Wieża katedralna

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
kwaberski
Posty: 4
Rejestracja: 8 lip 2004, o 12:53

Wieża Katedry św. Jakuba

Postautor: kwaberski » 8 lip 2004, o 13:33

Słyszalem, że spiczasta wieza katedry runeła podczas wichury i jej już nie odbudowano. Kiedy sie to stało? Mam w domu amatorski,
poniemiecki obraz przedstawiający katedrę w wersji z wysoką wieżą.
Ustalenie daty katastrofy dałoby wskazówki do ustalenia czasu powstania obrazu.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 8 lip 2004, o 14:12

A o które runięcie chodzi ?

Z tego co wiem to wieża zostało zbombardowana w 1944 roku a do tego czasu była wysoka (109 albo 119 m nie pamiętam dokładnie) - co więcej swego czasu przez krótki czas - słyszałem, że była nawyższą wieżą w Europie aż wybudowano wieże Eiffela - czy tak było na prawdę - nie wiem...

Natomiast widziałem zdjęcie zniszczonego dachu i wieży kościoła z początków XX w - jest w brązowym albumie p. Kozińskiej - tam też jest opis i można sprawdzić... w tej chwili nie mam go pod ręką ale jak będe miał to postaram się opisać (chyba że ktoś zrobi to przede mną)
Gość

Postautor: Gość » 9 lip 2004, o 09:35

Budowê nowej (wysokiej wie¿y) rozpoczêto w 1893 roku.
12 lutego 1894 roku szpica spad³a podczas wichury bo nie by³a dobrze zakotwiona.
Odbudowano j± w tym samym roku.
Rok póniej zbudowano sygnaturkê (ma³a wie¿yczka w po³owie dachu)

Jesli chodzi o zniszczenia wojenne to pierwsze trafienie katedry (w ¶cianê boczn±) mia³o miejsce podczas bomardowania 5/6 stycznia 1944 - wie¿a wtedy nie ucierpia³a.

Kompletne zniszczenia mia³y miejsce podczas bombardowania 29/30 sierpnia 1944 (nie jak niektórzy podaj± 17/18 sieprnia 1944)

Bachinstitut
kwaberski
Posty: 4
Rejestracja: 8 lip 2004, o 12:53

Postautor: kwaberski » 9 lip 2004, o 10:16

Dzieki za informacje. Wynika z tego, że katedra tylko przez krótki okres nie miała
wysokiej wieży. Na moim obrazie jest wysoka wieża i "sygnaturka", czyli prawdopodobnie widoczek namalowany był w okresie 1895-1944.
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Wieża katedralna

Postautor: keson » 4 sie 2004, o 08:50

wygląda na to, że już za kilka lat najpopularniejsze zdjęcie w naszej galerii przestanie byc fotomontażem.
prawdopodobnie już w przyszłym roku ruszy odbudowa 40 metrowej wieży katedralnej (właściwie metalowego hełmu).
miasto chce przeznaczyc na ten cel 820 tys. złotych, reszta zostanie pokryta z funduszy unii europejskiej.
Dziś - 2004.08.04, o godz. 8.15 w radio szczecin byl wywiad z proboszczem katedry, który przedstawił wizję punktu widokowego poniżej kopuły, na ktory będzie się wjeżdżało windą.
decyzja juz zapadla, jezeli pieniadze zostana zatwierdzone w budzecie na nastepny rok, miasto na pewno zyska na uroku.

hmm.. nie bylo nic o sygnaturce, sygnaturka musi byc :evil:
Ostatnio zmieniony 4 sie 2004, o 12:14 przez keson, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 4 sie 2004, o 10:53

Jako, że sprawa już nie jest tajemnicą to mogę tylko dopisać, że informację taką potwierdził mi na spotkaniu miesiąc temu Diecezjalny Konserwator Zabytków.

Ciekawe co będzie wczesniej - Sedina czy Wieża ?

Ech co za czasy. ZA kilka lat będzie można ze szczytu (nowej) wieży katedry zrobić zdjęcie odbudowanej sediny.
Awatar użytkownika
GRYF
Posty: 338
Rejestracja: 26 cze 2004, o 19:47

Postautor: GRYF » 4 sie 2004, o 16:48

A ja jestem pełen sceptycyzmu. Bo pomysł , owszem-przedni ale jak oni chcą to zbudować skoro od jakiegoś czasu nie ma kasy na remont fasady z sypiącymi się kawałkami cegieł. Że niby unia da? najniższy wkład aby uzyskać fundusze strukturalne wynosi 25% . Czyli cały remont miałby kosztować 820 tys. razy 4 czyli około 3mln 280 tys. ??? śmiem watpić żeby taka inicjatywa zamknęła się w takim koszcie.... Moje zdanie jest takie: jeśli by się udało pozyskać te pieniadze to lepiej je przeznaczyć w pierwszej kolejności na remont katedry który z pewnością jest niezbędny . Mimo wszystko i tak życzę szczęścia temu pomysłowi.
Awatar użytkownika
stopstop
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2004, o 17:50

Kościół chce otworzyć katedralną wieżę dla turystów

Postautor: stopstop » 4 sie 2004, o 22:18

Gazeta Wyborcza, Marcin Górka, 04-08-2004

Jest duża szansa, że za dwa lata będzie można podziwiać panoramę Szczecina z katedralnej wieży. Kuria metropolitalna złożyła wniosek o dofinansowanie remontu bazyliki ze środków Unii Europejskiej.

W tej chwili wnętrze wieży wygląda tragicznie. Pełno tam ptasich odchodów i padłych gołębi, które dostają się tam przez powybijane szyby. Gruntownej naprawy wymagają też schody.

- Na początku myśleliśmy tylko o pieniądzach na remont okien i ogrzewania - mówi proboszcz katedry ks. Jan Kazieczko. - Ale marszałek Zygmunt Meyer zasugerował arcybiskupowi Zygmuntowi Kamińskiemu, by wziąć się za całą wieżę i przystosować ją jako punkt widokowy dla turystów.

Projekt przygotował architekt prof. Stanisław Latour, autor m.in. realizowanej w tej chwili zabudowy przykatedralnej skarpy. Wieża ma otrzymać iglicę, taką jak przed wojną. Wewnątrz na punkt widokowy, który znajduje się pod czterema istniejącymi wieżyczkami, turystów mają wwozić windy.

- Jedna z dołu, z południowo-zachodniego narożnika, na poziom powyżej sklepienia katedry - wyjaśnia ks. Kazieczko. - Stamtąd turyści przechodziliby nad chórem na drugą stronę, gdzie będzie druga winda na samą górę. Schody jednak zostaną. Choćby dla młodzieży, dla której frajdą będzie na pewno wspięcie się na szczyt o własnych siłach.

Z poziomu pierwszej windy przejść będzie można do katedralnego muzeum na emporze, które ma zostać do tego czasu rozbudowane.

Koszt całego przedsięwzięcia władze kościelne oszacowały na ok. 5 mln zł. 75 proc. mają pokryć środki unijne. Dwa miesiące temu do Urzędu Marszałkowskiego wpłynął projekt kurii, zaakceptowany już wstępnie pod względem formalnym. - Teraz musi go rozpatrzyć merytorycznie panel ekspertów, ocena powinna być gotowa za dwa, trzy tygodnie - mówi Agnieszka Lisicka, zastępca dyrektora departamentu integracji europejskiej. - Później przejdzie on przez sito regionalnego komitetu sterującego, aż wreszcie, prawdopodobnie pod koniec września, pozytywnie zaopiniowany wniosek dostałby wojewoda, który podejmie decyzję o podpisaniu, bądź nie, umowy.

Do remontu katedry dorzuciło się też miasto. Kolegium prezydenckie zadecydowało we wtorek, że dofinansuje inwestycję kwotą 820 tys. zł - po połowie w 2005 i 2006 r., bo tyle trwać ma przebudowa wieży.

Prace mają ruszyć, jak tylko projekt uzyska ostateczną akceptację Unii Europejskiej.

- Najlepiej byłoby, gdyby wszystko było gotowe latem 2006 r., ale najpewniej będzie to jesień - szacuje proboszcz.
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 5 sie 2004, o 10:53

hihihi, polski paryż - a propos proboszcza, katedry i niemców:

http://www.radio.com.pl/czaswolny/burak ... asp?ID=125
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 5 sie 2004, o 11:23

keson pisze:hihihi, polski paryż - a propos proboszcza, katedry i niemców:
Ale coś mi się nie zgadza - przecież wieży nie można zwiedzać, starówki nie ma a probosz jest o innym nazwisku....
Ostatnio zmieniony 5 sie 2004, o 12:02 przez Busol, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Postautor: Gość » 5 sie 2004, o 11:34

to nie bylo o zwiedzaniu wiezy, tylko katedry.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 5 sie 2004, o 12:03

Anonymous pisze:to nie bylo o zwiedzaniu wiezy, tylko katedry.
Jasne - slepota. Ale resztę podtrzymuję...
Gość

Postautor: Gość » 5 sie 2004, o 12:32

starowka to ten parking platny, z kolorowymi budkami, przy hotelu arkona
Gość

Postautor: Gość » 7 sie 2004, o 13:58

przedstawi³ wizjê punktu widokowego poni¿ej kopu³y, na ktory bêdzie siê wje¿d¿a³o wind±.
punkt widokowy w katedrze z wind±. bêdzie jak w piosence.
:mrgreen: i ponios± mnie wind± do nieba :mrgreen: KOK
Gość

Postautor: Gość » 8 sie 2004, o 06:50

Je¿eli to wszystko prawda - rewelacja . Co do sygnaturki - zdecydowanie tak . Apetyt ro¶nie...... - powinno byæ przywrócone pierwotne pokrycie dachu czyli dachówka. Pozdrawiam wszystkich pozytywnie zakrêconych mi³o¶ników Szczecina MAJAR.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

cron