Obiekt przy ul. Ludowej

Moderator: Penetrator

Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: Randrzej_46 » 14 lut 2011, o 17:28

Na mnie napadł pierwszy nowy wątek w Sedinie. Dlatego proszę mnie traktować jak dziecko i nie krzyczeć jeśli coś sknocę.

Przeszukując Forum, nigdzie nie trafiłem na zainteresowanie kogokolwiek jednym obiektem w praktyce widocznym przy każdym przejeździe przez skrzyżowanie ulic Ludowej i Robotniczej.
Widok z ul Robotniczej
Widok z ul Robotniczej
Na zdjęciu robionym z ul. Robotniczej, widoczny jest zielony placyk ogrodzony murkiem, ze słupami połączonymi ozdobnym połączeniem. I w zasadzie to jest wszystko co widoczne jest z ulicy pomimo, że są tam dwa kominy, wejścia do pomieszczeń i wyjście awaryjne „ślepe” (ze schodami ale zalane betonem do ew. usunięcia w razie potrzeby). W tej chwili w płycie tej wykonano wentylację – choć sposób jej wykonania pozostawia wiele do życznia.
Widok z ul Robotniczej
Widok z ul Robotniczej
Wejścia z trawnika
Wejścia z trawnika
Poza wejściami górnymi, w ścianie równoległej do ul. Ludowej (ale od strony Odry), istnieje wjazd dla niewielkich pojazdów np. typu „gazik”, motocykl czy coś podobnego. Obecnie jest ten wjazd nieco zamurowany i trzeba się przyjżeć ścianie (zamalowanej na biało) by odszukać jego oryginalne miejsce.
Wjazd dolny
Wjazd dolny
Co było jego przeznaczeniem - nie wiem ale jak pamiętam, wnętrze (w latach 60-tych) kiedy jeszcze był wykorzystywany niemal zgodnie z przeznaczeniem wyglądało następująco.
Budowa wewnętrzna
Budowa wewnętrzna
Podzielony był na dwie części o różnym zastosowaniu:
- część garażową z wjazdem z poziomu gruntu
- część roboczą dla osób w wejściem przez garaż z którego było przejście do części osobowej.
- z poziomu trawnika (u góry) znajdowały się dwa wejścia po schodach. Ciekawostką jest, że wejścia te w ogóle nie były zabezpieczone barjerkami - stąd w ogóle ich nie widać od strony ulicy tym bardziej, że podest schodów obniżony jest w stosunku do trawnika o jeden stopień.
Każda z części ogrzewana była oddzielną kotłownią a ciepłe powietrze z wymienników ciepła, rozprowadzane było kanałami po wszystkich pomieszczeniach. Było jednocześnie tak ciche, że w ogóle się nie słyszało pracy wentylatorów.
Oczywiście wszystkie drzwi (nawet w przejściach wewnętrznych między częściami) były hermetyczne.

Ciekawe też było pomieszczenie określone jako „reżyserka”. W ścianie między nim a sąsiednim pomieszczeniem wykonano okno o wym. ok. 2 x 4 m. z grubego szkła tak, że np. rozmowy z tego pomieszczenia nie zakłócały rozmów w pomieszczeniu przyległym.
Mogło więc służyć albo obsłudze jakichś zebrań albo też nadzorowi np. nad statkami, samolotami czy innym drastwem którego rozmieszczenie przedstawiane było w dużym pomieszczeniu.

Jednocześnie nie było widać jakiegokolwiek sprzętu radiowego czy grubych kabli telefonicznych.

Co więc to było? Może ktoś wie.

Jednocześnie zastrzeżenie. Wymiary pomieszczeń mogą być różne od oryginału. W końcu jak pisałem pamięć przez ponad 50 lat, nie przetrzyma aż tak dokładnie drobnych szczegółów.
Pamiętam natomiast gdzie mieszkałem w latach 1949 – 2001.
Na skanie zdjęcia zrobionego prawdopodobnie z burty statku stojącego na nabrzeżu „OKO” (gałęzie poniżej aparatu) widać nie tylko mój pokój w pierwszym budynku od dołu na ul. Grzymińskiej, ale nawet budynek przy Robotniczej 1 (mieszkał tam mój kolega) a także jakiś podest który był przewożony przyczepą i na jakiś czas pozostawiony na placu przed Domem Rybaka.
Jeśli wykroczeniem jest że skopiowałem ten skan to przepraszam ale jak pisałem jestem na razie w tym bardziej ciemny jak patelnia od spodu.
Załączniki
Widok od strony Odry (z nab. OKO)
Widok od strony Odry (z nab. OKO)
Widok od trawnika
Widok od trawnika
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: babajack » 14 lut 2011, o 21:03

Kiedyś w Kurierze , był artykuł na temat tego placyku przy ul. Ludowej, że w czasie wojny był tam tymczasowy szpital polowy, dla ofiar alianckich nalotów, ale czy to prawda , nie wiem .
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: Busol » 14 lut 2011, o 23:07

Na szpital z planu toto nie wygląda..
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: Bartosz » 14 lut 2011, o 23:54

To jest raczej skrzyżowanie Robotniczej z Dębogórską, nie Ludową :wink:.

Nie potrafię powiedzieć, co było tutaj po wojnie, natomiast przedtem teren wraz z zabudowaniami należał do Pommersche Landwirtschaftliche Hauptgenossenschaft, założonej 11 II 1895 r. z siedzibą w Szczecinie. Jak można przeczytać w "Monitorze Polskim" z 21 IV 1949 r. była to "spółdzielnia skupu artykułów rolniczych i ziemiopłodów", zajmująca się też przeładunkiem i składowaniem zboża.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Re: Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: Randrzej_46 » 15 lut 2011, o 00:45

Nie. Szpital (jako stały) to to nie był. Chorzy musielby leżać w garażu bo przejście do dalszych pomieszczeń było wąskie. Ale szpital polowy to mógłby. W końcu było tam ciepło i deszcz na głowy nie padał.

Natomiast spółdzielnia zajmująca się transportem płodów rolnych to możliwe - ale nie w bunkrze. Obszukałem mapy tego terenu - w żadnym planie (nawet na mapce parafii) ten teren nie jest pokazywany jako zabudowany.
We wspomnianej mapce parafii podane są wszystkie numery budynków a ten jest pominięty. A więc raczej militarny.
Jeśli natomiast chodzi o ulice (obecnie) to jest to skrzyżowanie ulic: Ludowa - Robotnicza i Dębogórska (co widać na zdjęciu) ale mieszkając tam - nigdy o tej ostatniej nie pamiętaliśmy. Przepraszam za jej pominięcie.
Jednak położenie placu jest na ulicy Ludowej, przed Dębogórską co widać na perwszym zdjęciu.
Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Re: Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: Randrzej_46 » 15 lut 2011, o 01:10

A jeśli chodzi o jego wykorzystanie po wojnie.
Był w dyspozycji Stoczni Remontowej, która wpuściła nas jako harcerzyków z dwóch drużyn (motorowej i żeglarskiej) jako użytkowników. Stąd mieliśmy koks, palacza, prąd i resztę by go użytkować (łącznie z motorówka która stała w basenie Stoczni). Kiedy się to wszystko rozwaliło, weszła jakaś firma skłądująca jakieś towary, potem skup złomu a co teraz jest to nie wiem. Ale użytkowane jest bo nawet dym z komina garażowego leci.

Jeśli natomiast chodzi o teren spółdzielni to jak pamiętam z dawnych lat (zamieszkałem tam 49 roku jako niemal czteroletni łepek) stającą w basenie barkę z umieszczonym na niej, przenośnikiem taśmowym (nawe pas na nim był) służącym do przenszenia towaru przez kanał do następnego przenośnika, idącego kanałem aż do Odry i stojących tam barek. I transport wodny się opłacał. Dziwne.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: Bartosz » 15 lut 2011, o 10:01

Randrzej_46 pisze:Jednak położenie placu jest na ulicy Ludowej, przed Dębogórską co widać na perwszym zdjęciu.
Tu leży pies pogrzebany - oznakowanie ulicy jest błędne. Ul. Ludowa kończy się na wysokości ul. Głowickiej (co widać dobrze na planie miasta), nieco bardziej na północ, niż przed 1945 r.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Re: Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: Randrzej_46 » 15 lut 2011, o 16:22

I dobrze jej tak że kończy się na wysokości ul. Głowickiej podobnie, jak fakt zamieszkiwania od lat w jej okolicy nie świadczy o tymm, że ja wiem lepiej gdzie Ludowa się kończy. Ważne że obiekt tam jest, djabli wiedza do czego służył i co faktycznie tam było przed 1945 rokiem.
Zgadzamy się?
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: Schulz » 15 lut 2011, o 17:28

babajack pisze:Kiedyś w Kurierze , był artykuł na temat tego placyku przy ul. Ludowej, że w czasie wojny był tam tymczasowy szpital polowy, dla ofiar alianckich nalotów, ale czy to prawda , nie wiem .
Przeszukałem swoje archiwum i znalazłem ten artykuł, a właściwie kolejny na ten temat, jak wynika z treści (z serii Podziemny Szczecin, odc. 75). Autor p. J. Grażewicz, który ma specyficzny styl pisania. zamieszcza tam plan, który został oceniony na pochodzący z ok. 1935. Istnieje plan 1:5000 z 1930 roku z poprawkami z lipca 1938 (1938_kw. 111_Züllchow; 1:5000), z podobnym układem zabudowy. Jedyna różnica to taka, że budynek w artykule zaznaczony strzałką oraz usytuowany poniżej równoległy do niego i sięgający do basenu portowego na planie z 1938 nie jest zakreskowany. Niestety nie mogę go opublikować. Na innych planach, ale już 1:25000, też z 1938 (tu załączam fragment ze znalezionego w sieci przedruku amerykańskiego), też nie widzę zmian w stosunku do planu z artykułu. Jedyny problem, to nie wiem, czy artykuł będzie czytelny. Niestety nie wiem, jak to się powiększa.
Załączniki
Kurier szczeciński, Powrót na Dębogórską, 5.04.2002
Kurier szczeciński, Powrót na Dębogórską, 5.04.2002
1938, 2553_Stettin_M851_Germany_25K_AMS_1952 (1:25000)
1938, 2553_Stettin_M851_Germany_25K_AMS_1952 (1:25000)
Ostatnio zmieniony 15 lut 2011, o 18:23 przez Schulz, łącznie zmieniany 1 raz.
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: babajack » 15 lut 2011, o 18:12

Najpierw łapką na artykuł i klik, potem klawiszami ctrl + (plus) , pomniejszamy ctrl - (minus), taki stary sposób na jeszcze starsze komputery.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: Obiekt przy ul. Ludowej

Postautor: Bartosz » 15 lut 2011, o 22:05

Randrzej_46 pisze:I dobrze jej tak że kończy się na wysokości ul. Głowickiej podobnie, jak fakt zamieszkiwania od lat w jej okolicy nie świadczy o tymm, że ja wiem lepiej gdzie Ludowa się kończy. Ważne że obiekt tam jest, djabli wiedza do czego służył i co faktycznie tam było przed 1945 rokiem.
Zgadzamy się?
Zgadzamy.
Erich-Falkenwaldergesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości