Strona 1 z 1

Bunkry Dla Każdego Vol X - magazynoschron (ul. Konarskiego)

: 30 wrz 2005, o 21:32
autor: Porucznik
Jeden z magazynoschronów (ostało się ich ok. 10, głównie przy Odrze), których przed wojną było łącznie 38. Zlokalizowany przy ul. Konarskiego, stanowi dziś siedzibę Klubu Bokserskiego "Spartakus". Zbudowany z betonu (mówiono mi o "gorącym betonie" i dacie 1932), służył na pewno nie tylko jako magazyn, ale także jako schron, o czym świadczą pozostałości po uchwytach na ławki w pomieszczeniach. Pięciokondygnacyjny - cztery z nich są naziemne, jedna - obecnie zamurowana - pod ziemią. Tam zapewne znajdowała się część instalacji grzewczej i wentylacyjnej.

: 30 wrz 2005, o 21:34
autor: Porucznik
Ze wzgledu na swoją wielkość schron stanowił łatwy cel w czasie nalotów, przeto jego elewację maskowano, by przypominała zwykly budynek mieszkalny. Z zewnątrz owe obiekty były malowane bądź miały ceglaną elewację, atrapy okien (widoczne są one na mniejszym schronie - punkcie skupu złomu przy ul. Światowida), drzwi i balkony maskujące wyjścia na ich dach.
Posiada dwie symetryczne klatki schodowe, na których wymalowane zostały fosforyzującą farbą linie ułatwiające poruszanie się mimo awarii oświetlenia (podobne są na wys. ok. 2 m na korytarzu). Obie klatki schodowe łączy korytarz, po którego obu stronach znajdują się pomieszczenia, zwykle o powierzchni ok. 5-10 m kwadr. Na ich ścianach widoczne są drewniane kołki, do których przymocowane były np. ławki. Obiekt wyposażony był w ubikacje i bieżącą wodę (widoczne są ślady po zdemontowanych zlewozmywakach), miał instalację elektryczną. Ze szczytu jednej z klatek można wyjść na balkonik, skąd prowadzi drabinka na szczyt budynku.

: 30 wrz 2005, o 21:37
autor: Porucznik
Obecnie pierwsze trzy naziemne kondygnacje przystosowano do nowych funkcji, związanych z działalnością klubu (na 3 i 4 piętrze wyburzono ścianki oddzielające poszczególne pomieszczenia). W zasadzie niezmienione zostało ostatnie piętro. W jednym z pomieszczeń znajdują się pozostałości po urządzeniach filtrowentylacyjnych wraz ze stosownym schematem. Sądzę, że na codzień funkcjonowała raczej wentylacja grawitacyjna, nie mogę jednak wykluczyć (może ktoś mnie oświeci), że w czasie zagrożenia atakiem chemicznym, przy pracujacej wentylacji, wytwarzano wyższe niż na zewnątrz ciśnienie. Nadto od szkodliwych czynników zewnętrznych oddzielały dwie pary gazoszczelnych drzwi.Magistrale nawiewne i wwiewne biegły w ścianach i pod sufitem.

: 1 paź 2005, o 13:56
autor: Busol
Panowie P. - sugestie.
Mam prosbę. Jesli zdjec jest kilka - to oczywiscie wrzucajmy w FORUM bo taki jest zamysł BDK. Natomiast jesli jest wiecej zdjec wartych pokazania - to moze warto zalozyc osobna galerie w naszej galerii podziemnego szczecina i tam wrzucic bez zastanawiana sie czy jedno wiecej czy jedno mniej...

: 11 paź 2005, o 20:31
autor: Porucznik
Dostosuję się. Zdjęć jest bez liku... W zasadzie to możnaby stworzyć konkurencję dla "podziemnego" czy "fajnego" szczecina. Pozostaje tylko kwestia obróbki. W najbliższym czasie postaram się coś podrzucić.

: 23 paź 2005, o 12:48
autor: konger
Do tego dazymy, by nie bylo konkurencji pomiedzy poszczegolnymi grupami, a jedynie wspolna "dzialalnosc" moze przyniesc efekty...

Hubert, gdzie wyczytales o liczbie magazynoschronow? Posiadasz jakies ciekawe materialy, ktorymi ewentualnie chcialbys sie podzielic ? Dla mnie dojazd do N. to tzw. bulka z maslem ;) A moze cos by sie zwiedzilo przy okazji ?

: 24 paź 2005, o 15:01
autor: Porucznik
Prawdą jest, że cel jest jeden... Po prostu możliwe jest stworzenie alternatywnej galerii podziemnych obiektów na portalu Sedina. Większość z nich pewnie by się powtarzała ("klasyki" w rodzaju pętli Trójki, Unii Lubelskiej, Ślimaka itp.), ale część mogłaby prezentować nowe ujęcia czy nieznane bliżej miejsca. Jedynie w tym sensie pisałem o stworzeniu "konkurencji".
Informacje o liczbie schronów zaczerpnąłem z powszechnie dostępnego, acz przeze mnie nie zweryfikowanego źródła, jakimi są "Zeszyty Szczecińskie", z tomu autorstwa Ryszarda Kotla „Bastiony, forty, bunkry... Historia umocnień obronnych Szczecina”. Ten wątek już się kiedyś przewinął: http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.p ... &start=150 . Do listy mogę dorzucić paropiętrowy schron chyba na Stołczynie i dwa obiekty przy ul. Światowida (siedziba RIO i obok - punkt skupu metali kolorowych).

: 24 paź 2005, o 16:25
autor: Penetrator
:lol: Jeśli pisząc o obiekcie na Stołczynie, masz na myśli ten to on ma 9 kondygnacji - piękny LS-Hochbunker, niestety obecnie niedostępny. I tutaj muszę złożyć samokrytykę :oops: nie wymierzyłem go kiedy był on dostepny, a teraz już marne szanse - no chyba że zmienią się przepisy i nadajniki telefonii komórkowej nie będą mogły stać przy blokach mieszkalnych. Czego i sobie i Państwu życzę.

: 9 lis 2005, o 09:43
autor: konger
Na schronie swoje nadajniki ma GSM... Ma ktos moze znajomosci wsrod pracownikow tego operatora ?