Resztki nagrobków

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Adam
Posty: 10
Rejestracja: 9 lip 2004, o 09:15

Resztki nagrobków

Postautor: Adam » 9 lip 2004, o 10:52

Jak ogólnie wiadomo, po wojnie usunięto większość nagrobków niemieckich znajdujących się na Cmentarzu Centralnym.

Co się z nimi stało? Z tego co wiem zostały pokruszone i wykorzystane do budowy śmietników na cmentarzu, oraz do innych celów...

Ostatnio zauważyłem, że część z nich użyto przy budowie murku na placu Grunwaldzkim. Na niektórych kamieniach widoczne są fragmenty rysunków, gotyckie litery, cyfry itd.

Czy ktoś wie o innych miejscach?
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 9 lip 2004, o 13:06

Planowaliśmy zrobić taką listę - ale jak już zacząłeś :-) Swego czasu Wyborcza chyba coś o tym pisała...

- Murek przy budynku ul. Czorsztyńska (nie pamiętam numeru
- Murek na pl. Batorego (ale nie dokładnie widać)
- Murek przy SP 60

tyle na szybko...

PS.
Poza kategorią ale polecenia warte - ul. Św Ducha (idąc od Wyszyńskiego) - przy zamkniętej bramie do kościoła na ziemi - wielkie płyty pamiątkowe
wanda
Posty: 31
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:16
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: wanda » 9 lip 2004, o 15:02

Staw Brodowskiego (ul. Wilcza) i kawałek dalej w strone Polic w parku. No i my przy swoim domu też wykopaliśmy trochę tego np. płyty chodnikowe z czego jedna ma gwaizdę betlejemską.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 9 lip 2004, o 15:32

Bardzo zależy mia n fotkac takich miejsc... Jeśli macie to proszę albo umieszczać ("przesłanie pliku" w galerii) albo mailem: arek@sedina.pl
Gość

Postautor: Gość » 10 lip 2004, o 13:18

W zesz³ym roku GW poda³a, ¿e p³yt nagrobnych u¿yto do budowy piaskownicy na Os. Zawadzkiego.
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 10 lip 2004, o 13:20

Murek na ul.Dworcowej, naprzeciw hotelu Novotel, zbytnio sie mu nieprzyglądałem, ale kiedyś widziałem kawałek nagrobka.
Gość

Postautor: Gość » 11 lip 2004, o 00:54

Ja widzialem na pl. Orla Bialego wmontowane w murek.
p³yty chodnikowe z czego jedna ma gwaizdê betlejemsk±.
Jesli chodzi o ten symbol, to sporo jest takich plytek w miescie. Wg mnie jest to znak firmowy fabryki cementu STERN (gwiazda), ktora znajdowala sie w Zdrojach (Finkenwalde). Przy okazji pozdrwiam tworcow stony o dawnych Zdrojach :-)
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 17 lip 2004, o 00:39

Nawet murek koło bloku na Słonecznym, w którym mieszka Gambit jest też z płyt nagrobnych... Niedaleko popularnego Żółtka był cmentarz, stoi tam teraz wieżowiec - równolegle do ul. Przelotowej...

A sam Żółtek ma jakieś podziemia, na bank jedną, a być może 2 kondygnacje... Kiedyś rozmawiałem z jednym type, to opowiadał, że jak Żółtka budowano to nie mogli się z podziemiami uporać...
.:konger:.

One life. Live it.
buchheide
Posty: 52
Rejestracja: 26 maja 2004, o 07:50
Lokalizacja: Szczecin - ZAWADZKIEGO

Postautor: buchheide » 14 sie 2004, o 20:21

Tych murków jest masa. Mój przykład: murek przy pl. Kościuszki. Przy kiosku na rogu (obok budynku PS przy Sikorskiego) jest jeszcze kawałek płyty z doskonale zachowanymi inskrypcjami.
Znacie domki nad Stawem Wędkarskim (obok pętli tramwajowej przy Głębokim)? Wykonano je też z takiego materiału. Jak ostatnio coś kopano przy tym stawku, to wykopano takie płyty. Większość to nagrobki dzieci....
buchheide
Posty: 52
Rejestracja: 26 maja 2004, o 07:50
Lokalizacja: Szczecin - ZAWADZKIEGO

Postautor: buchheide » 14 sie 2004, o 20:41

P.S. do powyższej wypowiedzi. Zdjęcia znad stawu wędkarskiego podesłałem do busola. myślę, że niedługo wylądują w galerii. Jedno z nazwisk na płytach jest nam bardzo dobrze znane...
Gość

Postautor: Gość » 14 sie 2004, o 22:42

buchheide pisze:P.S. do powy¿szej wypowiedzi. Zdjêcia znad stawu wêdkarskiego podes³a³em do busola. my¶lê, ¿e nied³ugo wyl±duj± w galerii. Jedno z nazwisk na p³ytach jest nam bardzo dobrze znane...
ludzie, murek na cmentarzu o¶wiêcimskim w jednym miejscu te¿ jest z nagrobków

szperacz
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 15 sie 2004, o 11:37

Anonymous pisze:ludzie, murek na cmentarzu oświęcimskim w jednym miejscu też jest z nagrobków

szperacz
Nie znam tego miejsca ? Gdzie to jest dokładnie ?
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 16 sie 2004, o 16:40

W Zdrojach, murek przy dawnej fabryce organow, obecnie siedziba TBS, ul Jasminowa
www.puszczabukowa.prv.pl
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 16 sie 2004, o 16:41

aaa przy okazji, co to jest ten Żółtek ?
www.puszczabukowa.prv.pl
Awatar użytkownika
EllKogutto
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2004, o 23:09

Postautor: EllKogutto » 19 sie 2004, o 20:48

Duzo nagrobkow uzyto do budowy murkow w okolo parku dendrologicznego mieszczacego sie miedzy ulicami Slowackiego a Niemierzynska.Z tego co zauwazylem najwiecej napisow w jezyku niemieckim(pismo chyba gotyckie)jest na odcinku od zajezdni tranwajowej niemierzyn i LO21(od strony parku oczywiscie,murek wysokosci ok.70cm).Ciekawe sa takze plyty chodnikowe ktore leza na w\w odcinku.Calkiem nie dawno ukladali na nowo chodnik i byly oparte o drzewa,na kilku z nich na calej powierzchni byly widoczne cale zdania w j.niemieckim.Plyty polozone byly napisami do dolu i sa calkiem dobrze zachowane i po oczyszczeniu mozna je odczytac.Jedna taka plyte mam na dzialce i jak tylko zrobie zdjecie zamieszcze na forum.Pozdro.
Jesli nie mozesz czegos wcisnac uzyj mlotka jezeli sie popsuje to znaczy ze wymagalo wymiany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości