Nie tylko cegły...

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Szczeciniak
Posty: 21
Rejestracja: 1 mar 2008, o 02:05

Postautor: Szczeciniak » 30 mar 2008, o 18:07

Kolejna "dowcipna" uwaga - tym razem na temat anonimowości, tyle już surfuję po sedinie i jeszcze nie widziałem użytkownika występującego z "otwarta przyłbicą" - dlatego jestem tu "Szczeciniakiem"... w pozostałych witrynach, w tym w moich własnych (prywatnych i zawodowych), występuję pod swoim prawdziwym nazwiskiem... Patrząc z zewnątrz, sedina.pl wygląda mi na grupę "znajomkuf" - towarzystwo wzajemnej adoracji... bawcie się dobrze!!!
Marcowy Debiutant
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 30 mar 2008, o 18:33

Szczeciniak pisze:Kolejna "dowcipna" uwaga
Lubimy ludzi z poczuciem humoru.
Szczeciniak pisze:tyle już surfuję po sedinie i jeszcze nie widziałem użytkownika występującego z "otwarta przyłbicą"
Skoro już tyle surfujesz, to pewnie znasz też nasz rocznik. Zajrzyj do kalendarium.
Szczeciniak pisze:bawcie się dobrze!!!
Dzięki! :)
Erich-Falkenwaldergesellschaft
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 30 mar 2008, o 20:13

Kiedyś to byli "marcowi docenci" teraz jak widać "debiutanci" :D
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 30 mar 2008, o 22:50

I nie powrócą drzewka stąd wysiedlone, bo grupa "znajomkuf" -TWA realizatora obraziła.
³odziak
Posty: 3
Rejestracja: 28 mar 2008, o 08:29
Lokalizacja: Łódź,

drzewa z Parku śledzia

Postautor: ³odziak » 31 mar 2008, o 12:18

jako, że rozpocząłem ten wątek i widzę, że jest jakiś odzew chciałbym powiedzieć, że intersując się historią Łodzi dotarłem do tych informacji, że są to drzewa ze Szczecina. Myślę, że można poszukać czegoś więcej, są publikacje na temat parków łódzkich - może tam będzie wiecej danych. Co do pomysłu ścięcia tych drzew, to myślę że to nie jest dobra sprawa. Drzewa te żyją, i mają się (jeszcze) dobrze. Wsadzenie ich w ich pierwotne miejsca byłoby super pomysłem, chyba, ze stoi tam już jakiś supermarket. A co do finansowania tego typu imprezy to należałoby się zastanowić nad wspólnym łódzko-szczecińskim planem jakiś organizacji ekologicznych - na takie rzeczy są pieniądze z różnych grantów - a medialna obecność takiego tematu jest pewna, także myslę, że należałoby sie tym zająć. pozdrowienia z Łodzi
³odziak
Posty: 3
Rejestracja: 28 mar 2008, o 08:29
Lokalizacja: Łódź,

koncepcja akcji

Postautor: ³odziak » 31 mar 2008, o 12:36

Szanowni Państwo,
nie wiem, z kim tu można rozmawiać, bo w sumie jestem z Łodzi i na to forum trafiłem z powodu mego pomysłu, nie mam czasu czytać wątków wcześniejszych, sprawdzać kto co zrobił, itp. itd. jeżeli wśród Was, drodzy forumowicze, administratorzy itp. są ludzie, którzy są w stanie zrobić coś z tą akcją, czyli rozpropagować to, zorganizować coś na ten temat, to ja ze strony łódzkiej jestem w stanie także rozpocząć prace nad nią - bo mi się podoba - w końcu mój pomysł.
ja to widzę jako akcję- która będzie miała 2 odsłony - jedna w Łodzi - impreza wysadzania drzew połączona z koncertami (najlepiej zespoły szczecińskie - ja bardzo chętnie zobaczę Pogodno na żywo) a potem w Szczecinie akcja wsadzania - i tam zespoły z Łodzi by to uświetniły - poza tym jakaś akcja proekologiczna o wadze parków w miastach - itp. itd. i całość wygląda pięknie, a jeszcze niektórzy na tym nieżle zarobią, znając życie. pozdrowienia z Łodzi po raz drugi.
ktoś zainteresowany, to proszę pisać, ja raz na kilka dni będę wchodził na to forum, by sprawdizć, czy są jakieś odzewy. Wpisałem podobno swój e-mail w czasie logowania, ale nie wiem, czy jest dostępny, także jak nie wpisy na forum.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: drzewa z Parku śledzia

