Bunkier przy ul. Cichej w Dabiu

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Ady
Posty: 9
Rejestracja: 28 paź 2006, o 15:49
Lokalizacja: Aberdeen

Bunkier przy ul. Cichej w Dabiu

Postautor: Ady » 10 sty 2008, o 01:06

Hola
Czy dysponuje ktos informacjami na temat bunkra, ktory przeszlo rok temu zostal unicestwiony z woli samorzadowcow, przy ulicy Cichej? Jedyne co wiem to to ze byl to spory kompleks, gdyz wkolo znajdowaly sie sciany po innych, oraz to ze teren byl ogrodzony murem, a jedyna jego pozostaloscia jest fundament jednej z kolumn (byc moze bramy wjazdowej?) znajdujacy sie tuz przy wyjsciu z kamienicy przy ulicy Mierniczej 3. Owa kamienica jest jadna z kilku ocalalych do dnia dzisiejszego, na dobudowce - mierniczej 4 widnieje nawet rok 1923 (?zdaje sie). Nieoficialnie dowiedzialem sie ze jednostka pelnila role skladu amunicji i broni, jednak nie potrafie tego potwierdzic. Podobno rowniez, podczas calej rozbiorki pod jednym z zawalonych elementow sciany wewnatrz budowli znaleziono kilka sztuk bronii krotkiej. Niestety nie mialem mozliwosci przyjrzenia sie calej sprawie. Obilo mi sie rowniez o uszy ze wprzeciagu ostatnich kilkunastu lat mialy miejsce tam ciekawe odkrycia, jedno z nich zakladalo wyjecie podczas prac kanalizacyjnych ogromnej ilosci broni, osoba ktora mi to opowiedziala twierdzila ze byly to szkielety broni typu mauser, inni zas twierdzili ze na wlasna reke we wnetrzu bunkra kiedy jeszcze nie panowal w nim taki sajgon (butelkie, smieci itp) natykali sie na amunicje i rzekomo pozostalosci czy strzepy flagi. :roll:
Niestety nigdzie nie znalazlem zadnych ale to kompletnie zadnych zdjec czy informacji. Jedyne co zakrawalo na jaka kolwiek wzmianke na temat bunkra to fragment z altdamm neostrada, byc moze blednie przezemnie interpretowany jako informacja o bunkrze, tu cyt.:

"8 marca
W Dabiu znajduja sie stanowiska ogniowe Volksgrenadieren Division(VGD), Infanteriedivision na kapielisku miejskim, 10 SS Panzerdivision"Frunsberg" , jak równiez dywizji SS "Nordland" (w wysokim bunkrze). (...)"

Nie jestem pewien zreszta jak juz wy. napisalem, ze chodzi akurat o ten.
Tu jeszcze informacja (czyt pytanie o :wink: ) o prawie ze blizniaczym bunkrze, czy kompleksie (? niestety w tej kwestii nic mi nie wiadomo) tuz przy skrzyzowaniu ulic Otwockiej z Oficerska (mapka), gdzie na jego miajscu sa dzisiejsze przez mieszkancow Dabia tzw "Gorki", ktore m.in. moj dziadek sam zsypywal spychaczem 8) ale wracajac do tematu. Bede bardzo, ale to bardzo wdzieczny za wszelkie informacje na temat umocnien Dabia, szczegoniego tego przy ul. Cichej. Bede wdzieczny za zdjecia. Link do fotek z akcji rozbiorkowej --> http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 145&page=5

Pozdrawiam. Adrian
Załączniki
1.jpg
Ady
Posty: 9
Rejestracja: 28 paź 2006, o 15:49
Lokalizacja: Aberdeen

Postautor: Ady » 10 sty 2008, o 01:10

Nie udalo mi sie zaladowac tego cinka :roll:
http://www.forum.eksploracja.pl/download.php?id=20073
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 10 sty 2008, o 04:07

Zobacz na prawobrzeze.org jak pamiętam powinno by coś o likwidacji obiektu.

A tak swoją drogą pozdrawiam wszystkich z obu stron odry, nie ważne jakie se podziały wprowadzicie ja tam trzymam waszą stronę ;).
[/quote]
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Ady
Posty: 9
Rejestracja: 28 paź 2006, o 15:49
Lokalizacja: Aberdeen

Postautor: Ady » 10 sty 2008, o 05:32

Tylko o likwidacji? Wiesz dzieki ale nie o to mi chodzili :cry:

Pozdrawiam. Adrian :wink:
Za sprawe mojej Ojczyzny
w potrzebie krwi wlasnej ani zycia nie szczedzic
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 10 sty 2008, o 11:36

Jeżeli chcesz wiedzieć coś więcej to proszę o pytanie na www.prawobrzeze.eu
Wybudowano 3 bunkry jako schrony cywilne w latach 1939-40.
Na zdjęciach widać dwa bunkry. Ten rozebrany był częścią kompleksu nr. 1, przez który to kompleks wyburzono trzy domy mieszkalne.
Załączniki
Widok ze Zdrojów. Zdjęcie z 1942 roku, jak widać stoją i mają się dobrze
Widok ze Zdrojów. Zdjęcie z 1942 roku, jak widać stoją i mają się dobrze
Kompleks 1 (to duże białe to schron, bliźniaczy stoi do dnia dzisiejszego w Krefeld)
Kompleks 1 (to duże białe to schron, bliźniaczy stoi do dnia dzisiejszego w Krefeld)
Bunkier 2. Wybudowany na terenie restauracji Tessnow. Dzisiaj za górką śmieci i gruzów ul. Otwocka.
Bunkier 2. Wybudowany na terenie restauracji Tessnow. Dzisiaj za górką śmieci i gruzów ul. Otwocka.
[url=http://www.prawobrzeze.eu/galeria]JEDYNA GALERIA PRAWOBRZEŻA[/url]
Ady
Posty: 9
Rejestracja: 28 paź 2006, o 15:49
Lokalizacja: Aberdeen

Postautor: Ady » 10 sty 2008, o 18:12

Czekam na maila z kodem.

Pozdrawiam
Za sprawe mojej Ojczyzny
w potrzebie krwi wlasnej ani zycia nie szczedzic
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Re: Bunkier przy ul. Cichej w Dabiu

Postautor: DJ » 13 sty 2008, o 10:57

[quote="Ady"]Hola
Czy dysponuje ktos informacjami na temat bunkra, ktory przeszlo rok temu zostal unicestwiony z woli samorzadowcow, przy ulicy Cichej? Jedyne co wiem to to ze byl to spory kompleks, gdyz wkolo znajdowaly sie sciany po innych, oraz to ze teren byl ogrodzony murem, a jedyna jego pozostaloscia jest fundament jednej z kolumn (byc moze bramy wjazdowej?)
Załączniki
Bunkier przy ul. Cichej.jpg
Pavlinsky
Posty: 107
Rejestracja: 5 lip 2004, o 19:26
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo

Re: Bunkier przy ul. Cichej w Dabiu

Postautor: Pavlinsky » 14 sty 2008, o 22:04

DJ pisze:
Ady pisze:Hola
Czy dysponuje ktos informacjami na temat bunkra, ktory przeszlo rok temu zostal unicestwiony z woli samorzadowcow, przy ulicy Cichej?
Pod koniec 2004 r. napisałem o nim krótki artykuł, dostępny pod linkiem:

http://www.sedina.pl/modules.php?op=mod ... le&sid=194

Może się przyda.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

cron