACHUNEK SUMIENIA

Postautor: Klodek » 6 lut 2005, o 11:31

Anonymous pisze:Jeszcze chyba "Rachunek sumienia" krecony na dworcu turzynskim i Walach ale to byly chyba pozne lata piecdziesiate...
film ten krêcono w 1962 r. Scena z pobieraniem wody ze studni krêcona by³a przy platanie vis a vis teatru Kana.Dobudowano do budynków atrapê ruin.A sama pompa sta³a poni¿ej platana.To widzia³em osobi¶cie.W rolach drugoplanowych grali Andrzej May" Rodzina Po³anieckich", Aleksander Sewruk"radziecki genera³ z "Czterech PANCERNYCH...".W epizodach Zdzias³aw Maklakiewicz i ch³opiec co gra³ Marka Piegusa.¦miesznie wygl±da³y, dla Szczecinian ujêcia robione na Wa³ach Chrobrego, gdy g³owna postaæ ,grana przez aktora scen wroc³awskich, wieziona by³a przez cinkciarza Maklakiewicza. Pomnik Centaura widoczny by³ a to z lewa ,od strany kierowcy ,a to z prawa od strany pasa¿era.Ale to taka licencja poetica. :D
Klodek

Skarga

Postautor: Klodek » 6 lut 2005, o 11:39

Anonymous pisze:Pamiêtam jeszcze z podstawówki, ¿e ko³o mojej szko³y (nr 46 na Felczaka) na Wojska Polskiego krêcili jaki¶ film. najpierw przez kilka dni na wojska polskiego stal tramwaj, w ktorym sie bawilismy. gdy nadszedl dzien krecenia filmu, tramwaj przewrócono i podpalono. zfilmowano m. in. czolg ktory w ten lezacy wagon uderza. byl tez jakies przejezdzajacy stary samochod (warszawa??? nie pamietam). staly tez skoty z zolniezami. bylo to powyzej 10 lat temu, a pamiec mam raczej slaba to moglem cos zmyslic hehe, ale cos takiego mialo miejsce. moze ktos wie jaki ma tytul ten film?
Film ,o którym mowa to SKARGA re¿. Wojcik w roli g³ownej Magdalena Wójcik.Tematyka dotyczy³a strajku i rozruchów ulicznych w Szczecinie w roku 1970/ grudzieñ/.Sceny by³y krêcone te¿ na ul.Mariackiej.By³ czo³g t-55, uaz 69 i uciekaj±ca przed nim pani Wójcik, któr± /kilka razy/gania³ m±¿ re¿yser. Ponoæ film powsta³ na pro¶bê dzia³acza opozycyjnego W±do³owskiego.
Klodek

Re: Filmy fabularne krêcone w powojennym Szczecinie

Postautor: Klodek » 6 lut 2005, o 11:58

Busol pisze:Pomijam "M³ode Wilki" - choæ te¿ tam widaæ ciekawe rzeczy czy s³ychaæ sygna³ Polskiego Radia Szczecin którego ju¿ dzi¶ w radio nie s³ychaæ...
Czy pamiêtacie tytu³y - mo¿e warto do nich dotrzeæ ?
1. Alicja (?) - jaki¶ polsko belgijsko duñsko co¶ krêcony na pl. zamenchofa w Duecie które to okolice mia³y imitowaæ jaki¶ fragment Pary¿a (?). Co¶ ko³o pocz±tku lat 80.
imdb.com wskazuje na kilka takich filmów, ale o który chodzi ?

2. Widzia³em w TVP jaki¶ szwedzki (?) film o marynarzach (?) gdzie s± ciekawe ujêcia monopolowego (!!! - tak tak) z rogu ¦wiatowida i Strza³owskiej i inne takie kwiatki - tez lata 80 - nie pamiêtam tytu³u...[/url]
3.Filmy na Zamenhoffa to Komuna Paryska 1974 r. oraz Alicja w krainie czarów chyba 1979 r.W epizodach znani i popularni wtedy aktorzy polscy.Jak to w kooprodukcjach bywa³o.
Film na Stra³owskiej i ¦wiatowida oraz w hotelu jachtowym ,to duñski film o tym jak pewien duñczyk szuka³ ¿ony w" azjatyckim kraju Polsce ".Pu³kownika armii radzieckiej gra³ tam B.Linda.A poza tym to film kretyñski.
Awatar użytkownika
Graf_Zero
Posty: 10
Rejestracja: 9 lut 2005, o 14:38

Postautor: Graf_Zero » 17 lut 2005, o 19:01

Jakiś rok temu widziałem w TVP1 serial "Wojenna Narzeczona" o kanadyjskim żołnierzu który zakochał się w Polce przebywającej w Stalagu i w wyniku pewnych perypetii dotarł do Szczecina i Świnoującia skąd Szwedzkim statkiem uciekł do Angli. W ostatnim odcinku wydarzenia miały miejsce w naszym porcie i widać fragment Elewatora Ewa.
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 24 mar 2006, o 00:38

Odgrzewane, ale ciągle smaczne.
Był taki serial Pogranicze w ogniu o pracy przedwojennego polskiego wywiadu, wydział Niemcy. Co chwila akcja przenosi się do Szczecina, ale we... wnętrzach :? . Szkoda a mozna było pokazać Wały Chrobrego (o przepraszam Hakentarasse) ze szkarłatnymi flagami :wink: .
Grali tam młody Lubaszenko (oficera Abwehry) i Pazura (oficer polskiego wywiadu). Akcja filmu przenosiła się tez do Gdańska, Gdyni, Warszawy, Berlina itp (a jakże piekne plenery). Reżyserem był Andrzej Konic. Wydziałem Absteilung Stettin (wybaczcie jeśli popełniłem błąd w pisowni niemieckiej) był Maciej Orłoś (Teleexpress) Film powstał w 1988 roku i odbijaja się w nim czasy kryzysu (oszczędności dekoracji).
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
yrek58
Posty: 10
Rejestracja: 22 sty 2006, o 16:10

Postautor: yrek58 » 24 mar 2006, o 10:16

Sprawa pilota Maresza (1955). Lotnisko w Dąbiu używane jako lotnisko pasażerskie. Dopiero póżniej przakazane Aeroklubowi.
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 24 mar 2006, o 15:16

to prawda.Pogranicze jest naprawde dorym serialem.Dziwne ze kolo 2 lat temu dopiero go zobaczylem pierwszy raz.Innym - polecam.
Awatar użytkownika
tomdocent
Posty: 118
Rejestracja: 11 kwie 2005, o 22:07
Lokalizacja: Zabelsdorf - Hamburger Str.

Postautor: tomdocent » 24 mar 2006, o 15:18

A film Moja Angelika ? i piękny most na Wyspę Jaskólczą? w scenie gdzie karmiła łabędzie? widziałem osobiście jak je naganiali (wabili)
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 24 mar 2006, o 17:39

Bundyman

PostWysłany: 24 Mar 2006 - 15:16
to prawda.Pogranicze jest naprawde dorym serialem.Dziwne ze kolo 2 lat temu dopiero go zobaczylem pierwszy raz.Innym - polecam.
Świetnym, mam wszystkie nagrane na wideo. Jak je zgram na DVD, co niedługo nastąpi, to będę mógł pożyczyć.
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Awatar użytkownika
gustloff
Posty: 106
Rejestracja: 19 mar 2005, o 19:05
Lokalizacja: Stettin/Treuburg/Marggrabowa

Postautor: gustloff » 25 kwie 2007, o 22:21

Czy ktoś kojarzy (pamięta?) film "Wraki" zrealizowany według powieści Janusza Meissnera?? Część zdjęć plenerowych do filmu kręconych było w porcie szczecińskim. W filmie grali między innymi Urszula Modrzyńska i Zbigniew Cybulski.
Niestety nie pamiętam z którego roku jest to film
Awatar użytkownika
Tasza
Posty: 346
Rejestracja: 7 lut 2007, o 22:18
Lokalizacja: Stettin-Grabow

Postautor: Tasza » 25 kwie 2007, o 23:39

tomdocent pisze:A film Moja Angelika ? i piękny most na Wyspę Jaskólczą? w scenie gdzie karmiła łabędzie? widziałem osobiście jak je naganiali (wabili)

A ja miałam okazję pobiegać sobie po dworcowej kładce nad peronami przy okazji kręcenia jednej ze scen tego filmu, w roli statystki.

I choć biegałam w tę i z powrotem pół dnia (na studiach miałam trochę więcej czasu), to w filmie widać mnie przez ułamek chwili zaledwie. :?
Ale i tak sie opłacało, bo dobrze za to bieganie płacili :wink:
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Filmy fabularne kręcone.....

Postautor: KlemensII » 26 kwie 2007, o 10:02

gustloff pisze:Czy ktoś kojarzy (pamięta?) film "Wraki" zrealizowany według powieści Janusza Meissnera?? Część zdjęć plenerowych do filmu kręconych było w porcie szczecińskim. W filmie grali między innymi Urszula Modrzyńska i Zbigniew Cybulski.
Niestety nie pamiętam z którego roku jest to film
Film powstał w 1956 r. ,a premiera miała miejsce we wrzęśniu 1957 r.
Jednak z informacji wynika,że plenery kręcono w porcie gdyńskim, nie ma wzmianki o kręceniu czegoś w porcie szczecińskim, chyba że było to wtedy tajne.
Awatar użytkownika
gustloff
Posty: 106
Rejestracja: 19 mar 2005, o 19:05
Lokalizacja: Stettin/Treuburg/Marggrabowa

Postautor: gustloff » 27 kwie 2007, o 06:16

Film powstał w 1956 r. ,a premiera miała miejsce we wrzęśniu 1957 r.
Jednak z informacji wynika,że plenery kręcono w porcie gdyńskim, nie ma wzmianki o kręceniu czegoś w porcie szczecińskim, chyba że było to wtedy tajne.
W takim razie wychodzi na to, że zapomniano wspomnieć o Szczecinie:( Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz.
W Kurierze Szczeciński (niestety nie pamiętam daty) ukazał się w dniu premiery mały artykuł poświęcony temu właśnie filmowi. Wynika z niego, jak już napisałem wcześniej, że część (nie napisano dokładnie ile) ujęć plenerowych została wykonana w Naszym porcie.
Do artykułu dołączono dwa zdjęcia wykonane przez fotoreportera Kur. Szcz. Stefana Cieślaka, wykonane (podobno) w momencie realizacji "Wraków".
Fenix
Posty: 38
Rejestracja: 7 gru 2005, o 14:26
Lokalizacja: Szczecin Niebuszewo

Postautor: Fenix » 3 maja 2007, o 02:14

No cóż... Przeczytałem cały wątek (trochę to zajęło)... Jakby ktoś mnie ostatnio spytał o filmy kręcone w Szczecinie to powiedziałbym: "Młode wilki", "Ławeczka" i... "Most", którego nikt w wątku nie wymienił. :shock: Film krótkometrażowy produkcji czesko-amerykańskiej z 2003 r. był nawet nominowany do Oscara! Zdjęcia kręcono na tytułowym moście kolejowym, zwodzonym nad Regalicą [oczywiście w Szczecinie].
Więcej: :arrow: http://www.filmweb.pl/Most+2003+o+filmie,Film,id=107395 & IMDb: http://www.imdb.com/title/tt0345672/locations

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości

cron