Postautor: Zibsky » 31 mar 2008, o 14:09

łodziak pisze: ...dotarłem do tych informacji, że są to drzewa ze Szczecina. ....
A ja z uporem maniaka pytam po raz kolejny o zrodla tych informacji...
Szczeciniak
Posty: 21
Rejestracja: 1 mar 2008, o 02:05

Postautor: Szczeciniak » 1 kwie 2008, o 05:41

nareszcie rozsądny głos!

z postu łodziaka wynika, że źródła informacji na temat szczecińskiego pochodzenia drzew są... pozostaje więc tylko kwestia ujawnienia tych źródeł i ocena ich wiarygodności... nie sądzę, żeby można było dojść (a może się mylę?) do tego z jakiego miejsca w Szczecinie drzewa zostały wykopane, ale myślę, że to już jest mniej istotne... jeżeli dałoby się przeflancować żywe drzewa - tym lepiej dla drzew, ale jako drewno, też są "świadkiem" nastrojów panujących po wojnie w Polsce i jako takie mogłoby być wykorzystane na wiele sposobów... trzeba tylko chcieć...

nie chciałbym być pesymistą, ale nie wróżę temu pomysłowi świetlanej przyszłości... z mojego doświadczenia w tej witrynie, wygląda na to, że naczelną dewizą sediny jest "jak chcesz coś zrobić, to rób, a my popatrzymy co z tego wyniknie, w międzyczasie wymienimy miedzy sobą kilka głupawych dowcipów i... może się dołączymy... a jak będzie dobrze szło, to może nawet pomożemy!" nie sądzę więc, żeby łodziakowi udało się znaleźć kogoś, z kim można poważnie rozmawiać... :( ale... powodzenia!!! sam bym się chętnie włączył, gdybym był trochę bliżej mojego rodzinnego miasta...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 1 kwie 2008, o 09:06

Panie Szczeciniak !
Naprawdę próbuje zrozumieć o co Panu chodzi. Widze, że nie ma Pan pojęcia czym jest sedina.pl więc w prostych słowach wyjaśnie:

Po pierwsze: Nie podano żadnego wiarygodnego źródła, że są to drzewa ze Szczecina. Nie mam podstaw aby nie wierzyć kol. Łodziakowi ale wiedząc, że Pan nie czytuje portalu przypomnę, że ostatnio otrzymaliśmy sensacyjne informacje na temat tego ze pomnik Sediny stał w Szczecinie po wojnie w 1946 roku. (Zapraszam do naszych działów download aby obejrzec i posłuchac informacji jakie pojawiały się na ten temat w mediach). Świadek twierdzi, że widział na własne oczy ale źródła historyczne mówią co innego. Jako że nie czyta Pan sedina.pl nie wie Pan, że wiarygodnośc i rzetelność historyczna (nie wiem jak dla Pana) ale dla nas ważniejsza jest od najciekawszej nawet sensacji:

Konstruktywny wniosek: Proszę pomóc nam dotrzeć do tych informacji.

Po drugie: Ma Pan całkowitą rację i rzeczywiście:
Szczeciniak pisze: naczelną dewizą sediny jest "jak chcesz coś zrobić, to rób, a my popatrzymy co z tego wyniknie, w międzyczasie wymienimy miedzy sobą kilka głupawych dowcipów i... może się dołączymy... a jak będzie dobrze szło, to może nawet pomożemy!"
Proszę wybaczyć ale Pańska roszczeniowa postawa wpisuję się w mentalność grupy użytkowników, którzy wpadają jak burza na portal z mnóstwem pomysłów, sugestii, propozycji, ulepszeń itp. Oczywiście wszyscy oni poproszeni o pomoc albo minimalne zaangażowanie w temat od razu piszą:
Szczeciniak pisze:sam bym się chętnie włączył, gdybym był trochę bliżej mojego rodzinnego miasta...
oraz mają mnóstwo powodów: nie znam się, nie mam czasu, ja tylko niosę pomoc itp itd by w końcu obrazić się na sedina.pl, że nic tu nie można załatwić.

Tak jak napisałem wczesniej nie ma Pan pojęcia co się dzieje na portalu więc Pańska uwaga na temat dowcipów wzbudza tylko politowanie. Pewnie może Pan wykazać się efektami swojej pracy w aspekcie propagowania historii Szczecina i to daje prawo do takiego traktowania użytkowników. Naprawdę pożałowania godne

Konstruktywny wniosek: Zachęcam do poczytania portalu, artykułów, posłuchania naszej audycji i wtedy włączenia sie w życie portalu wraz ze swoimi pomysłami i pomysłem na ich realizację

Po trzecie: Jeśli chodzi o naszą anonimowość to wykazał się Pan totalną ignorancją, gdyz wystarczy jeden klik aby wiedzieć jak się nazywa my a wystarczy minimalna inteligencja internetowa aby ustalić dodatkowe dane.

W przypadku dalszego obrażania użytkowników Portalu skorzystam mojego prawa opisanego w pkt 17 naszego regulaminu.

Z poważaniem
Arkadiusz Bis
administrator portalu sedina.pl
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 1 kwie 2008, o 14:22

Co tam cegły i kilkunastoletnie drzewka...
Tuż po wojnie planowano przeniesienie do Stolicy całych Wałów Chrobrego. pewnie by i przenieśli, ale Gniezno i Kraków również włączyły sie do walki o historyczne wały sypane przez Chrobrego i jego dzielną drużynę.
Apeluję do Expertow, aby jak najszybciej dotarli do archiwalnych danych na ten temat, bo ja nie mam czasu i cierpliwości.
Niech odłożą na bok inne portalowe sprawy (artykuły, galerie), a zajmą się tą najważniejszą.

Szczególnie w takim dniu, jak dziś

:idea:
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 1 kwie 2008, o 16:45

Busol pisze:Panie Szczeciniak !
(....)
Z poważaniem
Arkadiusz Bis
administrator portalu sedina.pl
I tak Admin 7 tys. przekroczył :lol:
Strofując nas, grupę "znajomkuf"- TWA.
Awatar użytkownika
Woytas
Posty: 366
Rejestracja: 16 gru 2005, o 20:28
Lokalizacja: Szczecin- prawobrzeże

Postautor: Woytas » 1 kwie 2008, o 17:11

RychO pisze:Co tam cegły i kilkunastoletnie drzewka...
Tuż po wojnie planowano przeniesienie do Stolicy całych Wałów Chrobrego. pewnie by i przenieśli, ale Gniezno i Kraków również włączyły sie do walki o historyczne wały sypane przez Chrobrego i jego dzielną drużynę.
Apeluję do Expertow, aby jak najszybciej dotarli do archiwalnych danych na ten temat, bo ja nie mam czasu i cierpliwości.
Niech odłożą na bok inne portalowe sprawy (artykuły, galerie), a zajmą się tą najważniejszą.

Szczególnie w takim dniu, jak dziś

:idea:
Zapomniałeś o planach wypompowania wody z Odry i przealnia do Wisły. :lol:
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Re: drzewa z Parku śledzia

Postautor: Sławek » 1 kwie 2008, o 18:05

Zibsky pisze:A ja z uporem maniaka pytam po raz kolejny o zrodla tych informacji...
Proszę bardzo.
Źródło niestety nie naukowe, ale Gazeta Wyborcza to w miarę poważna instytucja:

Park Staromiejski albo park śledzia znajduje się w dolinie rzeki Łódki. W końcu XIX w. staw staromiejski przestał istnieć, na jego miejscu wytyczono ulice i zbudowano kamienice, a rzekę Łódkę ujęto w kanał. To było entrum łódzkiej biedoty. W podwórkach i na parterach domów działały sklepiki i warsztaty rzemieślnicze. Wszędzie słychać było język żydowski. Podczas okupacji część tej zabudowy znalazła się w getcie, a w zasadzie na jego granicy. Po 1941 r. Niemcy przystąpili do wyburzania domów znajdujących się pomiędzy ul. Wolborską i ul. Północną. Chcieli oddzielić getto od aryjskiej części miasta. Wyburzyli część budynków. Po wojnie usunięto pozostałe stare domy. W 1951 r. między ul. Północną i Wolborską założono park zaprojektowany przez inż. Kazimierza Chrabelskiego, a na tyłach stanęły nowe bloki. Ziemia parku przykryła resztki dawnych piwnic i część nieusuniętego gruzu. Ze Szczecina przywieziono 138 dużych drzew z masą korzeniową i ziemią. Wkopane przy wytyczonych alejkach przyjęły się doskonale i mają dziś solidny wygląd. Na skraju parku utworzono w 1951 r. końcowy przystanek tramwajów podmiejskich, z pętlą i okazałym budynkiem. W pierwszych latach istnienia parku unosił się tam charakterystyczny zapach zalewy śledziowej. Może to tylko plotka, a może prawda. Faktem jest, że wcześniej w wielu piwnicach znajdowały się składy rybne, tak typowe dla dzielnic żydowskiej biedoty - śledzie należały do najtańszych produktów. Poza tym tam właśnie - na przedłużeniu ulicy Wschodniej - były jatki i żydowski targ rybny. Dlatego mieszkańcy zaczęli nazywać to miejsce „parkiem śledzia”. I tak zostało, choć już tylko nieliczni
kojarzą je z dawnymi mieszkańcami.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 1 kwie 2008, o 18:27

Slawek, dzieki za info ze "zrodlem".... Czyms "Wyborcza" musiala sie podeprzec bo liczba 138 brzmi powaznie... :D
Trzeba poczekac na wrage moze on ma wiecej informacji na ten temat.
138 duzych drzew to jednak troche jest - pytanie skad to zabrano - Parki + Cmentarz?
Przyznam sie szczerze ze po raz pierwszy slysze o wywozeniu drzew ze Szczecina - dlatego dosyc sceptycznie odnosilem sie do pomyslow Lodziaka/szczeciniaka co nie zmienia mojego poglady na wykorzystanie "pni tych drzew do upiekszenia miasta"....
Jezeli dobrze pamietam to chyba zona P. Zaremby byla w swoim czasie opowiedzialna za szczecinska zielen wiec moze on cos wspomina w swoich pamietnikach o tym....
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 1 kwie 2008, o 20:22

Prawdę powiedziawszy to chyba nie ma nic sensacyjnego w tym, że ze szkółek szczczecińskiego ZZM wykopano i przewieziono do Miasta Uć :wink: ileśtam drzewek. Jest to nawet miłe i tylko dobrze świadczy o szczecińskich szkółkach. Na przedwojennych planach występują one, jak pamiętam, w okolicy cmentarza. Pamiętam też, że w latach siedemdziesiątych duże szkółki ZZM były w tym miejscu, gdzie dziś stoi Castorama i hipermarket Real(na przeciw dawnej Selfy).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości