(artykuł) Szczecin i Morza

Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 1 lis 2008, o 20:36

Quistorp - dzięki za bardzo miłe słowa. To tylko dodam że planuję zainstalować na naszym www przeglądarkę pdf. Jak wszystkie numery będą w pdf-ach to będzie działał specjalny moduł wyszukiwarki i kiedy wpiszemy słowo Szczecin wywali nam wszystkie nr. wraz ze stronami i linkami do nich. Coś takeigo działa na steonei The Time w ich archiwum.

W tej chwili obrabiam i będę wklejał jeszcze dzisiaj dwa podwójne numery z roku 1929. W ciągu miesiąca będę też miał pozostałe brakujące z roku 1928 i 1929. Od kolegi Grześka Ochmińskiego mam dostać skany brakujących 10 numerów z roku 1947. Jak to będzie zrobione to będzie razem 37 lat od 1924 do 1960.

Ponadto w tej chwili czekan na przesyłkę z bardzo dużą ilością Morza wydawanego w Londynie w okresie między wojennym oraz na numery wydawane w okresie międzywojennym w Chicago - w sumie do roku 1960. Tak więc na chwilę wstrzymam polskie Morze i polecę z emigracyjnymi numerami. O tyle to będzie ciekawe że po pierwsze od września 1939 do października 1945 jest w polskich Morzach wojenna dziura a po drugie że fajnie będzie popatrzeć na czasy wojenne i powojenne z innej perspektywy wg. optyki USA i UK.

Nie jest tego dużo - ale mało też nie. Sam już nie mogę wytrzymać z ciekawości. Napisałem o tym newsa na naszej stronce:

Sensacja - "Morza" z Londynu i Chicago!!!

Zawsze myśleliśmy że w "Morzach" była przerwa wojenna od września 1939 (ostatni numer sierpniowy) do września 1945 roku (pierwszy numer październikowy). Przerwa była i owszem, ale w wydawaniu Morza w Polsce. W trakcie skanowania numerów z 1958 roku na tylnej okładce odnaleźliśmy wzmiankę o Morzu wydawanym w okresie międzywojennym w Chicago w USA. Zaczęliśmy szukać jakiś bliższych informacji. Uruchomiliśmy oczywiście Grześka Ochmińskiego a on Piotra Głodkiewicza. I okazało się że nie tylko w Chicago reaktywowano Morze - także trochę nam bliżej, bo w Londynie. W tym samym dniu nadeszła wiarygodna informacja od Piotra poprzez Grześka: W USA: MORZE Polish Monthly Magazine wychodziło od czerwca 1940 r. do marca 1960 r w Chicago. W Wielkiej Brytanii: POLSKA NA MORZACH Poland on the seas wydawano w Londynie od września 1941 r. do lipca 1946 r. - łącznie 32 zeszyty. W chwili obecnej poszukujemy obu serii by je zeskanować i opublikować. Już namierzyliśmy praktycznie wszystkie z serii londyńskiej. Zaczniemy skanowanie jeszcze w tym roku - czyli zamiast skanować polskie Morze 1961 - po skanujemy naszym zdaniem ciekawszy okres.

No i to tyle - teraz sam wywołam ten wątek jak skończę albo lata 20 albo 40-ste. Pozdrowienia Zahuś. Quistorp jeszcze raz bardzo dziękuje.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

lata 1928 i 1929

Postautor: Zahuś » 30 gru 2008, o 23:03

Witam, właśnie wkleiłem cały rocznik 1929 i resztę 1928. Brakuje mi tylko numery 1 z 1928 by zakończyć cały rocznik 1928 i zarazem całe lata 20-te. A może ktoś z Was ma gdzieś? Jeden numer i pękają całe lata 20-te.

Podczas skanowania natknąłem się na ten wspaniały tekst o zagranicznym porcie w Szczecinie:

http://www.magemar.com.pl/cpg133/displa ... =655&pos=5
http://www.magemar.com.pl/cpg133/displa ... =655&pos=6
http://www.magemar.com.pl/cpg133/displa ... =655&pos=7

Są też przepiękne zdjęcia - gdyby się spodobały to Admini dadzą cynk to podeślę w lepszym formacie.

Ja jako pracownik szeroko rozumianej gospodarki morskiej wysłałem te linki min do prezesa Zarządu Portu - tak by pokazać że to stare i Polskie i Niemieckie myślenie jest naprawdę na czasie. Nic tylko czytać i się uczyć.

Mam jeden numer londyński - niebawem też się pojawi. Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Jest już cały 1961.

Postautor: Zahuś » 18 sty 2009, o 12:56

Witam - krótko - jest już cały 1961. W tej chwili lecę z 1962. Skończę gdzieś na 1,5 tygodnia i dam znać. Do maja powinienem skończyć lata 60-te. W tym tygodniu dostanę ostatni numer ze stycznia 1928 i zakończę zarówno rocznik 1928 oraz całe lata 20-te. Samo wyszukanie wszystkich numerów zajęło mi w sumie prawie 4 lata. Dam znać jak będzie komplet tych lat 20-tych. Poza tym będę miał niebawem jeszcze kilka innych wydawnictw z lat 20-tych. Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Lata 20-te zaliczone

Postautor: Zahuś » 22 lut 2009, o 11:07

Witam, po przerwie wracam do pracy. Dostałem właśnie od Grześka Ochmińskiego z Kwidzynia brakujący ostatni numer ze stycznia 1928. Tym samym melduję wykonanie zadania - lata 20-te zostały zakończone. W tej chwili czekam na resztę numerów z lat 40 - czyli braki z rocznika 1947. I zamkniemy lata 40-te. W tej chwili skanuję 1962 i kolejne z lat 60-tych. Wszystkie skany zostaną włączone w zbiory biblioteki wirtualnej tworzonej przez Pana Lucjana Bąbolewskiego wraz z całym zespołem Książnicy Zachodniopomorskiej. Jeszcze w tym tygodniu spotkam się z Panem Lucjanem. Będę informował o dalszych postępach. Pozdrowienia Zahuś
Załączniki
No - to trwało 3 lata ale się udało. Najtrudniejsza dekada skończona.
No - to trwało 3 lata ale się udało. Najtrudniejsza dekada skończona.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecin i Morza

Postautor: Zahuś » 2 lut 2010, o 18:53

Witam, trochę nie mogę się przyzwyczaić do nowej "Sediny" ale spróbuję ...

Wczoraj wkleiliśmy 1963 - połowę skanował Koper a połowę ja. Andrzej mi teraz pomaga gdy ja szaleję ze statkiem. Czyli z lat 60-tych są roczniki od 1960 - do 1963. Do niedzieli powinniśmy wkleić 1964 bo dzisiaj skończyliśmy wrzesień. Chcemy do Dni Morza zakończyć lata 60-te. Do końca tego roku mamy też i szansę na przeskanowanie lat 70-tych. Na naszym statku będziemy mieli kupę nowego sprzętu z funduszy unijnych służących do skanowania i drukowania łącznie z formatem A0. Kiedy będziemy mieli odpowiedni sprzęt zajrzymy do tajnych magazynów Książnicy Pomorskiej. Jak coś nowego opublikujemy to dam znać. W najbliższe dni morza będziemy organizować wystawę w porcie pt. Szczecin w "morzach". Zbiegnie się to z promocją książki Pana Jana Kochanowskiego - "Sztauer spod lubelskiej wioski"

Pozdrowienia Zahuś
THPV Bembridge 1938
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecin i Morza

Postautor: Zahuś » 7 lut 2010, o 19:36

Witam, już jest cały rocznik 1964 i w tej chwili skanujemy 1965. Rocznik 1964 zeskaniwał Koper a ja dokonałem finalnej obróbki graficznej i powklejałem na portal. Fajnie że Koper mi pomaga - bo jest duuuużo szybciej. W takim tempie lata 60-te skończymy spokojnie do wakacji i zaczniemy lata 70-te.

Pozdrowienia Zahuś
THPV Bembridge 1938
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecin i Morza

Postautor: Zahuś » 23 lis 2010, o 23:10

Witam w temacie skanowania i publikowania miesięcznika Morze. Przed chwila wkleiliśmy 1967 rocznik. Wcześniej pojawił się oczywiście 1966. Jest kilka fajnych tekstów o Szczecinie. W tej chwili Andrzej kończy skanowanie grudnia 1968. Tak więc jeszcze w tym tygodniu zaczniemy wklejać 1968. Następny będzie 1969 i jeszcze w tym roku wygląda skończymy lata 60-te. Dam znać jak 1968 będzie kompletny. Pozdrowienia Zahuś
THPV Bembridge 1938
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecin i Morza

Postautor: Zahuś » 19 gru 2010, o 10:33

Witam, tylko małe ale ważne info: Rocznik 1968 już jest, do świąt pojawi się 1969 - Andy już go poskanował a ja obrabiam i zaczynam wklejać. Mamy też zeskanowane kilka numerów 1970 - też się pojawią w Święta. Ale najważniejsze jest to że udało się w tym roku zakończyć całe lata 60-te.

Tydzień temu dostaliśmy mały prezent od jednego z fanów archiwalnego Morza - Pan Andrzej Kotecki przysłał nam całą bibliografię Morza od 1924 do 1939 - sama bibliografia z podziałem na wszystkie jej tematy zajmuje kawał strony. I to dla ułatwienia wylistowałem jedynie poszczególne tematy - po kliknięciu na temat rozwija się zawartość. W całości to około 60 stron A4 maczkiem w dwóch kolumnach.

Dla zajmujących się historią Polskiej ale i światowej Marynistyki - w okresie międzywojennym to będzie prawdziwy rarytas. Teraz można przeszukiwać te numery o wiele łatwiej.

Na stronie archiwym morza

http://www.magemar.com.pl/cms.php?pid=245

bibliografia jest po lewej stronie

http://www.magemar.com.pl/cms.php?pid=348

Pan Andrzej pracuje już nad kolejnymi latami.

Dam znać jak pojawi się 1969 - pozdrowienia Zahuś
THPV Bembridge 1938
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecin i Morza

Postautor: Zahuś » 24 gru 2010, o 02:18

Witam, zgodnie z obietnicą rocznik 1969 jest już wklejony - jest jeszcze ciepły.

W tym roku jeszcze kilka numerów z rocznika 1970 i 1974. W przyszłym roku kontynuujemy - myślimy że skończymy na pewno całą dekadę lat 70 tych.

Pozdrowienia Zahuś
THPV Bembridge 1938
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecin i Morza

Postautor: Zahuś » 18 sty 2011, o 00:01

Witam, krótko, jest już cały 1974 - jest to rocznik jubileuszowy - to 50 lat "Morza". Jak dla mnie to jeden z najciekawszych roczników - raz że ja już sporo pamiętam z tamtych czasów - miałem wtedy 5 lat a dwa że jest tam też retrospektywa całych 50 lat. Szczerze polecam przestudiowanie.

Tutaj jest to co z lat 70-tych: http://www.magemar.com.pl/cms.php?lid=pl&gid=181

Co dalej?

Są 4 numery z 1970 - więcej nie mamy ale będziemy mieli. W tej chwili Koper skanuje 1971 - cały ukaże się już wkrótce. Na razie są tylko 3 numery ale już skanujemy następne.

Dam znać jak się 1971 ukaże w całości.

Pozdrowienia Zahuś
THPV Bembridge 1938

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 32 gości

cron