Śródmieście Szczecina - z jakiej książki?

Zagadki zadawane bez obawy, że zostaną szybko zepsute przez grono redakcyjne, które w tym miejscu ma zakaz ich rozwiązywania.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 sty 2006, o 15:27

W ubiegłym tygodniu posłałem tej pani i zdjęcie i jakieś informacje, które miałem.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 23 sty 2006, o 16:06

Bachinstitut pisze:W ubiegłym tygodniu posłałem tej pani i zdjęcie i jakieś informacje, które miałem.
To fajnie. Ja też jej przesłałem to, co znalazłem na temat braci M.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 23 sty 2006, o 16:32

Zdjęcie jest z pewnikiem z drugiej połowy lat piędziesiątych. Te światła zainstalowano w 1954 lub 55, nie pamiętam dokładnie. A, że publika się nimi nie przejmuje, to takie polskie. Albo musi, że nie działały, bo to akurat często się zdarzało...
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 23 sty 2006, o 19:52

mirekjot pisze:Zdjęcie jest z pewnikiem z drugiej połowy lat piędziesiątych. Te światła zainstalowano w 1954 lub 55, nie pamiętam dokładnie. A, że publika się nimi nie przejmuje, to takie polskie. Albo musi, że nie działały, bo to akurat często się zdarzało...
I zadnej "Pobiedy" na jezdni hmmm :wink:
Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

Postautor: gozal » 24 sty 2006, o 00:35

Z tą sygnalizacją uliczną to rzeczywiście zagwozdka. W "Kronice Szczecina 1945 - 2005" chyba tego nie ma. Ale znalazłam inną ciekawą rzecz.
"1 sierpnia 1958: Na terenie Szczecina wprowadzono zakaz używania sygnałów dźwiękowych przez pojazdy mechaniczne. [wyobraźmy to sobie dzisiaj!] Równocześnie 'bezdźwiękowemu' ruchowi pojazdów towarzyszyło oznakowanie przejść dla pieszych. Ustawiono niezbędne znaki drogowe."
Czy to oznacza, że wcześniej nie było pasów dla pieszych? :lol:
Jeśli tak, to fotografia na pewno była wykonana przed tą datą (a pewnie duużo duużo wcześniej).
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 24 sty 2006, o 02:53

gozal pisze:Z tą sygnalizacją uliczną to rzeczywiście zagwozdka. Czy to oznacza, że wcześniej nie było pasów dla pieszych? :lol:
Jeśli tak, to fotografia na pewno była wykonana przed tą datą (a pewnie duużo duużo wcześniej).
Przejscia dla pieszych byly oznakowane metalowymi krazkami ca 15 - 20 cm srednicy co ca 1,5 metra i to tworzylo (oznaczalo) przejscie dla pieszych a czy to byla pozostalosc po Stettinie czy szczecinski "patent"- nie mam pojecia
Jak ktos ma bardzo dokladne skany ulic mozna sprobowac to wypatrzyc :roll:
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 24 sty 2006, o 08:44

ja, jako kompletnie nie znający się na tym, mam małe pytanie - czy to normalne, że sygnalizacja dla pojazdów wisi nad chodnikiem ? no chyba, e to nie o to chodzi ...

a drugie pytanie - czy mamy choć podobne ujęceie w galerii Stettina, by spróbować to porównać ? jakoś mi umknęło, albo znaleźć nie mogę ...
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 24 sty 2006, o 10:11

Jeszcze ja dorzucę trzy grosze.
Gozal wczoraj przesłała większy format zdjęcia (już w galerii) na którym jest widoczny transparent - nad chodnikiem, na prawo od dzisiejszych delikatesów. Wygląda na typowy socjalistyczny baner - pewnie coś o przodownikach pracy albo o władzy ludowej. To też może przemiawiać za opcją, że to zdjęcie przedwojenne.
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 24 sty 2006, o 10:29

MariuszSamek pisze:Jeszcze ja dorzucę trzy grosze.
Gozal wczoraj przesłała większy format zdjęcia (już w galerii) na którym jest widoczny transparent - nad chodnikiem, na prawo od dzisiejszych delikatesów. Wygląda na typowy socjalistyczny baner - pewnie coś o przodownikach pracy albo o władzy ludowej. To też może przemiawiać za opcją, że to zdjęcie przedwojenne.
To przed wojną w Stettinie przodownicy pracy sobie bezkarnie takie bannery wywieszali??
Jeśli już to chyba narodowi socjaliści.
A jezeli to o władzy ludowej to chyba powojenne.
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
kalmar
Posty: 51
Rejestracja: 22 lis 2005, o 16:29

Postautor: kalmar » 24 sty 2006, o 16:05

Mam gdzieś w domu książkę "300 miast powróciło do Polski" (Torney ma rację z tymi zmieniającymi się liczebnikami w tytule). Poszukam i sprawdzę (jak wrócę w nasze strony "z wygnania").
Ale przy okazji mam pytanie - co wisi na drucie mocującym trakcję tramwajową (w lewej dolnej części zdjęcia)? Megafon? Zegar???
kalmar
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 24 sty 2006, o 16:37

spimac pisze:
MariuszSamek pisze:Jeszcze ja dorzucę trzy grosze.
Gozal wczoraj przesłała większy format zdjęcia (już w galerii) na którym jest widoczny transparent - nad chodnikiem, na prawo od dzisiejszych delikatesów. Wygląda na typowy socjalistyczny baner - pewnie coś o przodownikach pracy albo o władzy ludowej. To też może przemiawiać za opcją, że to zdjęcie przedwojenne.
To przed wojną w Stettinie przodownicy pracy sobie bezkarnie takie bannery wywieszali??
Jeśli już to chyba narodowi socjaliści.
A jezeli to o władzy ludowej to chyba powojenne.
Znowu się pomyliłem. Oczywiście powojenne.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 24 sty 2006, o 20:34

Na bannerze stało napisane "Przez upowszechnianie oświaty i czytelnictwa - do szybszej realizacji planu 6-letniego". Ot i cała tajemnica. Plan 6-letni, jak sama nazwa wskazuje obowiązywał przez 6 lat - 1950-1955.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

cron