Bunkry Dla Każdego Vol XI - szczelina przy ul. Chopina

Moderator: Penetrator

Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Bunkry Dla Każdego Vol XI - szczelina przy ul. Chopina

Postautor: Porucznik » 1 paź 2005, o 11:34

Szczelina przeciwlotnicza, położona po lewej stronie ul. Chopina/Chorzowska (widoczna z drogi), znana uczniom i absolwentom SP 36. Konstrukcyjnie podobna do szczelin przy np. ul. Koszalińskiej i Gontyny.
Zbudowana z żelbetonowych elementów, obsypana ziemią, ma dwa asymetryczne wejścia. Łamiące się pod kątem 180 stopni odcinki korytarzy przy wejściach miały chronić przed siłą rażenia wrzuconych przez nie granatów itp. Podobnie meandry głównego pomieszczenia miały za zadanie osłabić skutki ew. wybuchów w środku. Od korytarza odchodzą boczne pomieszczenia. W środkowej części, w jednym z nich, jest zarwany sufit. Brak elementów wyposażenia czy pozostałości po np. ławkach, drzwi i wentylacji.
Obiekt dostępny, zaśmiecony, zagospodarowany był zimą 2004/2005 przez osobę bezdomną.
Obok niego widoczne są fundamenty innego obiektu (budynku?)
Załączniki
zawał.jpg
strop.jpg
boczne pomieszczenie.jpg
zakręt głównego korytarza.jpg
korytarz główny.jpg
korytarz przy wejściu.jpg
wejście.jpg
Ostatnio zmieniony 1 paź 2005, o 16:42 przez Porucznik, łącznie zmieniany 1 raz.
emeryt
Posty: 145
Rejestracja: 17 kwie 2005, o 17:16

Postautor: emeryt » 1 paź 2005, o 15:59

"Lamiace sie pod katem 360 stopni odcinki korytarzy" - zastanawiam sie jak to mozliwe?
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 1 paź 2005, o 16:44

Dziękuję za czujność. Chodziło oczywiście o 180 stopni a 360 było oczywistą omyłką.
emeryt
Posty: 145
Rejestracja: 17 kwie 2005, o 17:16

Postautor: emeryt » 1 paź 2005, o 18:27

Nie chcial bym zeby to zostalo odebrane jako czepianie sie. Ale "obrazem"180 stopni jest prosta. To rowniez jest niemozliwe.
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 1 paź 2005, o 18:56

"Łamanie" się korytarza widać na zdjęciu "korytarz przy wejściu". Tzn. mamy prosty odcinek, potem skręca on pod kątem 90 stopni, by zaraz odbić znów o 90 stopni. Tak więc za ścianką po lewej stronie na zdjęciu biegnie ten właśnie "złamany" korytarz. I to miałem na myśli. Jeżeli nie wyraziłem się wcześniej dostatecznie jasno - przepraszam.
Murdock

Postautor: Murdock » 2 paź 2005, o 16:29

kłócicie się o kąty a ciekawszy jest sam obiekt, z chęcią bym się do niego przeszedł :)
Awatar użytkownika
Xelos
Posty: 70
Rejestracja: 28 mar 2005, o 01:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Xelos » 2 paź 2005, o 22:22

Mozna tam dojechac 51 z manchatanu do przystanku Podlesna lub spacerkiem przez las :)
Co do okolicy tego miejsca to idac w kierunku osowa lasem, jakies 20 metrow za tymi fundamentami jest ceglany, zasypany szyb w ziemi z drabinka. Ciekawi mnie co on tam robi i do czego0 byl przeznaczony. Jest tam tez sporo porozwalanego gruzu wiec moze jakis dom tam kiedys stal a ten szyb to jakas piwnica.
mail: xelos86@wp.pl
http://www.basement.prv.pl
bigi
Posty: 71
Rejestracja: 7 wrz 2005, o 20:00
Kontakt:

Postautor: bigi » 3 paź 2005, o 12:10

2-3 osoby i gruz mozna poprzerzucac :D
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 3 paź 2005, o 13:20

A pod gruzem fanty... :lol: :lol: A swoją drogią dobra myśl....
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
Xelos
Posty: 70
Rejestracja: 28 mar 2005, o 01:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Xelos » 3 paź 2005, o 15:34

Szyb ma wymiary 1m x 1m (moze mniej :)
A to co w nim jest to poczynajac od sciulki lesnej, po przez kamienie, gruz i glazy a skonczywszy na ziemi :)( Ale kopac, przezucac, drazyc mozna :P
mail: xelos86@wp.pl
http://www.basement.prv.pl
bigi
Posty: 71
Rejestracja: 7 wrz 2005, o 20:00
Kontakt:

Postautor: bigi » 3 paź 2005, o 16:00

hhehh w gorszych miejscach ludzie znajdowali ciekawe rzeczy :D
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 11 paź 2005, o 21:20

Ja w niedalekiej odległości od schronu (chyba jakieś kilkadziesiąt metrów w kierunku Osowa) znalazłem takie coś. Nie wiem, czy pozostałości te mają "militarny" charakter.
Załączniki
w lasku.jpg
w lasku_2.jpg
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 23 paź 2005, o 13:20

Szczelina przeciwlotnicza, położona po lewej stronie ul. Chopina/Chorzowska (widoczna z drogi)
To jest ta po lewej stronie drogi ??
Co do okolicy tego miejsca to idac w kierunku osowa lasem, jakies 20 metrow za tymi fundamentami jest ceglany, zasypany szyb w ziemi z drabinka. Ciekawi mnie co on tam robi i do czego0 byl przeznaczony.
Ktore to dokladnie miejsce ? Idzie zima, a wtedy jest najlepszy czas na lazenie i robienie fotek, a przy okazji... ;)
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 21 lis 2005, o 12:45

Czesc.
Jestem tu nowy, zarejestrowalem sie dzisiaj ale juz od pewnego czasu sledze tematy dotyczace szczecinskich bunkrow czy podziemi.
Dlaczego napisalem tutaj? Otoz mieszkam przy ulicy Chopina i znam tu wiecej takich obiektow.. przynajmniej jestem w stanie wskazac kilka obecnie jeszcze dostepnych i nie do konca zdewastowanych.
W okolicach skarbowka rzeczywiscie jest ta szczelina... kawalek dalej jest jednak cos ciekawszego. przy przystanku 51 w strone miasta jest droga lesna ktora prowadzi do "cichego kacika" - domu brata alberta - osamotnionego domku w lesie w ktorym jest schronisko dla dzieci. przed brama wjazdowa do tego schroniska jest skarpa zakrzaczona. W tej skarpie jest cos w rodzaju piwnicy, schronu. Obecnie jest on zasypany (przysypany) ale kawalek wejscia widac (dziura). Ladnych pare lat temu jak chodzilem do SP36 to wraz z kolegami na lekcjach WF wlazilismy do owej piwniczki... moze warto zajrzec tam ponownie?

Widze ze mozna tu wklejac zdjecia wiec jak nadazy sie okazja spacerowa to pstrykne fote tego miejsca.
ReN
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2005, o 11:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: ReN » 24 lis 2005, o 08:32

Eh... SP 36... To były czasy... a owa szczelina przy Skarbówku ile wspomnień przywiewa... :P ale mniejsza o większość ;]

Z tego co sobie przypominam, to faktycznie w lasku, całkiem niedaleko od wieży Quistorpa znajdowały się jakieś godne zainteresowania "dziury". Że też za czasów podstawówki nigdy na to większej uwagi nie zwróciłem...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości