Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: Busol » 12 sty 2011, o 16:12

widziałem tory na moście czajkowskiego
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: secessionlove » 12 sty 2011, o 16:37

5lipca pisze:
secessionlove pisze:Musiałbym sięgnąc do materiałów
Widzę, że specjalizujesz się w dziedzinie komunikacji miejskiej. Może odpowiesz na inne pytanie?
Które z zaznaczonych na niebiesko 2 odcinków były wykorzystywane przez tramwaje do połowy lat '70 tj. do powstania Placu Rodła? Prawie na pewno był wykorzystywany odcinek z przedłużenia ulicy M.Buczka(Piłsudskiego)(1), ten wzdłuż Roosevelta(2) chyba nie.
Na mapce, zapewne z II połowy lat 60. na wskazanym odcinku nie było torowisk. Czwórka skręcała z Buczka od razu na Jaromira (d. Moltke str.) i dalej przez Niepodległości jechała do Dworca. Odcinek z nr 2 był jako starszy, po nim kursowały tramwaje konne na Niebuszewo, a później czwórka. W 1973 roku wyprostowano tory i zbudowano obecny układ - na wprost, na mapce pod nr 1. Tam podajże stała jakaś kamienica przy Matejki, którą musiano wyburzyc. A więc do połowy lat 70. żaden z odcinków. Dopiero w 1973 roku pojawił się ten zaznaczony z nr. 1. Jednocześnie uległ likwidacji odcinek na Malczewskiego od Matejki do Wyzwolenia.
Podobnie jak tą przed Daną, żeby poszerzyc Wyzwolenia. Zresztą za Stopyry "zmodernizowano" układ torowisk w centrum, poprzez przeżucenie ich w pasy między jezdniami, tak, jak np. w Warszawie uczyniono. Niestety ten sam człowiek, wówczas wielki miłośnik motoryzacji indywidualnej doprowadził do likwidacji tramwajów w rejonie Placu Zgody, a co za tym idzie, do wymarcia ówczesnego ścisłego centrum miasta. A przecież nie zarzyna się kury znoszącej złote jaja. W Bydgoszczy 20 lat temu zlikwidowano połączenie tramwajowe z dworcem PKP, a teraz ten błąd chcą naprawic i za rok linia ma byc gotowa. A w Szczecinie nie ma człowieka, który by racjonalniej spojrzał na problemy komunikacyjne, a jeśli taki jest, ma za słabe poparcie.
5lipca pisze:W kwestii szyn na Moście Cłowym, to po przypomnieniu Wiaduktu Czajkowskiego nabrałem jednak wątpliwości. Chociaż podałem kolejny argument "za" to jednak może moja pamięć poszła "o jeden most za daleko". Nie pamiętam tego wyraziście, ale jednak obstaję przy swoim w 90%!
Po przeczytaniu następnych postów moge wysnuc taką hipotezę, że tory, o których mowa, mogły się pojawic na Cłowym, lecz po jakimś czasie zostaly zalane asfaltem, że nie bylo ich już widac. Nie wiem, nie widziałem tego, więc nie potwierdzę tego faktu.
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: 5lipca » 12 sty 2011, o 18:53

@secessionlove,
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 14:53 przez 5lipca, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: secessionlove » 13 sty 2011, o 15:58

5lipca pisze:@secessionlove, dziękuję za czas i info!
Dyskusja opierająca się na tym co kto pamięta nigdy nie zostanie rozstrzygnięta. Ja mam jeszcze trochę lat na karku to co nieco mam prawo powiedzieć, nie wiem czy dyskusja nie toczy się z młodzieżą?! Tylko wgląd w pierwotną dokumentację mostu lub jej remontów (PEDiM?) do początku lat '80 może tą kwestię rozstrzygnąć. (...)Proponuję zawiesić dyskusję do czasu przedstawienia kolejnych "twardych dowodów" :twisted:
Miło mi, że mogłem się przydac ze swoją wiedzą. Chociaż w Szczecinie mieszkam dopiero od 1981 roku, to młodzieżą już niestety nie jestem. Nie mieszkałem w Szczecinie w tamtych latach, kiedy budowano most, więc nie mogę niczego tutaj potwierdzic ani zaprzeczyc. Po prostu swoją wiedzę sięgającą wcześniej niż lata 80 w Szczecinie i jej komunikacji opieram tylko na podstawie dokumentów. A i same dokumenty 100% pewności nie dają, bo coś mogło byc sfałszowane, artykuł w prasie sprzed lat napisany z błędami wynikającymi z niewiedzy redaktora itp. Istnieje coś takiego jak krytyka źródeł. Żeby coś na sto procent potwierdzic potrzebne są conajmniej dwa niezależne od siebie źródła, pisane oczywiście, bo pamięc osób pamiętających w tamtych czasach może płatac figle. Wiadomo, nasza pamięc jest selektywna i pamiętamy to co chcemy, nieraz kojarzymy ze sobą różne fakty i z naszych relacji może wyjśc coś takiego, że opisywana historia miała miejsce w zupełnie innych okolicznościach niż w rzeczywistości.
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: 5lipca » 13 sty 2011, o 20:12

Pełna
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 14:53 przez 5lipca, łącznie zmieniany 1 raz.
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: babajack » 14 sty 2011, o 20:46

Z tej przedwojennej fotki wynika, że było połączenie z prawobrzeżem, po wojnie przygotowano tory na Czajkowskim i Cłowym, ale nie wypaliło, tramwaj kończył bieg na Basenie Kaszubskim , dzisiaj Górniczym 8)
Załączniki
Grosse-Regalitzbrucke.jpeg
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: secessionlove » 17 sty 2011, o 16:30

Zdjęcie znane mi od lat, książka również.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: Zibsky » 17 sty 2011, o 22:01

secessionlove pisze:Zdjęcie znane mi od lat, książka również.
???
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: Bogus » 17 sty 2011, o 22:25

Chyba chodzi o tę pozycję:
Główna >> Biblioteka >> Czytelnia >> Szczecińska komunikacja miejska z 1929 r. > str. 42
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: secessionlove » 18 sty 2011, o 15:47

Bogus pisze:Chyba chodzi o tę pozycję:
Główna >> Biblioteka >> Czytelnia >> Szczecińska komunikacja miejska z 1929 r. > str. 42
Otóż to! Chociaż książka ta, zepwene inn y egzemplarz, wpadł w moje łapska het dawno temu, może jakąś dekadę wstecz. Potem ją spieniężyłem, więc kto inny jest tym szczęśliwym posiadaczem.
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: 5lipca » 19 sty 2011, o 13:51

Na prośbę "Babajack" podaję
Ostatnio zmieniony 17 maja 2012, o 14:52 przez 5lipca, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Re: Zlikwidowane tramwaje w śródmieściu

Postautor: secessionlove » 19 sty 2011, o 15:50

Tak... mapka również jest mi znana. Powstała w tym samym roku, co wspomniana książka. Zaznaczona jest na niej nawet linia 8, która od kilku lat już nie funkcjonowała, a figurowała jako zawieszona. W Antykwariacie Pomorskim jakiś czas temu można było kupic reprint tej mapy. Oczywiście nie mogłem jej nie kupic.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 27 gości

cron